Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) trvá na to, že nedávná výměna na postu ministra zahraničí byla dobrým krokem. Podle něj by současnou diplomatickou krizi jeho stranický kolega Tomáš Petříček nezvládl. Hamáček to řekl v pondělním rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Nad nedávným odvolání Tomáše Petříčka (ČSSD) z pozice ministra zahraničí stále visí otazník. Hamáček už dříve vysvětloval, že odvolání Petříčka navrhl proto, aby sociální demokracie působila před volbami srozumitelně. Nespokojenost stranického šéfa s tehdejším ministrem Petříčkem se objevila po dubnovém online sjezdu strany. Na něm totiž neuspěl ve volbě předsedy ČSSD, v níž kandidoval právě proti Hamáčkovi.
Zvláštní je však načasování odchodu Petříčka z čela ministerstva. Hamáček už totiž v té době musel vědět, že se blíží diplomatická roztržka s Ruskem. Podle vicepremiéra by Česko s Petříčkem na postu ministra zahraničí diplomatickou krizi s Ruskem nezvládlo tak dobře. „Kdyby seděl na ministerstvu Tomáš Petříček, tak bychom to nezvládli, za tím si stojím,“ uvedl Hamáček. Co konkrétně by však nezvládl, vicepremiér nevysvětlil. „To nebudu dál komentovat,“ dodal.
Že by ale za odvoláním Petříčka nebyly spory uvnitř sociálních demokratů, Hamáček odmítl. „Já jsem ho vyměnil z vnitrostranických důvodů, ale s odstupem času říkám, že ta výměna byla k lepšímu,“ prohlásil šéf sociálních demokratů.
Tomáše Petříčka odvolal prezident Miloš Zeman z funkce 12. dubna. „Odcházím se vztyčenou hlavou, za své kroky v posledních dvou a půl letech se nestydím. Vždy jsem prosazoval proevropskou, prozápadní orientaci České republiky a kontinuitu naší zahraniční politiky,“ reagoval v polovině dubna Petříček.
Post ministra zahraničí následně Hamáček nabídl Lubomíru Zaorálkovi, ten však nabídku nepřijal. Dočasně proto resort řídil sám vicepremiér. 21. dubna pak prezident Zeman jmenoval novým ministrem zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Ten patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociálních demokratů, radil například bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i jako poradce čínské společnosti CEFC Europe. Právě proto jeho nominaci kritizovala opozice.