Ministr vnitra Jan Hamáček věděl již nejméně od 7. dubna o tom, že výbuch ve vrbětickém muničním skladu má ruskou stopu a že tato stopa vede do zpravodajských služeb Ruské federace. Když tedy plánoval svoji cestu do Moskvy, byl již o ruské agresi informován. Nyní se snaží vsugerovat lidem, že plánování jeho cesty do Ruska bylo jen fingované. Jestliže tedy Hamáček vytvářel v sobotu večer dojem, že se o ruské agresi dozvěděl náhle a proto zrušil cestu do Moskvy, tak oklamal veřejnost.
Hamáček nejprve bezděčně přiznal v Otázkách Václava Moravce České televize, že již ve středu jednal jako ministr pověřený vedením ministerstva zahraničí s českým velvyslancem v Ruské federaci Vítězslavem Pivoňkou o situaci kolem vypjatých česko-ruských vztahů a o očekávaném vzájemném vyhošťování diplomatů. Pivoňka kvůli vypjaté situaci přicestoval v první polovině týdne z Moskvy do Prahy.
V Událostech ČT ale Hamáčka navíc ze lži definitivně usvědčil premiér Andrej Babiš. Ten prohlásil, že se poprvé informaci o ruském útoku ve Vrběticích „dozvěděli 7. dubna ráno“. Tuto informaci následně premiér zopakoval. Lze důvodně předpokládat, že plurál „my“ zahrnuje i ministra vnitra, který společně s premiérem v sobotu kauzu odstartoval na mimořádné tiskové konferenci.
Do Moskvy pro Sputnik? Nebo zastírací manévr?
Hamáček přitom ve stejné době, kdy již věděl o ruském teroristickém útoku z roku 2014, okázale plánoval cestu do Moskvy, aby jednal o nákupu ruské vakcíny Sputnik. Tato cesta měla mít vůči Rusku výrazně servilní ráz, ačkoli se dodávky vakcíny obejdou i bez ministerské návštěvy, a premiér Babiš ho upozorňoval na nadbytečnost cesty vzhledem k učiněným objednávkám. Hamáček proto nyní naznačuje, že cesta do Moskvy měla být jakýmsi zastíracím manévrem. Tomu ovšem neodpovídá průběh příprav cesty. Hamáčkův pmysl odcestovat do Moskvy přitom potvrdil v rozhovoru pro Českou televizi i Babiš, byť poněkud neochotně a s dovětkem, že nakonec se cesta neuskutečnila.
Sám Hamáček v České televizi prohlásil, že mezi českými bezpečnostními složkami probíhala již asi dva týdny úzká a intenzivní komunikace. Dále pak prezentoval razanci českých úřadů, když podle jeho slov „rozbily hned dvě rezidentury ruských tajných služeb“.
Hamáček nechce mluvit o státním terorismu
Důkazy o odpovědnosti ruské tajné služby GRU za exploze v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 jsou podle vicepremiéra Jana Hamáčka dostatečné k tomu, aby opodstatnily vyhoštění osmnácti pracovníků ruského velvyslanectví. Zároveň ale Hamáček odmítl nazvat útok na muniční sklad ve Vrběticích v roce 2014 za akt státního terorismu. Podle ministra vnitra prostě zemřeli dva nevinní lidé a došlo k velkým škodám.
Jan Hamáček je v kruzích ČSSD známý svým pozitivním vztahem k Ruské federaci i k Čínské lidové republice, a to zřejmě po vzoru prezidenta Miloše Zemana. V minulosti byl také častým hostem na ruské ambasádě v Praze. Do Moskvy se chtěl vypravit s proruským slovenským lobbistou Andrejem Dankem, který je známý svým obdivem vůči prezidentovi Vladimiru Putinovi. Angažmá Danka, který měl Hamáčkovi otevřít dveře k ruskému ministrovi průmyslu Denisi Manturovovi, jasně dokládá, že Hamáček svoji cestu do Moskvy skutečně připravoval. (O Dankovi čtěte více ZDE v článku Petera Vavra.)
Chovanec: Něco na nás hrají
O tom, že Hamáček klame veřejnost, když vytváří dojem, že o ruském útoku ve Vrběticích nevěděl, hovořil pro deník FORUM 24 bezprostředně po oznámení kauzy poslanec ODS Pavel Žáček a pro Deník N bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář. Následně se na tom začali shodovat členové bezpečnostní a zpravodajské komunity, kupříkladu bývalý šéf vojenské tajné služby generál Andor Šándor. Naposledy usvědčil Hamáčka z matení veřejnosti jeho stranický kolega a předchůdce Milan Chovanec, který pro Seznam Zprávy sdělil: „Neumím se představit, že by Hamáček neměl k dispozici relevantní informace o takto závažném případu.“
Chovanec také vyjadřuje naprostý údiv nad způsobem zveřejnění informace v sobotu večer. „Když už tiskovka s oznámením musela být v sobotu večer, nechápu, že dnes nezasedá bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Očekával bych dnes i mimořádné zasedání vlády,“ řekl Chovanec. Hamáčkovu hru Chovanec suše shrnul: „Stačí se podívat na zákon o tajných službách a na to, kdo je příjemcem utajovaných informací.“ Je to vedle premiéra a prezidenta právě ministr vnitra a ministr zahraničí. Chovanec se domnívá, že Babiš s Hamáčkem něco před veřejností utajují a zároveň cosi před veřejností hrají.
Odvolaný ministr zahraničí Tomáš Petříček dával v posledních hodinách najevo, že rovněž o ruské agresi cosi věděl. Z toho podle Chovance plyne, že minimálně totéž věděl i Jan Hamáček.
Proč v sobotu večer?
Pozorovatelé si kladou otázku, proč premiér Babiš a ministr vnitra Hamáček celý případ zveřejnili právě v sobotu večer. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že se ocitli pod tlakem. Kdyby ruskou akci sami nezveřejnili, tak by se mohlo ukázat, že případ vlastně před veřejností zakrývali. Zároveň se oba pokusili z této nutnosti udělat příklad své ostražitosti a obrany národních zájmů a státní suverenity. Jakkoli oba dosud vystupovali ohledně vztahů s východními autokraciemi zcela oportunisticky, zřejmě aby se zalíbili prezidentu Zemanovi. Proto je u nich současná prezentace obrany českého státu velmi málo věrohodná.