Ukrajinská plynárenská společnost Burisma Holdings, která hraje důležitou roli v impeachmentu na prezidenta Donalda Trumpa, byla v listopadu úspěšně hacknuta ruskými vojenskými agenty. Uvedla to americká firma zabývající se kybernetickou bezpečností.
Jak píší stránky BBC.com, společnost Area 1 Security uvedla, že nebylo jasné, co vlastně hackeři hledali. Jak je ukrajinská společnost spojena s Amerikou a prezidentem? Jde o záležitost, která se významně týká letošní prezidentské kampaně. Demokratický prezidentský uchazeč Joe Biden má syna Huntera, který od dubna roku 2014 působil jako jeden z ředitelů Burisma Holdings. Jeho otec, který tehdy patřil k předním činitelům administrativy Baracka Obamy, požadoval po ukrajinské vládě, aby propustila tehdejšího vrchního žalobce Viktora Šokina. Firma byla na Ukrajině vyšetřována pro podezření z korupce a Šokin ji vyšetřoval. Bidenův tým tvrdí, že Šokin byl na Západě vnímán jako problematická figura podezřelá z korupce.
Prezident Trump byl v prosinci obviněn, že nevhodně tlačil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby opět zahájil vyšetřování společnosti Burisma a jejích vazeb na oba Bideny. Vypadalo to, že tím podmiňuje vojenskou pomoc Ukrajině, takže to celé způsobilo značný skandál.
Area 1 spojuje hackerský – „phishingový“ útok s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU. Bezpečnostní společnost také vidí podobnost mezi listopadovým hacknutím a tím, které směřovalo na demokratickou stranu v roce 2016, tehdy také před americkými prezidentskými volbami.
Ve své osmistránkové zprávě kalifornská firma Area 1 uvádí, že hackeři GRU stojící za touto akcí jsou mezi znalci kybernetické bezpečnosti známí pod jménem „Fancy Bear“. Tito hackeři používají „phishingové“ e-maily určené k odcizení uživatelských jmen a hesel.
V tomto případě zaměstnanci ukrajinské Burismy obdrželi e-maily, které se tvářily jako interní maily společnosti, a odkazy na falešné webové stránky, které vypadaly jako přihlašovací stránky dceřiných společností. Pomocí této taktiky se hackerům podařilo dostat se na servery Burisma Holdings. Zdroj blízký Burismě sdělil agentuře Reuters, že web společnosti byl za posledních šest měsíců už cílem několika pokusů o proniknutí.
Kdo by měl prospěch ze získání nějakých interních informací? To se samozřejmě teď hned tak neprokáže, ale Donald Trump měl velký zájem na tom, aby se v Kyjevě zabývali verzí, že Joe Biden se pokoušel chránit svého syna. Najít nějaký vhodný dokument by se mohlo hodit. Trump teď čelí obžalobě kvůli podezření ze zneužití moci a bránění v práci Kongresu. Prezident jakékoli provinění odmítá.