Bývalý prezident SSSR Michail Gorbačov prohlásil, že poučení ze srpnového státního převratu v roce 1991 je stále aktuální a že zájmem společnosti a státu by měla být ochrana principů demokracie.
Datum 19. srpen 1991 se do dějin moderního Ruska zapsalo jako srpnový převrat. Představitelé nejvyššího vedení SSSR, kteří nesouhlasili s reformní politikou Michaila Gorbačova a návrhem nové svazové smlouvy, vytvořili Státní výbor pro výjimečný stav v SSSR, jehož hlavním cílem údajně bylo zabránit likvidaci Sovětského svazu. Na příkaz výboru byly do Moskvy a hlavních měst svazových států dopraveny vojenské jednotky a obrněná vozidla. Prezident ruské svazové republiky Boris Jelcin prohlásil akce výboru za pokus o státní převrat. Ten se pak kvůli masovým občanským protestům na podporu legitimních orgánů nezdařil.
Agentura TASS ve středu Michaila Gorbačova citovala:
„Obrana principů demokracie a právního státu, vyloučení jakékoli možnosti uzurpace moci, avanturistických akcí – to by mělo být vždy zájmem společnosti a státu. Věřím, že demokratická cesta rozvoje Ruska je jediná správná, že jen na této cestě se může naše země rozvíjet a řešit všechny problémy,“ řekl Gorbačov ve středu novinářům.
Gorbačov vzpomínal na události těch dnů. „Když za mnou pučisté, kteří mě izolovali ve Forosu a přerušili všechny formy komunikace, poslali své zástupce, kategoricky jsem odmítl jejich požadavek podepsat dekret o výjimečném stavu. Jejich jednání jsem označil za zločinné a hazardní,“ řekl.
Gorbačov poznamenal, že „dobrodružství pučistů bylo zmařeno díky pevnému postoji prezidenta SSSR, ruského prezidenta, odvaze tisíců Moskvanů, mnoha veřejných činitelů, poslanců“. „Lidé nechtěli návrat ke starým pořádkům. Demokratické instituce vytvořené v důsledku perestrojky obecně obstály,“ dodal první prezident SSSR.
Podle něj pučisté nejednou změnili svou „verzi událostí“. „Nejprve se káli a pak se řídili radou jednoho ze spiklenců – sveďte všechno na Gorbačova. Ale fakta zůstávají fakty. Jsou zjištěna vyšetřováním případu (pučistického) Státního výboru pro výjimečný stav a není možné je vyvrátit.“
Gorbačov prohlásil, že srpnové události zkomplikovaly a oslabily pozici prezidenta SSSR a vytvořily prostředí, v němž bylo nesmírně obtížné pokračovat v úsilí o zachování Sovětského svazu. „Republiky přijaly prohlášení o nezávislosti. Stále však existovala možnost zachovat Unii na obnoveném základě. V prosinci však přišel úder – Bělověžský puč vůdců Ruska, Ukrajiny a Běloruska, kteří vyhlásili konec SSSR,“ dodal podle TASSu Gorbačov.