NÁZOR / Pro svou kampaň proti investicím do obrany si německá pobočka Greenpeace skutečně nevybrala nejlepší dobu. Rozbíhá se skoro jakási polosvětová válka, německá armáda není v dobrém stavu, ale někoho napadne, že by se peníze neměly posílat na zbraně.
„Německá pobočka Greenpeace zahájila rozsáhlou kampaň proti evropské bezpečnosti a obvinila vlády, že prostřednictvím vojenských rozpočtů investují do ‚útoků‘, ‚devastace‘ a ‚ničení‘. Zatímco německá armáda je tak chudá, že nezmůže doslova nic, tohle vypadá jako objednávka Kremlu,“ píše Sergej Sumlenny na X-twitter.
Na sociálních sítích skutečně vidíme, jak německá Greenpeace vysvětluje, že 60 nových vrtulníků stojí spolkovou vládu skoro osm miliard euro, což odpovídá požadavku na 60 tisíc sociálních bytů. Kritici mohou snadno poukázat na to, že Ukrajina nemá 60 takových vrtulníků, stejně jako nemá dost jiných potřebných zbraní, takže teď se obytné domy Ukrajincům mění v trosky.
Letos v únoru Der Spiegel konstatoval, že Bundeswehru chybí miliardy na vybavení, desítky tisíc pracovních míst zůstávají neobsazené. Německá armáda má 164 tisíc míst a na téměř 27 tisíc z nich nikdo není.
Už před pěti lety se mluvilo o tom, že Německu chybí obrněná vozidla. Buď nejsou vůbec, nebo nejsou funkční. Chybí stíhací letouny, protože nejsou náhradní díly. Chybí i ochranné vesty, spodní prádlo a dokonce i stany. Jak ukázala ruská invaze na Ukrajinu, Němci patřili k těm, kdo byli poněkud zaskočeni, a to nejen psychologicky, protože se celou dobu snažili Putina a jeho partu všelijak utěšovat a pilně s nimi obchodovat a jaksi se nedočkali žádné odměny. Najevo totiž vyšla i vojenská nepřipravenost. Potěšitelné je na tom jen to, že Německo, stejně jako další západní státy, zřejmě skutečně nechystaly nějakou válku proti Rusku, jak do omrzení vykládá Kreml. To by příprava vypadala skutečně jinak. V Moskvě je ale propagandistům jedno, jaká je realita. Tvrdí, že „preventivně“ odvrátili útok na Rusko svou „speciální vojenskou operací“.
Západ je schopen se mobilizovat, když bude chtít. Má na to technologie, lidi i dobrý důvod, záleží jen na politickém rozhodnutí. Už mělo přijít dávno a měl být stanovený jasný cíl, totiž že Rusko je třeba porazit.
Když do toho najednou někdo vpadne s argumenty, že je třeba investovat do sociálního bydlení a do vzdělání a neutrácet za tanky a vrtulníky, zní to skutečně podivně. Jako by si to vymysleli v Moskvě. Greenpeace dělají dojem kremelského vlivového agenta. Jak známo, vlivový agent ani nemusí vědět, že jím je. Stačí ho prostě nenápadně nasměrovat, aby se choval určitým způsobem. (Německá strana AfD je ovšem vlivovým agentem zcela vědomě. Dostávali pokyny a peníze z Ruska.)
Spekulace o tom, jestli přijde třetí světová válka, jsou hodně teoretické. Na Ukrajině už probíhají boje, do kterých se dodávkami zbraní zapojil Írán a KLDR. Írán je také zapojený do války Hamásu proti Izraeli. Nějakým způsobem je do toho všeho vtaženo na celé planetě už několik desítek zemí a je celkem jedno, jak se tomu říká. Máme tu velký konflikt, který už má dvě fronty. Bylo by špatné se dočkat stavu, že nebudou nejen sociální byty, ale vůbec žádné, protože je trefí nějaký ruský hypersonický zázrak.