Ve vaší učebnici Plynárenství pro brouky Pytlíky nepsali, že kapacitu na hraničních propojeních určují provozovatelé přepravní soustavy, vpálil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) svému předchůdci Karlu Havlíčkovi (ANO). Ten využil situace kolem snížení dodávek plynu z Německa ke kritice vlády. Tvrdil, že ministr nechápe, jak nákup plynu funguje. Síkela ale jeho tvrzení uvedl na pravou míru.
Agentura Bloomberg minulý týden napsala, že Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený pro Česko. Podle Síkely německý přepravce plynu Gascade Gastransport výrazně snižuje kapacitu v místě, kde plyn přechází hranici. Od 1. října to má být jen 14,5 gigawatthodiny proti současné kapacitě 69 gigawatthodin.
Síkela proto zaslal dopis německému ministrovi hospodářství Robertu Habeckovi a eurokomisařce Kadri Simsonové, a oba vyzval ke spolupráci. Rozhodnutí snížit kapacitu by podle něj mohlo znamenat navýšení dovozu plynu z Ruska do střední a východní Evropy.
Mluvčí spolkového ministerstva hospodářství a ochrany klimatu v reakci na ministrův dopis řekla ČTK, že Německo bere vážně české obavy ze zásobování plynem. „O nabídce a rezervaci možných kapacit ale rozhodují příslušné plynárenské a transportní společnosti,“ uvedla.
Německý provozovatel plynovodní sítě Gascade Gastransport GmbH potom ČTK sdělil, že výstupní kapacity do Česka odrážejí změněnou situaci na trhu a že takzvané přerušitelné kapacity lze stále beze změny rezervovat.
Havlíček kvůli současné situaci kritizoval na sociální síti X vládu. „Nejdříve Jozef Síkela prohlásí, že když nám dojde plyn, Německo zastaví část průmyslu a podělí se. Pak obviní Německo, že si nechává český plyn pro sebe. Aby se následně zjistilo, že nepochopil, jak fungují nákupy plynu,“ napsal a potom si rýpnul do premiéra Petra Fialy (ODS). „Už chápete, proč máme nejvyšší růst cen energií?“ zeptal se ho.
Síkela ale Havlíčka usadil. „Gratuluji, pane poslanče, objevil jste Ameriku. S plynem skutečně obchodují převážně soukromé subjekty. Ve vaší učebnici Plynárenství pro brouky Pytlíky ale už nepsali, že kapacitu na hraničních propojeních určují provozovatelé přepravní soustavy. A právě tu s Německem řešíme,“ vysvětlil ministr s tím, že jde o státní subjekt, proto se obrátil na vládu.
„Doporučuji vám nezabrušovat moc do věcí, kterým nerozumíte, a raději nedělní volno strávit něčím užitečným,“ vzkázal potom. „Můžete třeba s Martinem Kolovratníkem vyrazit hledat jeho páteř. On by si díky ní mohl vzpomenout na svůj slib, že jeho předsedou nemůže být estébák, a vy byste se aspoň po mnoha letech mohl připomenout, jak vlastně páteř vypadá,“ dodal.
Česko začalo dovážet zkapalněný zemní plyn LNG po vypuknutí války na Ukrajině ve snaze omezit svou závislost na dodávkách plynu z Ruska. Ty předtím měly podíl až 97 procent. V současnosti tvoří hlavní část dodávek do Česka plyn z Norska a LNG. Naopak dodávky z Ruska výrazně klesly téměř na minimum.
Češi už dříve obvinili Německo z toho, že penalizuje své zákazníky zvýšením poplatku za skladování plynu z 1,86 eura (47 Kč) na 2,50 eura (63 Kč) za megawatthodinu. Země poplatek zavedla na vrcholu evropské energetické krize v roce 2022. Středoevropské státy tehdy uvedly, že daň poškodila jejich snahu zbavit se závislosti na ruském plynu. Německo jim vyhovělo a uvedlo, že poplatek od ledna zruší.