Sociální demokraté svým předsedou hned v prvním kole první volby znovuzvolili ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka. Rozhodli se tak přimknout ke svému dosavadnímu šéfovi, se kterým v čele preference ČSSD sice dále padají, jak potvrzují všechny průzkumy, zato je však jasné a předvídatelné, jakým směrem se strana spolu s ním bude ubírat. Kdyby sociální demokraté dali přednost hlavnímu Hamáčkovu vyzyvateli ministrovi zahračničních věcí Tomáši Petříčkovi, přeci jen by vykročili do neznámých vod, a to zjevně nechtěli riskovat. Může ale Hamáčkův recept na udržení sociálnědemokratické strany ve sněmovně fungovat, nebo je pouze iluzí a klamným příslibem, který se s největší pravděpodobností nenaplní?
„Dnes zvolíme nové vedení, ale především určíme směr a program do voleb do poslanecké sněmovny. Ve skutečnosti nemusíme nic moc vymýšlet, náš program je jasný: My jsme levice. V těchto třech slovech je všechno, co potřebujeme vědět, všechno, čím se potřebujeme řídit, všechno, co máme dělat. Vážené delegátky, vážení delegáti, jsme jedinou demokratickou levicovou stranou a buďme na to hrdí. Jsme jediná strana, která lidem nabízí solidaritu, jistotu a ochranu. To jsme úspěšně dělali i ve vládě proti hnutí ANO. Kdo to chce, tak to vidí. My jsme zabránili posunu politiky doprava,“ uvedl ve svém kandidátském projevu do funkce předsedy sociální demokracie Jan Hamáček.
Jasněji a explicitněji to nově zvolený šéf sociálních demokratů ani vyjádřit nemohl. Jeho předvolební strategie je jednoduchá: co nejostřeji a nejvýrazněji rozehrát klasický pravolevý konflikt, zvednout levicovou kartu, strašit před plány pravice a ze sociálnědemokratické strany udělat jedinou hráz, která brání před tím, s čím se pravicové partaje chystají přijít.
Má to svoji logiku a opodstatnění, je s tím ovšem spojený jeden háček, nebo přesněji řečeno obrovský hák. Tenhle Hamáčkův záměr nepůsobí příliš důvěryhodně a není moc velká šance, že to voliči budou sociálním demokratům věřit. Dost možná vůbec nepochopí, o co sociálním demokratům jde, protože jim už dávno nerozumí, nechápou jejich kroky a hlavně jim už vůbec nevěří.
Stejným stylem se totiž Hamáček snaží odůvodnit angažmá sociální demokracie ve vládě Andreje Babiše a krásně se na tom ukazuje, proč jeho plán prostě nemůže fungovat: „Hájili jsme zájmy seniorů, rodin s dětmi, lidí práce a prosadili jsme mnohem víc, než odpovídá síle 14 poslanců. Naši ministři obstáli v těžké krizi. Programy Antivirus naší ministryně Jany Maláčové hodnotí i pravicoví odborníci jako jedinou skutečně fungující pomoc pro zaměstnance a zaměstnavatele i zahraničí, zemědělství a kulturu vedou naši ministři profesionálně,“ vyzdvihoval Jan Hamáček ve svém kandidátském projevu.
A pokračoval: „A já doufám, že jako ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu také nedělám naší straně ostudu. Možná je škoda, že nám Andrej Babiš odmítl svěřit ministerstvo zdravotnictví, protože my bychom boj s epidemií vedli profesionálně a sociální demokracie nehledá ministry na inzerát.“
Strana držící u moci nekompetentního vůdce
Tolik chvály by jeden nečekal. Člověk by málem zapomněl, že sociální demokracie je součástí Babišovy vlády, která tragicky selhala v potýkání se s pandemií koronaviru, za což nenese zdaleka odpovědnost jenom Andrej Babiš a hnutí ANO, ale také ČSSD, která je celou dobu držela u moci.
Proto, pokud Česká republika doplácí na to, že hlavní vládní silou je hnutí fungující na vůdcovském principu a oním vůdcem je naprosto nekompetentní osoba, která zároveň chce mít všechno pod kontrolou a o všem rozhodovat a která se nenamáhá s nikým o ničem diskutovat, je to samozřejmě vina a odpovědnost i Jana Hamáčka a jeho partaje.
Proto slova o tom, jak to všechno sociální demokracie zvládá dobře a jak je ve vládě úspěšná, vůbec nedávají smysl a nejsou srozumitelná, a to samé nakonec platí i o pravolevém střetu, který se předseda sociální demokracie snaží rozehrát.
Hejtman Pardubického kraje a někdejší místopředseda sociální demokracie Martin Netolický v rozhovoru pro deník FORUM 24 uvedl: „U nás na krajské konferenci jsem zaznamenal dotaz jedné členky, která mluvila o tom, že po zrušení superhrubé mzdy a změně daňových zákonů dojde k jakémusi znevýhodnění seniorů, a jak je možné, že to schválili. Oni samozřejmě říkali, že to neschválili. A to je přesně ono. Lidé neumí rozlišit, kdo je ve vládě pro a kdo proti, prostě vláda rozhodla, vláda činí,“ zdůraznil Netolický.
A dodal: „To je to, co se snažím stále opakovat. Jestli někdo chce vyvolávat pravolevý střet, nejde to uvnitř vlády. Takový střet může být mezi koalicí a opozicí. Druhá věc je, že srozumitelnost takových postojů je potom velice složitá zejména právě pro obecnou populaci, která se politikou nezabývá. Nedivím se proto tomu zmatení, protože pravolevý střet nejde vyvolat uvnitř koalice.“
Martin Netolický má naprostou pravdu. Prostě není možné strašit před pravicovou politikou a návrhy, které zároveň ve sněmovně prosazuje a hlasuje pro ně váš vládní partner. To nedává smysl. Je to natolik schizofrenní a rozpolcené, že to volič nikdy nepochopí a neporozumí tomu, respektive vyvodí z toho jednoduchý a dost předvídatelný závěr: Sociální demokraté něco jiného říkají a něco jiného dělají, a proč asi? Protože jim víc záleží na sobě a na svých funkcích a prebendách než na nás… No, moc daleko od pravdy volič asi nebude.