Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na sociální síti zkritizoval Václava Moravce. Důvodem byla jeho slova v pořadu Otázky Václava Moravce o stávkové pohotovosti v České poště. Podle šéfa sociálních demokratů to není pravda. Dvě odborové organizace státního podniku však opravdu stávku vyhlásily.
Hamáček přispěchal na pomoc poté, co ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nebyla schopna v Otázkách Václava Moravce vysvětlit, proč chodí na kontroly do soukromých firem, zatímco zaměstnanci ve státní České poště vyhlásili stávku.
„My jsme tento týden zahájili druhou vlnu kontrol, takže prosím nepředjímejme. Vyčkejte, co se bude dít,“ bránila se Maláčová. Argumentovat, proč se stát nezajímá především o podmínky zaměstnanců ve svých firmách, ovšem nedokázala. „Intenzivně to řeším, ale nebudu vysvětlovat, co se chystá,“ mlžila ministryně.
Česká pošta patří do gesce ministerstva vnitra, kterému vládne právě šéf sociálních demokratů Jan Hamáček. Ten se okamžitě po skončení diskusního pořadu vyjádřil na twitteru. „Na poště není vyhlášená stávková pohotovost, pan Moravec vychází z informací pár zaměstnanců, kteří zneužívají status odborové organizace pro soukromé cíle. V České poště nikdo netoleruje porušování zákoníku práce. Mrzí mě, jak pořad veřejnoprávní ČT neověřuje své informace,“ oznámil Hamáček.
Na slova Hamáčka reagoval například poslanec a ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček. „Takže když Maláčová se Stropnickým vyrazí na předvolební kontroly, shledají skoro všude masivní porušování zákoníku práce. Když se ozvou zaměstnanci České pošty kvůli porušování zákoníku práce, je to pár křiklounů zneužívajících odborovou organizaci,“ komentoval to.
Takže když Maláčová se Stropnickým vyrazí na předvolební kontroly, shledají skoro všude masivní porušování zákoníku práce.
Když se ozvou zaměstnanci České pošty kvůli porušování zákoníku práce, je to pár křiklounů zneužívajících odborovou organizaci.
Hlásím, že rozumím!
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) September 12, 2021
S reakcí okamžitě přispěchala i samotná pošta. „Dvě malé odborové organizace bezdůvodně vyhrožující protesty nemůžou ochromit poštovní provoz. Jako firma, která je vždy a všude první na ráně, si porušování zákoníku práce nemůžeme dovolit. Dnešní vyjádření Václava Moravce v Otázkách Václava Moravce o České poště je krajně neseriózní,“ napsal státní podnik na svém twitterovém účtu.
Dvě malé odborové organizace bezdůvodně vyhrožující protesty nemůžou ochromit poštovní provoz.
Jako firma, která je vždy a všude první na ráně, si porušování zákoníku práce nemůžeme dovolit. Dnešní vyjádření @vaclavmoravec v @OtazkyVM o České poště je krajně neseriózní.
— Česká pošta, s.p. (@Ceska_posta_sp) September 12, 2021
Proč tedy ministryně Maláčová na údajné nepravdivé tvrzení Václava Moravce o stávkové pohotovosti přímo ve vysílání nijak nereagovala, zůstává otázkou. Pravdou však je, že menší odborové svazy České pošty opravdu stávku ohlásily, a to už na přelom září a října. Vadí jim například zhoršování pracovních podmínek.
Vedení státního podniku se ještě snaží celou situaci zvrátit, a proto s nespokojenými odboráři vytvořilo pracovní skupinu, která má řešit právě pracovní podmínky na poštách a přetěžování zaměstnanců. Ohlášená stávka však zrušena stále nebyla.
„V současné době čekáme na zřízení pracovní skupiny. Jediná věc, kterou mohu říci, pokud vedení k tomu přistoupí konstruktivně, můžeme zvolit mírnější formu stávky,“ prozradil minulý týden předseda Nezávislého odborového sněmu (NOS) České pošty Filip Janovský.
Na České poště je deset odborových organizaci. Centrály NOS a SOS-21, které stávku vyhlásily, patří k těm menším. Podle Janovského má stávka podporu více než 8000 z 27 000 zaměstnanců podniku.