Od začátku války se s psychickými problémy potýkají nejen obyčejní Rusové, ale i úředníci a podnikatelé blízcí úřadům. Proti stresu raději bojují tradičním způsobem, tedy alkoholem. Internetový portál Vjorstka sebral svědectví z různých oblastí Ruska.
„V Rusku pije průměrný úředník na úrovni vicegubernátora a výše. S tímto tvrzením souhlasí všichni lidé blízcí Kremlu, parlamentu a regionálním úřadům,“ píše Vjorstka. „Gubernátoři vynechávají schůze, užívají nelegální látky,“ poznamenává jeden zdroj.
„Informátor uvádí příklad typického dne šéfa jednoho z regionů v Centrálním federálním okruhu. O tomto gubernátorovi bylo již dříve známo, že je závislý na alkoholu, a dokonce kvůli tomu několikrát zmeškal projev Vladimira Putina ve Federálním shromáždění, kam byl pozván. V poslední době se však ‚úplně utrhl ze řetězu‘, tvrdí zdroj. ‚Den začíná tím, že ho buď hledají, nebo se ho snaží probudit telefonáty. Dokonce existuje speciální osoba, která ho má hledat.'“
Regionální šéf je pak „odvezen na své pracoviště“, pokud je jeho přítomnost na úřadě ten den nutná. „Udržuje si tvář“ na několika schůzích, kterých se však téměř neúčastní, „sedí jako sněhulák“. Po schůzích čeká gubernátora oběd (tam si dá taky panáka) a pak už to tak pokračuje. Obvykle jde do městské restaurace nebo do lázní až do noci. V opilosti gubernátor poslouchá sovětské písně věnované vítězství a různé veselé kriminálnické písně.
„V případě příjezdu hostů z federálního centra mají pomocníci hlavy kraje pro gubernátora připraveny speciální procedury, studené koupele a kapačky.“
Od března 2023, zejména po zprávách o ukrajinské protiofenzívě, zatykači na Vladimira Putina a ombudsmanku Marii Lvovou-Belovou, začali prý úředníci a členové elity (z moskevských úřadů, parlamentu a odboru pro prezidentské záležitosti) dávat přednost silným nápojům. Na hostině, „dokonce i té s dámami“, si nyní kupují „značný počet lahví koňaku, vodky a whisky“, tvrdí jeden zdroj. „A nejhorší je, že začaly pít i ženy, ty nejvýše postavené a to nikoliv stydlivě.“
Půl roku po začátku invaze na Ukrajinu, v létě 2022, se k tématu alkoholizace obyvatelstva obrátil i Vladimir Putin. Nejprve Putin hovořil o alkoholismu s hlavou Kirovské oblasti Alexandrem Sokolovem. „Není třeba nic strkat někam pod koberec, nic lakovat, je třeba řešit nejpalčivější problémy,“ zdůraznil.
Později na setkání s Alexandrem Avdějevem, úřadujícím gubernátorem Vladimirské oblasti, Putin řekl, že v rámci boje proti alkoholové závislosti „nelze nic zakazovat, nelze se pouštět do zbytečného zvyšování cen, spotřebních daní“. Naopak je třeba „podporovat zdravý životní styl“ a také „rozvíjet infrastrukturu pro sport a věnovat náležitou pozornost kulturním zařízením“.
Putinovi podle zdrojů z Kremlu dělají starosti zejména lidé z jeho okolí, kteří se snaží zbavit stresu kvůli sankcím a válce. Putin sám prý skoro nic nepije, ale má zálibu v kvalitních vínech.
Podle informací zasvěcených osob reagují činitelé na stres poslední doby nejen alkoholem. Někteří prý kradou, jiní se věnují sportu nebo ženám a dokoce jsou i takoví, kteří konají dobré skutky, jako je třeba nanosit nějaké babičce dříví do kůlny. Mají pocit, že se tak vykoupí ze své viny.