Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vládě v pondělí představí plán opatření pro případ zvyšování počtu nakažených koronavirem. Uvedl to v neděli v diskusním pořadu Partie televize Prima. Podle Hamáčka by lidé měli vědět, jaká opatření mohou očekávat, pokud se epidemie bude dál šířit. Hamáček také uvedl, že projekt chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví nefunguje tak, jak má. Jeho realizace by se proto mohla opět ujmout armáda. Ministr vnitra se rovněž ohradil proti kritice z úst premiéra Andreje Babiše, že zasahuje do kompetencí ministra zdravotnictví Vojtěcha.
„Očekávám, že (ministr Vojtěch) na vládě představí nějaký český semafor, co se stane, pokud by se to zhoršovalo,“ uvedl v Partii Hamáček. Podle něj by opatření měla být předvídatelná a lidé by měli vědět, na co se mají připravit. „Musíme v pondělí říci, jak dál, a přestat řešit, co kdo kde řekl,“ dodal vicepremiér. Reagoval tak na výtky premiéra Babiše (ANO), že svým doporučením opět nosit roušky zasahoval do Vojtěchových kompetencí.
Hamáček ve čtvrtek na svém profilu na Facebooku napsal: „Bohužel se ukazuje, že situace v ČR se postupně zhoršuje. Je potřeba, aby ministr zdravotnictví co nejrychleji oznámil, jaký je plán do budoucna. Nicméně nemusíme čekat, až nám ministerstvo něco nařídí. Můžeme konat hned. Chci vás proto požádat, abyste používali roušky, když se pohybujete v MHD a uzavřených prostorách. Masivním nošením roušek zabráníme šíření nákazy. Je to to nejjednodušší, co můžeme udělat. Prosím, buďme zodpovědní.“
Na Twitteru na to následně nepřímo reagoval ministr zdravotnictví Vojtěch: „Naší rolí je dělat takové kroky, abychom předešli zhoršení situace. Současně bychom ale neměli občany strašit. Prosím všechny veřejné činitele, aby situaci nedramatizovali. Plošně se epidemie nešíří, není nutné přijímat nějaká dramatická opatření v celé ČR. Ani svolávat ÚKŠ.“
Ještě mnohem razantněji se posléze proti slovům vicepremiéra vymezil předseda vlády Babiš: „Pan ministr Hamáček by se měl starat o to, jak funguje Česká pošta, a měl by řešit ty volby, a nech se nestará do kompetence ministra zdravotnictví.“
Hamáček na to pak obšírněji reagoval v nedělní Partii na Primě. „Myslím si, že se tak trošku vracíme do toho března, a myslím si, že ten vývoj ukázal, kdo měl pravdu a kdo neměl,“ zdůraznil a dodal: „Já bych pana premiéra chtěl upozornit, že kdybych se nemontoval do kompetencí ministerstva zdravotnictví, tak velmi pravděpodobně by pan premiér nemohl dneska chodit a říkat, jak jsme tu první vlnu zvládli, protože nebýt ministerstva vnitra, tak na ty roušky čekáme ještě dneska.“
„Takže byl bych rád, aby pan premiér si taky uvědomil, jak to celé bylo a kdo má máslo na hlavě,“ doplnil Hamáček a zopakoval, že pouze řekl, že si myslí, že v situaci, kdy přírůstky nových případů jsou znovu ve stovkách, tak to nejjednodušší, co můžeme udělat, je, že si dáme roušky na ústa. „Evidentně to kolegy trošku znervóznělo,“ řekl ministr vnitra.
Hamáček v Partii také kvůli potížím ministerstva zdravotnictví s realizací projektu takzvané chytré karantény naznačil, že by se mohla vrátit pod armádu. „Armáda to zvládala, a pokud se ukáže, že to ministerstvo zdravotnictví není schopné garantovat, vrátíme to armádě,“ uvedl Hamáček. Podmínkou ale je, že Vojtěch bude muset „přiznat, že mu to nejde“, a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) bude se zpětvzetím chytré karantény pod armádu souhlasit.