Dobří holubi se vracejí? Den před volbami získal Andrej Babiš pozoruhodného advokáta. Bývalý nejvlivnější Grossův lobbista Andrej Surňak v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny vypustil do oběhu spekulace, že za „antibabišovskou štvanicí“ stojí lidé kolem ČEZ. Sám s Agrofertem kdysi spolupracoval a Gross byl označován za Babišova člověka.
Mezi kontroverzní přímluvce trestně stíhaného šéfa hnutí ANO po „nepříteli státu“ Tomáši Pitrovi nečekaně vstoupila významná postava éry Stanislava Grosse, považovaného svého času za nejvlivnějšího muže ve státě.
Součástí systému
„Andrej Surňak promluvil,“ uvedl svůj rozhovor s Grossovým hlavním lobbistou redaktor Lidových novin Ondřej Koutník. Podle Surňaka jde v současném mocenském střetu o ostrý souboj bez limitů mezi tradičními systémovými a antisystémovými stranami, což přesně odpovídá rétorice Andreje Babiše.
[ctete]159399[/ctete]
Proti oligarchovi stojí jakási „kolektivní opoziční smlouva“ zahrnující širší spektrum stran. „Kdo je v systému, ten může díky státním kšeftům bohatnout, kdo není, ten jen paběrkuje, nebo má smůlu. Andrej Babiš toto poklidné utajené přerozdělování státních kšeftů ohrožuje,“ tvrdí Surňak, aniž by zmínil, že právě majitel Agrofertu byl a stále je jednou z ústředních postav systému, a on sám se v něm pohyboval jako ryba ve vodě.
Ostuda s Unipetrolem
Přitom přiznal, že Babišovým „nejvýznamnějším vstupem do světa velkého byznysu byla před lety privatizace Unipetrolu, a pak překvapivé navrácení podniku státu“. Tato skandální operace se odehrála v prosinci 2001 a už tehdy začaly Grossovy intervence ve prospěch Agrofertu.
Ačkoli britská společnost Rotch Energy nabídla o dvě a půl miliardy korun víc než Andrej Babiš, přinesl tehdejší ministr vnitra Gross na vládu analýzu, podle níž firma představuje bezpečnostní riziko. Jelikož měl Babiš ve vládě Miloše Zemana stoupenců víc, získal Unipetrol nakonec Agrofert.
Po necelém roce jej Babiš s velkou ostudou vrátil nezaplacený zpět, bohatší o informace a podle otevřených zdrojů i o stovky milionů až miliardy korun z výhodně nastavených obchodů firmy se státem. To ovšem Surňak, který už v té době s Grossem spolupracoval, nezmiňuje.
Může být premiérem
„Proslýchá se, že útoky na Babiše organizují lidé spjatí s mnohamiliardovými sofistikovanými obchody kolem ČEZ,“ spekuluje Surňak, aniž by předložil jediný důkaz.
V obvinění z dotačního podvodu s Čapím hnízdem problém nevidí. „Pokud Babiš získá nejvíce hlasů, měl by být prezidentem pověřen sestavením vlády. Jiná varianta by lidem jen řekla: Je jedno, koho zvolíte, mocní si stejně udělají, co chtějí. To by nebyl dobrý, a už vůbec ne demokratický scénář,“ míní.
Ve fenoménu Babiš Surňak žádné ohrožení demokracie nespatřuje. Pro něj by naopak její ohrožení znamenalo, kdyby se nestal premiérem trestně stíhaný politik, což je v civilizovaném světě naprostá anomálie.
Tato konstrukce je opět silně účelová. Pokud se parlamentní většina shodne, že politika podezřelého ze závažného podvodu ve vládě nechce, je to zcela legitimní akt. Nemusíme chodit příliš daleko. Na Slovensku vládu nesestavili vítězové Vladimír Mečiar a Robert Fico, u nás naposledy Jiří Paroubek. Ani jeden z nich přitom nebyl vyšetřován policií.
Defenzivní kampaň
Zatímco na ČSSD dnes Surňak nenechal nit suchou, Babišovi vytkl jen kampaň, která je podle něj příliš defenzivní. „Měl jít do otevřené konfrontační kampaně s pojmenováním hlavních hráčů nejen na politickém poli, ale i v zákulisí politiky. Kdyby občané ještě před obviněním věděli, kterým strukturám Babiš vadí a kdo proti němu vede či platí kampaň, přemýšleli by jinak,“ radí, jako by si říkal o další angažmá.
[ctete]56942[/ctete]
Surňak patřil mezi nejvlivnější muže ve stínu Stanislava Grosse, se kterým oligarcha udržoval nadstandardní vztahy. Jejich toxické propojení – včetně podezření z rozdávání úplatků ve výši 1,2 miliardy korun, jako v případě vyšetřované druhé privatizace Unipetrolu do rukou PKN Orlen – bylo popsáno nesčetněkrát.
Jak v té době napsala Mladá fronta DNES (26. 9. 2005), vyšetřování se u Unipetrolu zabývalo i podezřelými smlouvami, které uzavřelo bývalé vedení Orlenu s Agrofertem. „Gross a Andrej Babiš tam jsou zmíněni jako příklad jednoznačné korupce, která privatizaci Unipetrolu provázela,“ řekl deníku předseda vyšetřovací komise polského Sejmu Antoni Macierewicz.
Zastupoval Agrofert
Stejně tak byla podrobně rozebírána i úloha Grossových lobbistů. Věnoval se jim i pořad České televize Bez obalu (5. 9. 2004), podle kterého hrál Surňak prim mezi vlivnými muži v Grossově okolí. „Úspěch měl jako zakladatel PR agentury Christian VIP, která často zastupovala kontroverzní společnosti jako Motoinvest či Agrofert,“ uvádějí autoři.
„V roce 2000 však Andrej Surňak svůj podíl v této agentuře prodal a založil firmu Crane Consulting věnující se již výhradně lobbingu,“ dodávají, přičemž krátce poté se seznámil se Stanislavem Grossem.
Surňak pracoval na vítězné volební kampani ČSSD v roce 2002. V krajských a senátních volbách 2004 přinesl legendární hesla „Myslím to upřímně“ a „Jsem sociální demokrat“, nicméně po volebním propadáku byl nucen spolupráci s Lidovým domem ukončit. Přesto nadále udržoval s Grossem kontakt, až do jeho pádu kvůli nevyjasněnému financování bytu.
Medvědí služba
Jak se v Bez obalu vyjadřoval o Surňakovi současný šéfredaktor Mladé fronty DNES Jaroslav Plesl (tehdy Lidové noviny)? „Pan Surňak není tak úplně jenom typický lobbista, ale to je člověk, který se zabývá také PR, čili on jakoby slouží na obě strany. On lobbuje za zájmy firem, které si ho najmou, u Stanislava Grosse, a zároveň mu poskytuje PR služby. Vzniká tak podezření, že služby, které poskytuje pan Surňak Stanislavu Grossovi, jsou placeny firmami, které mají zájem ovlivnit Grossovy názory.“
„Řada věcí, které čeští lobbisté označují za lobbing, je prostě obyčejná korupce,“ dodává Plesl. V Lidových novinách v té době zase popsal podíl viny Grossových poradců na jeho pádu. „Andrej Surňak a Miroslav Forman si Grosse omotali okolo prstu a používají ho jako cvičenou opici k dojení polostátních firem. Oba několikrát selhali, když Grossovi nedokázali poradit, jak se správně chovat v krizové situaci.“ Dnes by Plesl podobná slova při vědomí toho, že se Surňak Babiše zastává, jistě nezopakoval.
Advokáti typu Andreje Surňaka dělají oligarchovi medvědí službu. Povedlo se mu jediné. Připomněl veřejnosti, že samotný Andrej Babiš byl součástí systému, proti kterému dnes tak vehementně a pokrytecky bojuje. Grossova éra mu přitom náramně svědčila.