REPORTÁŽ / Ve středu byl v Tbilisi finálně schválen zákon o zahraničním vlivu. Gruzínský lid bouřlivě reagoval. Demonstrace byla následně potlačena za použití speciálních složek, pepřových sprejů i obušků.
„Je konec, prošlo to,” říká mi gruzínská kolegyně-novinářka. Stojíme vedle bočního vchodu do parlamentu. Rozhodnutí o přijetí kontroverzního zákona o zahraničním vlivu předcházely rvačky a roztržky parlamentu. Opoziční politici se snažili schválení zdržet, ale po dvou hodinách je hotovo. Začíná pískání, skandování a také bučení. O pár stovek metrů níže, u hlavního ,,náměstíčka” u parlamentu, se rozezní megafony. Zní tvrdá slova, která i přes mou neznalost jazyka není těžké pochopit – hněv. Hněv tisíců Gruzínců na náměstí.
Přicházím k hlavnímu vstupu parlamentu za podiem demonstrantů, je slyšet hlasité bouchání na jednu z nášlapných bariér, které brání vstupu k dalším dvěma branám, které uzavírají nádvoří původně sovětského paláce. Před bariérou je několik desítek osob, které kopou a mlátí do bariéry, hněv je všudypřítomný, někteří se snaží bariéru vypáčit. Pokoušejí se o to 15 minut a nakonec se jim to daří. Je slyšet řev z druhé strany. Policie reaguje. Bariérou pronikají desítky policistů a ihned zajišťují kohokoliv, kdo je poblíž.
Začíná masivní zásah a zatýkání – z okolních ulic se vynořují těžkooděnci a s obušky, pepřovým sprejem a silou útočí na demonstrující. Přijíždějí dvě vodní děla, ale nezasahují, policie bez jejich užití začíná vytlačovat demonstrující z náměstí. O pár metrů dále obušky útočí i na novináře. Krátce poté dostávám pepřovým sprejem i já. Několik demonstrujících mě odvádí stranou a pomocí fyziologického roztoku mi čistí oči. Štiplavá bolest ale trvá dalších 20 minut.
Demonstrující jsou nějakých 500 metrů od parlamentu – čeká se na to, co bude dál, zakročí policie? Dorazí vodní dělo? Najednou zažívají Gruzínci nečekaný zvrat, policie couvá. A pouští demonstranty zpět před parlament. Složky se stahují zpět na místní ředitelství za budovou parlamentu. Proč? Za malý okamžik je vše jasné, politici totiž v mezičase opustili budovu. Policie nechtěla, aby museli členové strany Gruzínský sen poslouchat názor svého národa po historickém rozhodnutí, které poslalo jejich zemi o deset let zpět.
Na večerní demonstraci poté vystupují politici EU, mezi nimi i senátor Pavel Fišer, a předávají jasnou zprávu „Dnes jsme všichni Gruzínci“; budou slova podpory stačit ke změně? To už je jiná otázka, třeba pro dobu, kdy vstoupí zákon v platnost.