Katolický kněz Tomáš Halík kvůli neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu vyzval, aby se pozvaní hosté nezúčastnili slavnostního večera na Pražském hradě v pátek 28. října. Vyznamenaní mají také podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění „beze studu“ přijmout. Halík to sdělil formou prohlášení. Reagoval tak na obvinění, které proti prezidentu Miloši Zemanu vznesl ministr kultury Daniel Herman. Prezident mu podle něj vyhrožoval, že pokud nezruší schůzku s dalajlámou, jeho strýc Brady vyznamenání nedostane.
„Chtěl bych poté, co se ukázalo, jak hanebným způsobem Miloš Zeman vydíral ministra Hermana v souvislosti s návštěvou Jeho Svatosti dalajlamy, a z nízké msty vyškrtl ze seznamu vyznamenaných jeho strýce, vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října – a zejména představitele církví, kulturního a akademického světa – aby se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Brady udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili,“ napsal Halík.
[ctete]81844[/ctete]
Držitel prestižní Templetonovy ceny dodal, že letošní vyznamenaní by se měli dotázat svého svědomí, zda mohou sami za takových okolností beze studu vyznamenání přijmout.
Zeman vyzval Hermana ke zrušení schůzky s dalajlámou na slovenském velvyslanectví při společenském setkání a před svědky. Podle ministra prezidentovi velmi záleželo na tom, aby se s dalajlámou nesetkal.
Halík v prohlášení uvedl, že mu Herman po rozhovoru se Zemanem popsal prezidentův nátlak a výhružky přesně tak, jak o tom nyní hovoří v médiích. Kněz vyzval svědky rozhovoru, aby projevili stejnou odvahu a promluvili.
Zároveň zkritizoval prohlášení, které sepsali čtyři nejvyšší ústavní činitelé. Mluví v něm o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. Halík dopis označil za „jeden z nejhanebnějších dokumentů v naší moderní historii“. Dodal, že k chování Zemana již není možné mlčet, protože „mlčení by znamenalo spoluvinu na soustavném obracení kormidla naší země pryč od od Evropy a západního světa“.
[ctete]81428[/ctete]
Případ nevyznamenání Jiřího Bradyho zaznamenala i řada zahraničních médií – například agentura Reuters, izraelský list The Jerusalem Post, americký deník The New York Times, dánský server Denmark News.Net či asijská informační síť Channel NewsAsie. Mimo jiné pod titulkem „Zeman kvůli dalajlamovi vyřadil z vyznamenávaných muže, který přežil holokaust“ popisují celý příběh, citují Hermana a Bradyho a informují o tom, že Zemanův mluvčí odmítl komentovat Bradyho jméno v souvislosti se seznamem lidí, které má prezident 28. října vyznamenat.
Neudělení vyznamenání vyvolalo kritiku i z řad domácích politiků. Například poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že pokud se slova ministra Hermana prokážou, měla by na to demokratická společnost reagovat. Zároveň vyzvala poslance, aby Bradyho ocenili na slavnostním zasedání Sněmovny.
[ctete]81813[/ctete]
Že Brady oceněn nebude, potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V tiskovém prohlášení uvedl, že mezi návrhy, které mu Zeman zaslal ke spolupodepsání, jeho jméno nefigiruje. „Vzhledem k ústavní tradici nezbývá, než rozhodnutí prezidenta respektovat, je to pouze on, kdo návrhy na vyznamenané ke kontrasignaci předsedovi vlády předkládá,“ uvedl Sobotka s tím, že životní osud Bradyho je opravdu mimořádný.