Čínské „nevládní organizace“ včetně těch z Hongkongu nebo Tibetu, pomáhají v OSN „vyprávět čínský příběh“, zvyšovat porozumění Si Ťin-pchingově ideologii a prosazovat jeho pojetí lidských práv. Hongkongsko-tchajwanský zpravodajský server Photon Media ve své červnové reportáži upozornil na další případ, kdy se Číně podařilo pro jednu ze svých „vládou řízených nevládních organizací“ (z angl. government-organized NGO, GONGO) získat zvláštní poradní status v Ekonomické a sociální radě OSN (ECOSOC). „Veřejně prospěšná“ organizace se sídlem v Hongkongu může pomoci s prosazováním pro-pekingských narativů na půdě klíčových orgánů OSN.
Jedná se o Mezinárodní asociaci právních služeb pro bono (International Probono Legal Services Association, IPLSA), kterou v roce 2018 založil Junius Ho Kwan-yiu, člen hongkongské Legislativní rady se silně propekingskými postoji. Jeho „nevládní“ organizace v Hongkongu provozuje Vzdělávací centrum státní bezpečnosti, které školí občany zvláštní administrativní oblasti ČLR v souladu se zákonem o státní bezpečnosti, kontroverzně přijatým 30. června 2020.
Kdo podkopává režim ČLR
Zmíněný zákon zásadně přispěl k likvidaci prodemokratické opozice a vedl k zatýkání nebo exilu řady hongkongských aktivistů. IPLSA podle reportáže Photon Media mimo jiné vydává publikace a pořádá vzdělávací kurzy s důrazem na článek 23 zmíněného zákona. Ten vymezuje „podvratnou činnost“, tj. „snahu o svržení či podkopávání [režimu] Čínské lidové republiky a Zvláštní administrativní oblasti Hongkong“, a umožňuje tak pronásledovat politické oponenty a disidenty.
Hlas vlasti v zájmu státní bezpečnosti
Poté, co byl IPLSA na základě hlasování členů Výboru OSN pro nevládní organizace přiznán 7. prosince loňského roku zvláštní poradní status v Ekonomické a sociální radě OSN, její šéf Junius Ho v rozhovoru pro čínská média zdůraznil, že tuto pozici využije, aby „mohl mluvit za svoji mateřskou zemi a vyprávět dobře její příběh“ v narážce na známou Si Ťin-pchingovu výzvu.
Není to však zdaleka jediný případ, kdy se „neziskové organizace“ hájící zájmy a prosazující rétoriku a postoje Komunistické strany Číny dostaly…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.