V sobotu se uzavře pražské Smetanovo nábřeží ve směru od Národního divadla. Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) záměr oznámil s tím, že město podpoří koronavirem zasažené restauratéry a umožní jim vybudování předzahrádek. Konat se zde budou i kulturní akce. Na čtvrtečním jednání zastupitelstva však průběh schvalování ostře kritizovali někteří zastupitelé. Vytýkali mu především obcházení vedení i rezidentů dotčené Prahy 1. Řeč přišla i na situaci v samotné městské části.
Aktuální uzavírka se bude týkat úseku od Národní třídy po park Národního probuzení a ústí Divadelní ulice. Auta nebudou smět jet po tramvajových kolejích, ale zavřený úsek objedou Divadelní nebo ulicí Karolíny Světlé. Ve směru od Karlových lázní se nic nezmění.
Vyhladovění Prahy 1?
Zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) nejprve přirovnala proběhlou diskuzi k totalitnímu rozhodování. „Nehledě na to, že v kuloárech koluje, že za to, že bylo vyměněno politické vedení na Praze 1, necháme Prahu 1 vyhladovět,“ doplnila. Narážela na podzimní výměnu v čele radnice, kdy Pavla Čižinského (Praha 1 sobě) nahradil Petr Hejma (ODS).
Proti tomu se následně ohradil právě bratr bývalého starosty a pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě), který řekl, že pokud někdo „vyhladoví“ městskou část, bude to právě nové vedení. Tvrzení Janderové navíc označil za vylhané, což ihned zvedlo ze židle předsedkyni klubu ODS Alexandru Udženiji, jež požadovala, aby se choval k její kolegyni slušně.
Pokud jde ale o samotné rozhodování, tak se nad způsobem pozastavovali i někteří členové pražské koalice z řad uskupení Spojených sil pro Prahu. Mezi nimi například i Jan Wolf (KDU-ČSL): „Připadá mi to tu jak v roce 1947, 1948, tady začíná diktatura některých lidí, demokracie vám začíná vadit. Když se podívám na 1948, politici, kteří složili demisi Benešovi. Jak začínaly ve škole soudružky učitelky, bylo to strašný. Snažte se řešit věci kolegiálně,“ obrátil se na kolegy.
Dva táhnou a třetí je drcen
Předseda uskupení Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) podle svých slov ale okamžitě reagoval na iniciativu, a zbylým dvěma koaličních partnerům, Praze sobě a Pirátům, podle svého vyjádření poslal ještě v pátek vlastní usnesení. ,,Už jsme si řekli v koalici, že dva táhnou a třetí je drcen,“ dodal s tím, že současné jednání podle něj skutečně vytváří dojem, že se proti městské části Praha 1 vede vendeta. „Běhají ke mně zastupitelé z Prahy 1, chtějí to projednat, mají různé názory. Pan Scheinherr se svým zbrklým závěrem vyvolal chaos. Nemalá část z TOP 09 to podporuje, ale chtěli to projednat,“ sdělil kolegům.
Sám Scheinherr však veškerá nařčení odmítl. Odkazoval se přitom na strategické dokumenty, které měla městská část schvalovat. „Opatření se netýká Smetanova nábřeží celkově, ale jednoho pruhu, který se dá objet. Toto opatření je v souladu s plánem mobility,“ uvedl. „Takže tyto kroky jsou vedeny přesně podle demokratických režimů a dokonce byly projednány řádně s koaličními partnery,“ stál si dále za svým.
Průběh schvalování programu čtvrtečního jednání nakonec komentovala Udženija, která spolu s Patrikem Nacherem (ANO) zařazení tisku o uzavření části nábřeží iniciovala, následovně: „V přímém přenosu koukáme, jak se tu hádá koalice. Ježišmarja, můžete si to vykomunikovat někde jinde. My na vaše divadlo nejsme zvyklí, buď si řekněte, že nejsme schopni spolupracovat, ale nepředvádějte to divadlo tady nám,“ uvedla.
Na jednání nakonec dorazil i starosta Prahy 1 Hejma. Vzniklá situace je podle něj jasná ukázka toho, jak s nim město nekomunikuje. Zastupitelé pak nakonec zařazení bodu schválili. Diskuze o Smetanově nábřeží bude proto pokračovat i v odpoledních hodinách.
Druhý pokus
Během uplynulých dvanácti měsíců se navíc jedná už o druhé uzavření Smetanovo nábřeží. V loni na podzim proběhly přes Smetanovo nábřeží a Malou stranu od 29. října do 17. listopadu krátkodobé uzavírky s cílem sběru dat, která měly posloužit jako podklad pro zvážení případných dlouhodobých omezeních dopravy na obou březích Vltavy.
Především Piráti se navíc příliš netajili tím, že by se jim nápad zamlouval. Možnost v rozhovoru pro deník FORUM 24 nevylučoval ani sám primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „V prvních pár dnech uzavírky se zjistilo, že došlo k výraznému urychlení veřejné dopravy a že dopad na tu individuální automobilovou dopravu není tak dramatický, jak se čekalo,“ sdělil nám. Proti se ale dlouhodobě staví právě jejich koaliční partner Spojené síly pro Prahu, jehož zástupci opatření označovali za „komplikaci života občanů“.