Evropský parlament čeká tento týden debata o návrhu pravidel pro obnovu přírody, který ho nebývale rozděluje. Hlasování má proběhnout ve středu. Pro podporu tohoto zákona svolala klimatická aktivistka Greta Thunbergová ze Švédska ve Štrasburku před budovou europarlamentu protest. Europoslance vyzývá, aby legislativu neodmítali, a naopak hlasovali pro její co nejtvrdší podobu. „Abychom zmírnili klimatickou krizi a zastavili ztrátu biologické rozmanitosti, musíme obnovit přírodu,“ uvedla.
Demonstranti se v úterý v ranních hodinách shromáždili před Evropským parlamentem ve francouzském Štrasburku. Naléhají na Evropskou unii, aby schválila zákon zaměřený na posílení obnovy přírody, který utrpěl škody v důsledku několika desetiletí průmyslového rozmachu.
„Naším vzkazem pro politiky je, aby volili přírodu a lidi místo zisku a chamtivosti, naléháme na ně, aby tento zákon neodmítali, ale aby odhlasovali co nejsilnější zákon,“ řekla Greta pro server Euronews s tím, že politici již několikrát ztratili její důvěru, ale dostávají mnoho příležitostí, aby jejich činy odpovídaly jejich slovům. V sázce je podle aktivistky bezpočet lidí, kteří v případě nepřijetí zákona přijdou o život a živobytí.
Návrh zákona pro obnovu přírody (Nature Restoration Law) je klíčovou součástí evropské Zelené dohody, jejímž cílem je stanovit nejambicióznější cíle v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti. Unie by se tak stala lídrem v boji proti klimatu. Norma, kterou představila Komise, počítá s tím, že státy EU zlepší do konce desetiletí stav alespoň 30 procent suchozemských, pobřežních, mořských i sladkovodních ekosystémů, které jsou v současnosti ve špatném stavu.
V červnu členské státy schválily společný postoj k návrhu a ve druhé polovině roku by tak měly vyjednávat o konečné podobě pravidel s europoslanci. Debatu ovšem podmiňuje odsouhlasení návrhu na červencovém plénu. Pokud by byl odmítnut, pravděpodobně se již nestihne projednat případný nový návrh komise do konce současného volebního období. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans zároveň vyloučil, že by byla unijní exekutiva ochotna další návrh předložit.
Přestože měl původně návrh zákona potenciál k úspěchu a podporu od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, její frakce EPP se odvrátila. Důrazně se nyní staví proti návrhu a tvrdí, že jeho kontroverze odhalila hlubokou propast mezi politiky, kteří věří, že ohledy na klima a přírodu převažují nad všemi ostatními obavami, a těmi, kteří hledají rovnováhu mezi dopadem na změny klimatu a na obyvatele Evropy. V dopadech změn na Evropany vidí rizika. Přijetí zákona by podle nich znamenalo katastrofu pro venkovské komunity, farmáře a rybáře a veřejné orgány, které by se musely vypořádat s právními důsledky.
Na výzvu Thunbergové k protestu reagovala europoslankyně EPP Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která aktivistku pozvala na osobní setkání do Evropského parlamentu. Ráda by s ní mluvila o tomto naléhavém problému a o tom, jak by mohly spojit síly. Projednávaný návrh zákona, jak jej předložila Komise, je totiž pro europoslankyni velkým zklamáním. Podle ní by se ve výsledku mohl obrátit proti celkové myšlence obnovy přírody. „Sama jsem doufala v návrh, který by skutečně pomohl vyvinout tlak na členské státy, aby opravdu podporovaly obnovu přírody, ale zároveň by byl realistický, srozumitelný a přijatelný pro všechny aktéry,“ vysvětlila.
„Velmi si vážím toho, jak vy, stejně jako mnoho dalších mladých lidí, přemýšlíte o naší budoucnosti a chcete, aby tato planeta byla zdravá. Přála bych si, aby moje vnoučata mohla zažít stejně chladné zimy jako já a aby lidé nemuseli umírat v tropických vedrech. Naprosto souhlasím se všemi opatřeními, která musíme udělat pro ochranu klimatu a zpomalení globálního oteplování – nejen my jako EU, ale i všechny ostatní kontinenty,“ vzkázala Gretě.