Po středečním jednání krizového štábu vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že současná čísla koronavirové epidemie jsou rekordní. Během středy by se počty nakažených mohly přiblížit k 20 tisícům lidí. Kvůli takto vysokému počtu štáb odhaduje, že kapacita nemocnic bude v nejbližsích dnech naplněna po Pardubickém kraji i v dalších regionech.
Podle vicepremiéra Jana Hamáčka tkví problém v množství personálu, jehož kapacity se v českých nemocnicích začínají dramaticky zmenšovat. „Pardubický kraj se dostal do situace, kdy mu došly kapacity a vyhlásil stav hromadného postižení osob. Dá se očekávat, že podobné stavy budou vyhlašovat i další kraje. Řešením je využití národního dispečinku lůžkové péče a překládání pacientů do volných kapacit,“ dodal.
V některých nemocnicích lze prý kapacity ještě navýšit. V té souvislosti ministerstvo zdravotnictví navrhlo další opatření týkající se zdravotních pracovníků. „Diskutovali jsme vyhlášení pracovní povinnosti pro ambulantní personál, to bude věc, kterou bude projednávat vláda,“ uvedl ministr vnitra.
Stav hromadného postižení osob, který během úterý vyhlásil Pardubický kraj, souvisí podle Hamáčka se způsobem, jak budou v tamních nemocnicích řešit případy „Je to stav, kdy není možné poskytnout ideální péči všem a je potřeba začít uplatňovat nějaké priority. (…) Ze strany kraje jde spíš o konstatování kritické situace, ale konkrétně se prozatím nic měnit nebude. To, co říká Pardubický kraj a velmi brzy další, je, že se současným stavem personálu nejsme schopni další kapacity vytvářet,“ vysvětlil. Hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) v České televizi uvedl, že kraj již nemá pro covidové pacienty volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří lidé tak musí ležet na přistýlkách.
Sám Hamáček označil aktuální čísla jako rekordní – jak z hlediska testů, tak nových případů. „Odborníci odhadují, že by se dnes čísla mohla přiblížit 20 tisícům nakaženým. To jsou opravdu alarmující čísla a jenom dokazují, že bez radikálních opatření to nejde,“ řekl novinářům na tiskové konferenci s tím, že lidé opatření dodržují a situace by se tak mohla postupně zlepšovat.
Dalším tématem krizového štábu byla otázka testování. Firmy nad 250 zaměstnanců musí mít otestováno do konce příštího týdne. „Pokuty a sankce se uplatňují podle pandemického zákona. Já upozorňuji, že ty sankce jsou docela drastické, včetně zákazu činnosti. Jsem rád, že firmy věc berou vážně,“ zmínil Hamáček. Firmám by mohla hrozit pokuta až půl milionu korun.
Kontroly budou probíhat na bázi výkazů. „Pokud firma pravidelně testuje a ukazuje, že nakažené nemá, tak není důvod ji zavřít. Firmy jsou povinny dávat o testování výkazy, což je prvotní kontrola. Pokud vykáže x pozitivních a x negativních, tak se ta čísla dají srovnat, jestli sedí k nějakému národnímu průměru a například incidenci případů v daném okrese, nebo zda je to podezřelé, a to už důvod k nějaké kontrole,“ popsal princip. „Měly by tam probíhat kontroly i z hygieny, to nejsou pracovníci, kteří mají na starost trasování, jde o kontrolní část, asi 400 – 500 kontrolorů.“
Kvůli testování ve firmách se ale prodloužily lhůty na plošné antigenní testování. Čekací doby jsou někdy ve vytíženějších místech v řádu dnů nebo týdne. Hamáček sdělil, že je nutné, aby resort průmyslu a obchodu vedl s firmami dialog a snažil se jim vysvětlil, že toto řešení je myšleno primárně pro samotestování jedinců. Tlak na kapacity může souviset i s tím, že firmy žádné testy nemají. „Já věřím, že jakmile testy dorazí a firmy si to vyzkouší, tak je to uživatelsky pohodlnější nechat si zaměstnance otestovat ve firmě,“ řekl.