Maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X poblahopřál Robertu Ficovi k vítězství v parlamentních volbách. Těší se prý na spolupráci s „vlastencem“. Ficova strana Směr-SD v sobotních volbách vyhrála se ziskem 23 procent. Druhé skončilo s výrazným odstupem liberální hnutí Progresivní Slovensko, které podpořilo necelých 17 procent lidí. Těsně za ním zůstala formace Hlas – sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova spolustraníka Petera Pellegriniho.
„Hádejte, kdo je zpátky! Gratuluji Robertu Ficovi k nespornému vítězství ve slovenských parlamentních volbách. Vždy je dobré spolupracovat s vlastencem. Těším se na to,“ napsal na sociální síti X Viktor Orbán. Ficovi k vítězství ve volbách popřál jako jeden z prvních zahraničních politiků.
Český premiér Petr Fiala ve svém příspěvku na síti X naopak Ficovi výslovně neblahopřál. Popřál však Slovákům, „ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády“. Vyjádřil také přesvědčení, že Česko a Slovensko budou na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou zemí.
„Ukázalo se, že volič uvěřil věrohodnému politikovi, kterému jde o svou zemi, a ne o uspokojení mocné mediálně podporované komunity, která usiluje o něco úplně jiného,“ poblahopřál Ficovi bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Před samotnými volbami stranu Směr-SD podpořil. „Je to šance na návrat k vlastní sebevědomé slovenské politice a je to i impuls pro politiku v zemích vašich sousedů, včetně České republiky,“ dodal Klaus s tím, že Ficovi přeje úspěch při povolebním vyjednávání.
Sobotní předčasné parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana Směr – sociální demokracie (Směr-SD) trojnásobného premiéra Roberta Fica se ziskem 22,94 procenta hlasů. Druhé se 17,96 procenta skončilo liberální hnutí Progresivní Slovensko (PS). Za ním zůstala formace Hlas – sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova spolustraníka Petera Pellegriniho, která obdržela 14,7 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 68,51 procenta, což je nejvíce od roku 2002. Křesla ve sněmovně si rozdělilo sedm formací. Pro vytvoření vlády s většinovou podporou v parlamentu se na spolupráci budou muset dohodnout nejméně tři strany.
Čtvrté místo ve volbách obsadila tříčlenná koalice kolem hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) expremiéra Igora Matoviče, která dostala necelých devět procent hlasů. Konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) má téměř sedm procent, liberální Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka přes šest procent a nacionalistická Slovenská národní strana 5,62 procenta hlasů.
Směr-SD by vytvořil většinu v parlamentu například s Hlasem-SD a SNS – dohromady by taková koalice ve 150členném parlamentu měla 79 zástupců. Politici těchto tří stran byli součástí vládní koalice v letech 2016 až 2020, kdy Pellegrini a někteří další představitelé Hlasu-SD ještě působili ve Směru-SD. Fico už před sobotními volbami označil spolupráci své strany s Hlasem-SD za základ stabilní budoucí vlády. Pellegrini zase opakoval, že jeho strana má programově blíže ke Směru-SD než k PS. Zatím ale neřekl, ke které z nyní dvou nejsilnějších stran se Hlas-SD přidá.