Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD vyprávěl o tom, jak vypadá jednání vlády. Ondřej Veselý přitom nezapomněl zmínit, že často zaznívá řev premiéra, jehož se ministři bojí. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a Babiš na tiskové konferenci na sociálního demokrata zaútočil. Zároveň vyzval Jana Hamáčka, aby slova stranického kolegy vyvrátil. Předseda ČSSD se však zachoval přesně podle toho, co říkal Veselý.
Kdo jednal s Andrejem Babišem, často vypráví o tom, že se jednalo o schůzku s nervózním a hysterickým člověkem. Společným znakem vždy bývá vulgární mluva, zvýšený hlas a náznaky zastrašování. Tohle už není ani veřejným tajemstvím, nýbrž předem daným koloritem jednání s premiérem.
Přesvědčili se o tom také hejtmani, když se minulou sobotu setkali s Babišem kvůli dohodě o nouzovém stavu. Někteří hovořili o tom, že premiérovo jednání bylo mírně řečeno arogantní. Zazněla i slova o tom, že pokud ministerský předseda své chování nezlepší, nemá cenu se s ním o čemkoliv bavit.
Možná i v důsledku informací z tohoto sobotního jednání nabyl Ondřej Veselý dojmu, že je třeba o nevychovanosti premiéra pohovořit veřejně. Proto v nedělní Partii Terezie Tománkové pronesl dnes tolik citovanou větu: „Devět ministrů se tam bojí jak králíci, když na ně premiér zařve, tak zalezou pod stůl a koukají do země.“
Veselý popisoval průběh jednání vlády a právě od ní se také dočkal očekávané reakce. Andrej Babiš za přizvukování Aleny Schillerové na tiskovce veřejnosti oznámil, že na slovech sociálnědemokratického poslance není zbla pravdy. Navíc nic neví, protože nikdy na vládě nebyl. Zároveň šéf hnutí ANO přidal výzvu novinářům: „Zeptejte se Hamáčka, jestli je to pravda!“
A jak na nedělní přestřelku mezi premiérem a stranickým kolegou vicepremiér zareagoval? Nijak. Nepostavil se za Veselého, ale ani neřekl, že Babiš na vládě na všechny neřve. To by také mohl sotva sdělit, protože by se našla spousta bývalých ministrů, kteří by potvrdili, že hysterický ministerský předseda je společným jmenovatelem pro všechny schůzky kabinetu. Své by určitě mohl dodat i Bohuslav Sobotka, který zažil Babišovy výstupy, ještě když byl ministrem financí.
Navíc, každý rozumný člověk, který sleduje přenosy z poslanecké sněmovny, přesně ví, komu pokaždé tečou nervy, a kdo zvyšuje hlas na ostatní zákonodárce.
Důležitější než debata o tom, jak moc neurvalý projev má český předseda vlády, je však další důkaz toho, že se ho bojí i koaliční partner. Sebevědomý předseda politické strany by totiž vystoupil a oznámil by, že jeho stranického parťáka si do úst nikdo brát nebude.
Hamáček však není v pozici, aby si to mohl dovolit. Je skutečně tím zmiňovaným králíkem, který se zase schoval pod stůl. Před člověkem, který mu stále ještě zaručuje alespoň zanedbatelný význam v českém politickém prostředí, za což si ovšem uzurpuje právo ho veřejně dehonestovat.