Jan Hamáček vydal prohlášení, ve kterém zcela odmítá, že cílem jeho cesty do Moskvy bylo slíbit utlumení kauzy příslušníků ruských tajných služeb, kteří stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Zprávu dnes přinesl Seznam Zprávy.
Text publikoval Jan Hamáček i na svém twitteru.
Prohlášení ministra vnitra k článku na Seznam.cz. Jednoznačně odmítám spekulace v článku Janka Kroupy „Svědectví: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice za milion Sputniků“ týkající se mé údajné snahy obchodovat informace z kauzy Vrbětice za dodávku vakcíny Sputnik V. Článek je postaven na spekulacích a lžích, které žádný z účastníků nepotvrdil a nemohl potvrdit, protože se tak nestalo.
Mohu potvrdit, že od 14. 4. proběhlo na MV několik schůzek za účasti ředitelů bezpečnostních složek, nejvyššího státního zástupce a velvyslance ČR v Moskvě.
Jediným tématem schůzek byl dopad kauzy Vrbětice na bezpečnost státu a vztahy mezi Českou republikou a Ruskem, mimo jiné z toho důvodu, že média měla prokazatelně část informací o kauze Vrbětice a hrozil jejich únik. I z toho důvodu je konstrukce Janka Kroupy naprosto nelogická. V žádném okamžiku nebyl předmětem jednání jakýkoliv výměnný obchod s Ruskou federací.
Tyto ničím nepodložené spekulace poškozují zájmy České republiky a nahrávají zájmům cizí moci.
Jan Hamáček je ve vážném podezření, že jeho mise do Moskvy, kterou vydával za politickou kamufláž před oznámením vrbětického útoku, měla ve skutečnosti jiný cíl, píše Seznam Zprávy. Podle řady svědků chtěl vyměnit mezinárodní skandál související s útokem za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil summit Joe Bidena a Vladimira Putina.
Seznam Zprávy píše: „Jednání se odehrálo ve čtvrtek 15. dubna večer v kanceláři ministra vnitra. Bylo to den poté, co Jan Hamáček oficiálně veřejně oznámil, že se chystá do Ruska na jednání o vakcínách Sputnik V. Seznam Zprávy od několika účastníků jednání ověřily, že kromě vicepremiéra Hamáčka byli přítomni velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Později před koncem schůzky kolem půl desáté večer dorazil ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.“