Virginie tradičně volí guvernéra rok po prezidentských volbách a rok před sněmovními a senátními volbami v poločase prezidentského mandátu. Proto jsou často vnímány jako jakýsi test toho, jak si strana, která je momentálně u moci, povede. I když je to velice hrubé měřítko, prohra ve Virginii je spolu s výsledky ostatních voleb pro demokraty zdviženým prstem. Pokud se chtějí vyhnout prohře ve volbách v roce 2022, musí zabrat.
Na jednu stranu není radno výsledky přeceňovat. Od roku 1981 ve Virginii jen jedinkrát úřad guvernéra získala strana, jejíž prezident momentálně úřadoval. Stalo se to v roce 2013 po druhém zvolení Baracka Obamy a ironií osudu byl vítězem právě letošní neúspěšný kandidát demokratů Terry McAuliffe. Je tedy celkem zjevné, že strana, která je u moci na federální úrovni, je u voličů ve Virginii v nevýhodě.
Na druhou stranu ale demokraté drželi úřad guvernéra od roku 2009 a vzhledem k tomu, že bezmála pětina obyvatel jsou Afroameričané, kteří republikány téměř nevolí, měli by mít jistou výhodu. Výsledky se teprve budou podrobněji analyzovat, ale zdá se, že právě nižší volební účast v okresech s vyšším podílem voličů z řad menšin pomohla republikánům k výhře.
Motivace a volební účast
Hlavním problémem v poločasových volbách bývá motivace voličů. V roce 2018 demokraté uspěli díky nadprůměrné účasti a podařilo se jim k urnám přitáhnout klíčové demografické skupiny. Zároveň dokázali přesvědčit mnoho konzervativnějších středových voličů a umírněných republikánů, kteří hlasovali především proti Trumpovi. Zatímco v roce 2016 vyhráli sněmovní volby jen o půl procentního bodu, o dva roky později republikány doslova přejeli a zvítězili téměř o 14 procentních bodů.
Nicméně už v prezidentských volbách v loňském roce přišlo varování. Přestože Joe Biden zde Donalda Trumpa porazil o deset procentních bodů, volby do sněmovny vyhráli demokraté už jen o pět. To odpovídá i tomu, že Donald Trump v tomto státě prohrál i s Hillary Clintonovou a jeho výsledek v roce 2016 byl opět zhruba o pět procentních bodů horší než výsledek republikánů celkově. V roce 2022 ale ve volbách nepůjde o Trumpa, přinejmenším ne přímo.
Trump a anti-Trump
Demokratický kandidát McAuliffe se svého soupeře Youngkina snažil vykreslit jako Trumpova muže, ale neúspěšně. To, co voliče spolehlivě vybudilo v roce 2018, nyní prostě nezabralo. Částečně je to jistě proto, že prezidentem je demokrat Biden. Volba proti Trumpovi tak nedává velký smysl a demokraté tentokrát hlasy umírněných republikánů nezískali.
Youngkinovi se podařilo posílit jak v tradičně republikánských venkovských obvodech, tak na předměstích, která v roce 2018 a do jisté míry i v roce 2020 hlasovala pro demokraty. Pokud je budou chtít získat zpátky, budou muset vymyslet něco jiného než Trumpa. Od něj se totiž Youngkin držel v rozumné vzdálenosti. Soustředil se na témata ekonomiky a vzdělávání a podařilo se mu tak nevystrašit umírněné republikány a zároveň neodradit věrné Trumpa.
Katastrofa v New Jersey
Možná ještě větším problémem je zatím nerozhodnutý souboj o křeslo guvernéra v New Jersey. Na ten se tolik pozornosti nesoustředilo, protože se všeobecně očekávalo, že demokrat Phillip Murphy bude pohodlně znovu zvolen. V roce 2017 zvítězil o 14 procentních bodů. Po sečtení necelých 90 procent okrsků ale zatím o 0,05 procentního bodu vede jeho republikánský vyzyvatel Jack Ciattarelli.
I když je pravděpodobné, že nakonec díky hlasům z městských okrsků, které se sčítají pomaleji, úřad přeci jen nakonec obhájí, takto těsný výsledek je nečekaný a pro demokraty krajně znepokojivý. Opět přišli o předměstské okresy, díky kterým hladce zvítězili v roce 2017 v guvernérských volbách a roce 2018 ve sněmovních.
Policejní reformy a politický střed
Návod, co změnit, by mohli demokraté hledat v Minneapolisu. Tam voliči v referendu, které se konalo spolu s volbami starosty, hlasovali mimo jiné o reformě policejního sboru. Ten měl být zrušen a nahrazen novým úřadem pro veřejnou bezpečnost. Ten by byl pod větším dohledem rady a bylo by možné snížit počty policistů pod zákonná minima. Ušetřené peníze měly být investovány do sociálních pracovníků, psychologů a dalších terénních pracovníků.
Šlo o jeden z klíčových požadavků aktivistů po smrti George Floyda. Voliči reformu ale celkem jasně odmítli 56 ku 44 procentům hlasů. Jacob Frey, demokrat obhajující křeslo starosty, který v únoru po předchozích škrtech naopak prostředky pro policii navýšil, ve volbách pohodlně zvítězil. Demokraté musí přijít na způsob, jak neodradit aktivisty, ale zároveň některými extrémními návrhy neděsit středové voliče.
Strana úřadujícího prezidenta to má v poločasových volbách těžké vždy. Od 80. let je vyhráli jen republikáni za prezidenta G. W. Bushe v roce 2002. Pandemie koronaviru, vysoká inflace a rostoucí ceny benzinu určitě demokratům letos také nepomohly. Za rok to ale může být jinak. Krom toho je ale ještě potřeba, aby demokraté dokázali svou voličskou koalici sjednotit i něčím jiným než odporem k Trumpovi.