
Alena Klempířová s grónskými přáteli FOTO: Jaroslav Klempíř / se souhlasem
FOTO: Jaroslav Klempíř / se souhlasem

ROZHOVOR / Sérii výroků Donalda Trumpa, že USA musejí získat Grónsko za každou cenu, považuje sociální geografka Alena Klempířová za odpornou masáž, kterou si americký prezident na arktický ostrov navždy zavřel dveře. „Gróňané nejsou žádní ťunťové. Když Američané dávají najevo, že pohrdají přírodními národy, působí to na ně jako červený hadr na býka,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Pětadvacet let žili s manželem Jaroslavem střídavě v České republice a Grónsku, kde mapovali historii, folklór a mentalitu obyvatel. Od tamní ministryně kultury dostali ocenění za šíření povědomí o Grónsku. Na ostrově, který je autonomní součástí Dánského království, mají řadu přátel a napsali o něm několik knih. „Zajímalo nás, co jsou to za lidi, že přežili takové šílené klima, které by málokdo vydržel,“ objasňuje Alena Klempířová.
Jsou Gróňané z Trumpa opravdu tak vyděšení, jak informují média?
Spíš než vyděšení jsou z téhle odporné masáže rozhořčení. Kramářská filozofie, že se všechno dá koupit a prodat, to je přesně něco, co Gróňané v sobě vůbec nemají. Navíc jsou zvyklí na to, že jsou respektováni. Trumpovo chování je vyloženě uráží.
Když si to u nich hned na začátku pokazil, už mu druhou šanci asi nedají…
Naprosto jste vystihla jejich smýšlení. Udělají pro vás všechno, i když jako přírodní národ jsou zprvu velmi ostražití. Jestliže ale na ně spustíte způsobem, jakým to udělal Trump a jeho lidé, tak už další šanci nedostanete.
To, že mají jiné hodnoty než lidé Trumpova typu, se ukazuje i v jejich přístupu k těžbě nerostného bohatství. Než aby si nechali za peníze zničit domov, raději se bez nich obejdou.
Právě to nás ke Grónsku tak silně poutá. Dokud se prezident Trump nevyjádřil tak nechutně, byl tam vždycky úplný klid. Pak začaly protesty, které jsem tam za čtvrt století nezažila. Místní dali najevo, že je ponižuje, když se někdo s nimi baví jako s lidmi, které si lze koupit. A navíc v období kolem voleb, kdy Američané ani nerespektovali proces utváření nové vlády. To v nich vyvolalo až zuřivost.
Očekávala jste od nich tak bouřlivou reakci?
Očekávala, protože jsou sice nesmírně mírní, ale takoví vlastenci, že si tohle nenechají líbit. Nejsou to žádní ťunťové. Pokud někteří Američané dávají najevo, že pohrdají přírodními národy, působí to na ně jako červený hadr na býka.
Je jich jen hrstka, kolem 57 tisíc, takže by asi nedávalo smysl postavit se na odpor?
Do první světové války slovo válka vůbec neznali. Nebylo možné jim vysvětlit, proč se lidé zabíjejí, když k tomu nemají osobní důvod.
Manželé Alena a Jaroslav Klempířovi FOTO: Archiv manželů Klempířových / se souhlasem
FOTO: Archiv manželů Klempířových / se souhlasem
Kde se v nich berou ty separatistické tendence, když se pod Dánskem nemají vůbec špatně?
Sklony odtrhnout se se tam objevují zhruba od 70. let minulého století. Teoreticky bych tuto touhu chápala, vždyť Češi se taky odtrhli od rakouské monarchie, ale prakticky je to nesmysl, vždyť Dánové jim pokrývají půlku ročního rozpočtu. Nově zvolený premiér je na rozdíl od svého předchůdce pro velmi pozvolné oddělení od Dánska.
Mentalitou jsou samozřejmě dost jiní, ale jak se teď snaží média podsouvat, že k nim byli Dánové zlí, s každým bych se pohádala, že to není pravda. Oni byli naopak mostem, který je kulturně a sociálně převedl z doby kamenné. Vždyť oni mají stejně jako Dánsko zdravotnictví, školství a sociální služby zadarmo. Osobně si vůbec nedokážu představit, že by se najednou ocitli pod USA.
Co je tedy ten důvod, že chtějí samostatnost?
Nejspíš je to otázka hrdosti, mají to tak skoro všichni naši známí. Ale v této době to nevidím vůbec reálně. Teď pod vlivem Trumpovy rétoriky se trochu zklidnili.
Chápu ze zpráv v médiích správně, že je jeho výpady stmelily?
Určitě. Věřím, že budou velmi jednotní, i když oni jsou soudržní i tak. Mají pěkný rodinný život. Zásadně se nehádají ani se sousedy. Evropané se jim zdáli vždycky strašně hluční a závistiví. Gróňané se bojí někomu i byť jen slovně ublížit. Měli vždycky tolik práce sami se sebou, s prostředím, ve kterém žili, že chtěli žít v klidu a ne se s někým dohadovat.
Teď je ale k tomu okolnosti donutily.
Nic podobného se tam nikdy neodehrálo. Američané je dotlačili do situace, do které se nikdy pod správou Dánska nedostali.
Mluví o tom s vámi?
Když jsou takhle rozjitření, do hloubky to nerozebírají, to je česká vlastnost. Stěžovat si je pro ně ponižující.
V čem jsou ještě specifičtí?
Váží si všeho, co pro ně kdo v daném období udělal, i kdyby to bylo před dvěma staletími. Proto nikdy nebourají pomníky.
Předpokládám, že zároveň ani neodpouštějí. Budou někdy schopni Trumpovi prominout?
Myslím, že ne. A proč by měli? Celý svět by mu to neměl prominout. Právo na život v míru je základní právo každého člověka. I Gróňané vědí, že život je velice křehký a krátký, tak proč ho někomu takhle ztrpčovat? Věřím, že budou velmi jednotní a že takové výpady narcistního člověka pominou.
Jenom aby se mezi nimi neobjevil rozeštvávač, který bude slibovat, že pod USA bude líp.
Budeme doufat v jejich charakternost.