Ministr vnitra Jan Hamáček se na tiskové konferenci po jednání krizového štábu vyjádřil k aktuálnímu zhoršení koronavirové epidemické situace. Podotkl, že Česko míří ke čtvrtému stupni systému PES, což už potvrdil i ministr zdravotnictví Jan Blatný, a připustil, že pokud by nezareagovali, tak by situace byla ještě horší než při říjnovém masivním nárůstu. Nazval by to katastrofou.
Protiepidemický systém PES je v posledních dnech hojně kritizován, zvláště protože již neplní svůj původní smysl – tedy zpřehlednění zavádění vládních nařízení. Může za to množství různých výjimek i jeho nahodilé přepínání. Ministr vnitra Jan Hamáček si však nemyslí, že by byl nefunkční. Řekl to na tiskové konferenci po jednání krizového štábu.
„Jsem přesvědčen, že koncept je správný, je to vytvořeno na základě matematických modelů a tak, aby při každém nápadu epidemie mohl stát reagovat. Znovu říkám, na základě dat je evidentní, že nárůst nebyl dán přechodem ze čtyřky do trojky, ale jinými faktory. PES to nezavinil, stalo se tam něco jiného,“ sdělil Hamáček bez bližšího upřesnění, o jaké konkrétní faktory se jednalo.
Na zhoršení epidemické situace je vláda nucena reagovat, jinak by podle Hamáčka docházelo k dalšímu zhoršování. „Nechci dělat černé scénáře, ale může se stát, že pokud se epidemie bude chovat jako v posledních týdnech, tak strávíme nějakou dobu přepínáním z trojky do čtyřky a zpátky. Nebude to komfortní, ale je to reálné,“ uvedl ministr.
„Ta čísla, která máme namodelována, ukazují, co by se stalo, kdybychom na nárůst nereagovali. Ukazují, že čísla v lednu by mohla být podstatně horší než v říjnu,“ varoval. V říjnu docházelo k denním případům nákazy převyšujícím 10 tisíc nových případů. „V říjnu a listopadu jsme tu zatáčku vybrali po dvou kolech za obrovského nasazení všech v první linii. Ti už jsou unaveni, potřebuji si odpočinout. Kdyby přišlo v lednu něco v ještě větším rozměru, tak je to něco, co bych pokládal za katastrofou,“ dodal.
Epidemii koronaviru se podaří udržet pod kontrolou až ve chvíli, kdy se občany povede naočkovat, k čemuž má dojít v průběhu ledna. Aby byl účinek vakcíny efektivní, proočkováno by mělo být na 60 procent obyvatel.