
Letouny Jas-39 Gripen během cvičení, ilustrační foto FOTO: Antonia Sehlstedt / Försvarsmakten / se souhlasem
FOTO: Antonia Sehlstedt / Försvarsmakten / se souhlasem

Švédské stíhačky Jas-39 Gripen budou vybaveny raketami s historicky nejdelším doletem. Letouny od roku 2028 ponesou střely s plochou dráhou letu Taurus, které mohou zasáhnout cíle na vzdálenost více než 500 kilometrů. Informoval o tom deník Dagen Nyheter.
Švédské ozbrojené síly uvedly, že novou schopnost získá v roce 2028 model Jas-39 C a později také nový Gripen E. „Je to něco, co letectvo chtělo už dlouho. Umožňuje to dosáhnout cílů do hloubky. Protivník už takové zbraně má, takže pokud je nemáte, jste v nevýhodě,“ řekl bývalý šéf švédského letectva Mats Helgesson.
Informace o objednávce německých raket, které budou integrovány do systému Gripen, obsahuje čerstvě zveřejněná výroční zpráva švédských ozbrojených sil.
Taurus byl vyvinut německou společností MBDA ve spolupráci se švédskou zbrojovkou Saab Bofors Dynamics. Jedná se o střelu s plochou dráhou letu, která může zasáhnout bunkry, radarové stanice a další cíle daleko za nepřátelskými liniemi.
Taurus má několik kombinovaných navigačních systémů, jako jsou rozpoznávání obrazu, inerciální navigace a GPS. Ukrajina již dříve chtěla Taurus od Německa, protože trefí cíl, i když Rusko narušuje satelitní navigaci, ale Německo to odmítlo.
Podle výrobce gripenů, firmy Saab, má Taurus dolet více než 500 kilometrů, což znamená, že výrazně zvyšuje útočný dosah letectva. Švédsko již disponuje protilodní střelou, která se nachází na válečných lodích a bojových letounech a má dolet 100 kilometrů. Nová verze střely, Gungnir, má dolet 300 kilometrů. Taurus ale dosáhne mnohem dále – překoná vzdálenost delší než 500 kilometrů. Používá se proti cílům na zemi, aby se snížila útočná schopnost protivníka.
Nová hrozba pro Rusko
„Můžete je chytit do pasti ze švédského území a zasáhnout cíle v Rusku. Nemusíte letět dovnitř a vypustit bombu nad cílem,“ vysvětlil Helgesson. Podle něj nová raketa znamená velký rozdíl v hrozbě, kterou mohou švédské stíhačky představovat pro Rusko. „Obzvláště z Pobaltí se střely dostanou daleko na jeho území.“
„Taurus je velmi dobrá střela s plochou dráhou letu a je k dispozici v několika různých verzích,“ dodal Helgesson.
Švédsko do budoucna počítá s tím, že gripeny dodá Ukrajině, která jimi bude moci ze svého vzdušného prostoru zaútočit i na Moskvu. V současné době by nasazení těchto letounů v napadené zemi kolidovalo s využíváním stíhaček F-16. Nicméně jak deník FORUM 24 informoval, v sedmnáctém balíčku pomoci Ukrajině loni v září vyčlenilo Švédsko v přepočtu více než pět miliard korun na nákup náhradních dílů do gripenů.