Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček nadále odmítá novinářská zjištění o tom, že měl vyměnit mlčení v kauze Vrbětice za dodávku milionu kusů vakcíny Sputnik V pro Českou republiku. Během středeční tiskové konference, na níž nebylo možné klást novinářské dotazy, proto prohlásil, že podá trestní oznámení na autory článku – na reportéra Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou – a požádá o odškodné 10 milionů korun od serveru Seznam Zprávy. Jenže autoři reportáže si za svým textem stojí a mají pro veškerá prohlášení důkazy. Jak se v burácivé kauze zorientovat?
„Podám trestní oznámení na autory reportáže. Budu žádat o prověření, zda došlo ke spáchání trestných činů pomluvy, šíření poplašné zprávy a poškození cizích práv. Současně podám i civilní žalobu na vydavatele, který je zodpovědný za práci svých lidí, a budu požadovat 10 milionů korun jako odškodné,“ řekl na středeční tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček.
Nadále tak tvrdí, že se mu nezamlouvá obsah článku na serveru Seznam Zprávy, který ho usvědčuje ze lži. Podle utajovaných novinářských zdrojů totiž vyšlo najevo, že měl Hamáček chtít v Rusku vyměnit mlčení ohledně kauzy výbuchu ve Vrběticích za dodávku milionu vakcín Sputnik V pro Českou republiku. Autor článku Janek Kroupa se případného soudu neobává, o svých důkazech je nadále přesvědčen.
„My víme přesně, co se odehrálo na schůzce. Víme to od svědků, kteří byli buď v přímějším, nebo v širším spektru, ale samozřejmě jsme mluvili se všemi lidmi, kteří se inkriminovaného jednání zúčastnili. Pracujeme s více než jedním zdrojem,“ uvedl v pořadu Interview ČT reportér Janek Kroupa. Za obsahem článku si stojí, důkazy má a jsou podle něj uloženy na bezpečném místě.
Kauza je podle něj problematická v tom, že Hamáček chtěl odjet do Ruska vyjednávat dodávku v Evropě necertifikované vakcíny Sputnik V v době, kdy dobře věděl, že ruští agenti zavraždili dva Čechy a vyhodili do povětří sklady ve Vrběticích. „Podle zdroje, který s ním mluvil, byla motivací Jana Hamáčka záchrana ČSSD tím, že proočkuje ČR,“ řekl Kroupa. Hamáčkův plán označil za šílený.
Hamáčkova verze nesedí
Verze Jana Hamáčka o cestě do Ruska není důvěryhodná ani podle předních zástupců opoziční koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Ministr vnitra se podle nich stále brání odpovědím na klíčové otázky. Například na tiskové konferenci ve sněmovně, během které oznamoval svůj záměr podat trestní oznámení, nepovolil jakékoli novinářské dotazy. Po skončení z novinářského atria odešel, aby s otázkami nebyl konfrontován.
„Plánovaná cesta ministra Hamáčka do Moskvy byla aktem vlastizrádného charakteru,“ uvedla v úterý předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. O den později ji Jan Hamáček, stejně jako ostatní šéfy stran koalice SPOLU, vyzval k omluvě.
Jenže ti jakoukoli omluvu vyloučili – právě kvůli Hamáčkovu mlžení. „Nemám se za co omluvit. Verze Jana Hamáčka, že se jednalo o kamufláž, je tak nevěrohodná a má tolik trhlin, že zkrátka neobstojí. Za nás je toto neospravedlnitelné chování a těžko vysvětlitelné jakoukoli zástěrkou. Možná mu to radí teď pan Hašek, který se také proslavil tím, že zatloukat a lhát je dobrá taktika, ale myslím, že lež má krátké nohy. Celá řada věcí, které jsou údajnou kamufláží, prostě nesedí. Není schopen je věrohodně vysvětlit,“ ujasnila Adamová svůj výrok.
Podle koalice SPOLU by měl Hamáček detailně odpovědět na všechny otázky ohledně plánované cesty do Moskvy. Chtějí vědět, jak dlouho Hamáček věděl o ruském pozadí kauzy Vrbětice, proč nejdříve tvrdil, že v Moskvě neměl plánované žádné schůzky, ale pak potvrdil smluvené jednání s šéfem dumy nebo co přesně se stalo na inkriminované schůzce, o níž pojednávají reportéři Seznam Zpráv.
Nedůvěryhodné vysvětlení poskytl i podle pirátského poslance Jana Lipavského. „Jan Hamáček mě za celou dobu vrbětické kauzy nepřesvědčil, že cesta do Moskvy měla být nějakou zástěrkou. Jsem přesvědčen o tom, že plánoval regulérní cestu do Moskvy, státní návštěvu se vším všudy,“ řekl.
Utajované jednání, na němž se nikdo nic nedozvěděl
Obsah již druhého neveřejného jednání sněmovny v řadě se s ohledem na možné sdělení citlivých informací nesmělo nikde vysílat, poslanci měli zakázáno brát si na něj jakákoli záznamová zařízení – od mobilu přes notebook po chytré hodinky. Otázky na Hamáčka zde padly, nikoli však zásadní utajované informace, které by kauzu posunuly dál. Na jednání byli přítomni ředitelé tří tajných služeb: Jan Beroun, Michal Koudelka a Marek Šimandl.
Jak sdělil pro Českou televizi poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL), ze všech tří promluvil pouze poslední z nich. „Odkázal se na paragraf zákonů, kdy tajné služby mohou referovat pouze v rámci komisí, které jsou k tomu určeny. Zástupci dalších služeb se k tomu nevyjadřovali. Já jsem na konci jednání navrhl, aby tento bod byl odkázán komisím pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Bohužel to kvůli hlasům hnutí ANO nebylo schváleno,“ vylíčil Bartošek.
„Na dnešním jednání ohledně moskevské cesty nezaznělo téměř nic. Nezazněly tam téměř žádné utajované údaje,“ potvrdil pirátský poslanec Lipavský. Podle dalších přítomných poslanců na jednání vystoupil premiér Andrej Babiš (ANO), který Hamáčka v jeho verzi podpořil.
Středeční jednání ve sněmovně mělo proběhnout v důstojnější atmosféře než během úterý. (psali jsme zde).
Přesto šéf sociálních demokratů nedokázal na otázky legitimně odpovědět. Pravý účel cesty tak dál zůstává nejasný a podle opozice veškerý důkazní materiál nepřesvědčivý.