Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček oznámil, že od 1. března je vláda připravena zahájit návrat studentů do škol s antigenním testováním na covid-19. Tyto testy ovšem dosud nestihla zajistit, což může být jedním z hlavních důvodů, proč se jí hodí nouzový stav.
Návrat žáků do škol je žádoucí už jen z toho důvodu, že školní docházku zásadněji neomezovaly mnohé země, které dnes mají lepší výsledky v boji s čínským koronavirem než my. Neschopnost a nepřipravenost Babišovy vlády, která srazila Česko mezi nejhorší země světa, se projevila i v této oblasti. Nejenže zaspala při přípravě vakcinace, ale nyní se ukazuje, že i při zajištění antigenních testů pro žáky a školské pracovníky, jimiž epidemiologové podmiňují obnovení školní docházky.
Testy zatím nejsou
O tom svědčí vyjádření ministra školství Roberta Plagy (ANO), který přiznal, že dosud nejsou vybrány antigenní testy. Dokonce vyšlo najevo, že ministerstvo zdravotnictví nemá ani zpracovaný plán testování ve školách..
Na urychlení příprav testování nejvíce tlačí ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš. Ten zároveň paradoxně přiznal, že po současném zjevně protiústavním zavedení nového nouzového stavu na dva týdny požádá sněmovnu o jeho další prodloužení – tedy už v době, kdy mají být první žáci a studenti zpět ve školách.
Tento šibeniční termín vyvolává otazníky, jak během dvou týdnů zajistit dostatek antigenních testů – nejprve pro maturanty.
„Ministerstvo vnitra dostalo za úkol testy zajistit a zajistit jejich distribuci. Pokud se nám podaří zajistit dostatečný počet, nic nebrání, aby se děti začaly vracet do škol,“ uvedl po jednání vlády Hamáček, přičemž vhodné testy má vybrat Ústřední krizový štáb ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.
V této souvislosti nedávno Hamáček zmínil „například antigenní testy Lepu Medical“ používané v rakouských školách, které u nás zastupuje společnost Quickseal. Vláda prý proto podle něj uvažuje o možnosti, že by se Česko připojilo k rakouským dodávkám.
Hamáčkův lobbing za nouzový stav
V čem je problém? Opakuje se situace z jarního lockdownu, kdy vláda trestuhodně zaspala přípravu na epidemii koronaviru a v časovém presu zcela netransparentně nakupovala chybějící ochranné pomůcky hlavně v Číně.
Tehdy se zásadně angažoval Hamáček, i tenkrát šéf Ústředního krizového štábu, jenž miliardovými obchody s nejasným pozadím argumentoval při lobbingu za prodloužení nouzového stavu.
„Mají-li být pozitivní výsledky dosavadního enormního úsilí zachovány, je zcela nezbytné nouzový stav prodloužit,“ apeloval šéf ČSSD loni v dubnu v dopise na premiéra Babiše, v té době neúspěšně.
„Podtrhuji, že pouze nouzový stav umožňuje využít výjimek ze zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Tato výjimka tak umožňuje obstarat potřebný materiál v řádu hodin či jednotek dnů, což za běžné situace možné není,“ zdůraznil Hamáček.
Opakuje se situace z jara
A dnes? Babišova vláda znovu zaspala, nepřipravila se na rozvolňování školní výuky, a na poslední chvíli hodlá vybrat dodavatele antigenních testů. Kvůli tomu nyní po zkušenostech z jara potřebuje nouzový stav. Kuloárové informace z podnikatelského prostředí tento důvod potvrzují.
„Nouzový stav vláda potřebuje hlavně proto, aby se bez výběrového řízení nakoupily antigenní testy pro školáky za miliardy korun kvůli otevření škol na jaře,“ řekl deníku FORUM 24 hodnověrný zdroj obeznámený s momentální situací kolem výběru testů. Zároveň upozorňuje, že už je o výběru dodavatelů rozhodnuto.
„Přestože možných produktů je téměř dvacet, dopředu je už vybrán dodavatel: společnost Quickseal s testy Lepu Medical. Půjde o obrovskou zakázku jako loni na jaře. I proto chce vláda nouzový stav, ještě to potřebují stihnout. A pak po nás potopa,“ dodává zdroj.
Jestli se tyto kuloárové zprávy potvrdí, ukáže nejbližší čas. V každém případě je zvláštní, že Hamáček, odpovědný za výběr antigenních testů, už dnes o výhodách nouzového stavu pro rychlé rozdělování obřích obchodů nehovoří. Náhoda, nebo je vláda zkrátka jen opatrnější?