Americké IT společnosti zažily v během posledních let nevídaně strmý růst. Technologický sektor nyní představuje téměř 40 % indexu SP500. To je větší podíl, než jaký měl během internetové bubliny v roce 1999. A společnosti, jako je Google či Facebook, se z malých startupů změnily v obry s odpovídající tržní silou. S tím se ale dostaly do merku amerických zákonodárců, kteří je stále častěji obviňují ze zneužívání jejich dominantního postavení.
Posledním dokladem je žaloba, kterou podalo minulé úterý americké ministerstvo spravedlnosti na společnost Google. Prohlašuje, že tato americká firma drží monopol v oblastech vyhledávání a inzerce na internetu. Jako jeden z největších problémů vidí smlouvy s výrobci zařízení, díky kterým je u jejich produktů Google nastaven jako výchozí vyhledávač. Nejvýznamnější je dohoda s Applem, kterému za tuto výsadu platí 8 až 12 miliard dolarů ročně.
Pro Apple tento obnos představuje zhruba 17 % jeho čistého zisku a pro Google je tato dohoda pravděpodobně ještě ziskovější, i když její hodnotu nelze přesně vyčíslit. Google se hájí tím, že výběr vyhledávače je volbou každého uživatele a že je vždy možné si ho změnit. Ke změně ale většina uživatelů nesáhne a zůstane tak u přednastaveného prohlížeče. I díky tomu mají nyní platformy Googlu více než 90% podíl na všech vyhledáváních.
Další bod žaloby se zabývá dominancí Androidu na poli mobilních operačních systémů. Toho prý Google zneužívá a nutí výrobce na zařízení předinstalovat své vlastní aplikace. Dle amerických regulátorů tímto jednáním nezákonně vytváří bariéru vstupu pro konkurenty a omezuje tak inovace.
Jedná se o nejvýznamnější soudní proces s technologickou společností od roku 1998. Tehdy čelil podobné žalobě Microsoft. Distribuoval totiž svůj prohlížeč Internet Explorer společně se svým operačním systémem Windows, který měl v té době monopolní postavení. Ten se tak stal zdaleka nejpoužívanějším internetovým prohlížečem, i přes své značné nedostatky. Současná žaloba poukazuje na to, že v roce 1998 Google tyto praktiky odsuzoval, ale nyní je sám také používá.
Kýžená konkurence
Je ale otázkou, zda žaloba uspěje. Antimonopolní zákony ve Spojených státech obvykle posuzují dvě kritéria: zneužití tržní síly a škodu způsobenou zákazníkům – například stanovením příliš vysokých cen. Jak ale posoudit škodlivost služby, která je poskytována zdarma a stále vylepšována? Žaloba tedy bude jen velmi obtížně dokazovat, že současné praktiky Googlu takovou škodu způsobují, a soud se bude zabývat spíše potlačováním konkurence.
Rozdělení Googlu na několik menších společností, jak někteří navrhují, je nepravděpodobné. I kdyby soud dospěl k závěru, že firma svým jednáním porušuje zákon, trest bude nejspíše pouze peněžitý. Výsledek by tak byl podobný jako v EU, kde už společnost za dobu svého působení zaplatila pokuty v celkové výši 8,2 miliardy eur. I když se Google samozřejmě bude snažit podobné pokutě vyhnout, nepředstavovala by pro něj větší obtíže, neboť momentálně drží neuvěřitelných 121 miliard dolarů v hotovosti.
Pokud však pokuta nebude mít cílený dopad, stojí před regulátory problém, jak na trh vnést kýženou konkurenci. Možné řešení bychom našli v zemi, kde bychom to asi nečekali – v Rusku. Dle tamních zákonů si uživatel svůj výchozí prohlížeč nastaví sám. Ihned po schválení tohoto zákona přestala společnost Yandex, tamní konkurent Googlu, ztrácet svůj tržní podíl mezi uživateli Androidu. Díky tomu Google v Rusku nedisponuje tržní silou potřebnou k diskriminaci inzerentů a rivalů. Díky zákonu je navíc Yandex schopný Googlu konkurovat i na dalších frontách. Má například vlastní taxislužbu, mapy nebo hlasovou asistentku. Obojí jsou učebnicové příklady správného fungování konkurence.
Přestože je nejasné, zda žaloba na společnost Google uspěje, je nejspíše jen první z mnoha. Ve Washingtonu totiž panuje vzácná shoda – tržní sílu technologických gigantů je třeba omezit. A pokud by nakonec přeci jen došlo k rozdělení Googlu (například prodejem Androidu nebo YouTube), je pravděpodobné, že o to samé se budou regulátoři snažit s Facebookem nebo Amazonem. Podle deníku Washington Post by Facebook mohl čelit žalobě už v nejbližších měsících. Pro akcionáře těchto společností to ale nemusí nutně znamenat katastrofu. Je totiž možné, že právě rozdělením dojde k tomu, že trh plně ohodnotí veškerá aktiva, která společnosti vlastní. Největším výhercem tak paradoxně nemusí být spotřebitelé, nýbrž majitelé těchto gigantů.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.