Ani na druhý pokus poslanecká sněmovna nové členy Rady České televize nezvolila. Důvodem byly spory ohledně toho, zda je volba skutečně tajná. Páteční jednání proto skončilo, šéfové poslaneckých klubů hnutí ANO i SPD si vzali dvě hodiny přestávky na poradu. Zákonodárci se sejdou až 14. června, tedy v přespříštím týdnu, kdy by se měli k volbě vrátit. Kromě volby členů Rady ČT by měli také volit nového člena Rady České tiskové kanceláře.
Členy mediálních rad i kandidáty na některé další funkce volí sněmovna tajně. Tajnost volby však zpochybnil předseda SPD Tomio Okamura. „Při minulé tajné volbě členů Rady České televize jsem osobně viděl vládní poslance, jak ukazují vládním členům volební komise svůj vyplněný volební lístek a až poté ho vhodili do urny. Něco takového je evidentním popřením principu tajné volby,“ prohlásil Okamura. Navrhl přijmout usnesení k provádění tajné volby, které by stanovilo, že poslanci vloží za plentou hlasovací lístky do obálky a tu pak vloží do urny.
Předseda klubu ODS Marek Benda označil Okamurovo tvrzení za lež. „Při volbě Rady České televize se nic takového nestalo,“ řekl. Okamurův návrh usnesení označil za nehlasovatelný, protože ho poslanci nedostali 24 hodin předem, jak stanoví jednací řád. Bendovo tvrzení zpochybnil Jaroslav Foldyna (SPD). „Vy byste dneska obelhal i detektor lži, pane kolego,“ vzkázal Bendovi.
Poslanec ANO Aleš Juchelka prý zaznamenal „podobnou šuškandu“, jak o ní mluvil Okamura, při volbě viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu. „Je to opravdu trapná situace pro všechny,“ míní. Proti vkládání lístků do obálek nic nemá.
„Je to snaha jenom zdržovat,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Okamurův návrh označil za nesmyslný. Proti Okamurově iniciativě navrhoval, aby poslanci museli přeložit volební lístek na polovinu a poslanci SPD na čtyři části. Předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) podotkl, že v občanských volbách se obálky používají, technicky to možné je i při tajných volbách ve sněmovně. Sehnat 200 obálek by podle něj trvalo asi 15 minut.
Předseda klubu SPD Radim Fiala si nakonec vyžádal dvě hodiny přestávky na poradu svého klubu s tím, že poslanci se potřebují poradit. Po něm o dvě hodiny požádala i předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS), který jednání řídil, nejprve svolal poradu předsedů klubů. Po ní schůzi přerušil do 14. června. Celkem čtyřhodinová přestávka by znamenala, že by sněmovna teoreticky pokračovala v jednání až od 18 hodin.