Tento měsíc musela být Greta Thunbergová několikrát odvlečena policií, protože s dalšími několika desítkami klimatických aktivistů zablokovala vchody do parlamentu ve Stockholmu. Společně s dřívější opakovanou veřejnou podporou Palestiny si tím zavařila už i na domácí půdě, ve Švédsku, které se k jejímu angažmá dosud stavělo spíše neutrálně.
„Pokud chceš mít skutečný vliv na klimatickou politiku, měla by ses snažit zasedat v parlamentu, a ne jenom mimo něj,“ pustila se do ní například předsedkyně mladých sociálních demokratů Lisa Nåbová. Někteří komentátoři její protest označili za antidemokratický. Plusové body jí nepřinesla ani bouřlivá účast na výroční valné hromadě letecké společnosti SAS 18. března.
Tam se s ostatními aktivisty hnutí Fridays for Future bez vyzvání například dotazovala, co společnost udělá pro to, aby se omezilo létání, nebo jak mohou akcionáři v noci spát, když lidé už umírají na klimatickou krizi. „Ale prosím, Greto, už trochu dospěj,“ vzkázal jí později ve svém článku generální ředitel Švédské asociace akcionářů Joacim Olsson. „Občanská neposlušnost je sotva cestou k tomu, aby se společnosti staly udržitelnějšími.“
V úterním rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SVT na dotaz, zda by neměla větší vliv, pokud by vstoupila do politiky, Thunbergová uvedla: „Nejsem tak domýšlivá, abych si myslela, že na rozdíl od všech ostatních mohu věci změnit zevnitř. Nejužitečnější jsem mimo politiku, kde můžu šířit povědomí o těchto otázkách a své názory, a získat tak podporu lidí, abychom politiku dostali tam, kam je skutečně potřeba.“
Svými výroky ohledně nedůvěry v politiky a tím, že dál hodlá sázet na občanskou neposlušnost, si podle klimatické novinářky Eriky Bjerströmové situaci zkomplikovala. „Řekla, že v otázce klimatu politici vědomě klamou lidi, což je obvinění, které zachází celkem daleko.“
Podporu Gazy Thunbergová vysvětlila tím, že boj za klimatickou spravedlnost znamená, že „nám záleží na lidech, že chceme snížit a minimalizovat lidské utrpení bez ohledu na to, zda ho způsobila klimatická krize, válka nebo útlak“.