Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček napsal neskutečně servilním tónem dopis čínskému stranickému tajemníkovi Li Quiangovi. Oslovuje ho „drahý příteli“ a vyjadřuje obdiv k Číně, jak dokázala zvládnout epidemii. Píše o tom ve svém článku pro Deník Referendum sinoložka Olga Lomová.
V dopise tajemníkovi Jan Hamáček napsal:
„Vážený pane stranický tajemníku, drahý příteli,
jsem osobní zmocněnec prezidenta Miloše Zemana pro česko-čínské vztahy. Prezident Zeman, který je velký přítel čínského lidu, se s Vámi sešel během Vámi skvěle zorganizovaného veletrhu CIIE, ale zdá se mi, že během těchto měsíců čas plynul mnohem rychleji…
Rád bych Vás při této příležitosti požádal o podporu při přesunu humanitární pomoci do České republiky.“
Faksimile dopisu je zveřejněna v článku sinoložky Olgy Lomové, který publikoval Deník Referendum.
Olga Lomová to komentuje:
„Po nedávno zveřejněném ultimativním dopisu čínského velvyslance příteli čínského lidu prezidentu Zemanovi je Hamáčkův dopis dalším pozoruhodným dokladem skandálních konců, k nimž dospěla oficiální komunikace mezi ČLR a Českou republikou. Neomalenost a přímočaré přikazování čínského velvyslance českým představitelům jsou přímo úměrné podlézavosti a amatérismu Hamáčkova dopisu. ‚Přátelství‘ Hamáčkova dopisu je zřetelně zabarvené významem okřídleného výroku předsedy Maa, který v době Kulturní revoluce prohlásil, že Čína ‚má přátele po celém světě‘. Dělo se tak v časech, kdy jedinými pevnými ‚přáteli‘ v Evropě byly Albánie a Rumunsko, o to silnější však byla potřeba ‚čínskému lidu‘ dokazovat, že k němu celý svět chová přátelské city.“
Zdá se, že jistý obdiv pro Hamáčka, který projevila část veřejnosti, když se zdálo, že ministr vzdoruje některým tlakům premiéra Andreje Babiše, byl poněkud předčasný. Podlézavost a sebeponižování prostě vicepremiér projevuje vůči ještě vyšším potentátům. V tomto případě těm, kteří řídí totalitní režim.