Vánoční projev prezidenta Zemana kritizovala opozice jako příliš provládní a technokratický. Chvály se naopak dočkal z řad ANO, ČSSD, KSČM a SPD, což zhruba kopíruje současné rozložení sil. Jan Hamáček si myslí, že v něm prezident podpořil i jeho ministry, přičemž celý rok stál na Babišově straně a nadále ponižoval ČSSD.
Prezident Zeman ocenil ekonomickou stabilitu a nízkou nezaměstnanost. Opomněl ale poděkovat podnikatelskému sektoru, který je hlavním strůjcem těchto výsledků, zatímco Babišův antireformní kabinet hazarduje s budoucností veřejných rozpočtů. Vyzdvihl marketingovou bublinu Národního investičního plánu a poukázal na pomalost soudního a stavebního řízení. Vyjádřil však přesvědčení, že ministři nominovaní ANO, Benešová, Kremlík a Dostálová, vše napraví.
Podpora ministrů ČSSD?
Zásadním dějům letošního roku a důvodům, jež vyvolaly největší polistopadové vzedmutí občanské nespokojenosti, se Zeman vyhnul. Hlavním poselstvím vánočního projevu je tak výraz pokračujícího nekritického souznění s vládou Andreje Babiše.
Příliš optimisticky si však prezidentovo vystoupení vyložil Jan Hamáček. „Souhlasím s panem prezidentem, že Česko je úspěšná země. Jeho slova beru jako výraz podpory práce současné vlády, tedy i ministrů ČSSD,“ napsal na Twitteru.
Je tomu skutečně tak? Nesnaží se šéf menší koaliční strany ve svátečním rozpoložení vyčíst mezi řádky Zemanova projevu něco, co v něm není? Praktické zkušenosti sociální demokracie s jeho přístupem v průběhu celého roku hovoří o něčem jiném.
Nejlepší ministryně financí
Typickou ukázkou je teatrální scénka, jež se odehrála krátce před Vánocemi na zámku v Lánech. Miloš Zeman sem poprvé za sedm let prezidentského úřadu pozval ke svému podpisu zákona člena vlády, Alenu Schillerovou.
„Je tomu tak proto, protože jste odvedla velikou práci na takzvaném daňovém balíčku,“ zdůvodnil před kamerami svoje rozhodnutí. „A já jsem rád, že máme skvělou ministryni financí. Dokonce bych si troufal tvrdit, když jsem teď o tom tak přemýšlel, možná nejlepšího polistopadového ministra financí.“
Prezident si k této slávě vybral kontroverzní daňový balíček zvyšující daňovou zátěž obyvatel, ačkoli Babiš sliboval opak, a hrozící destabilizací pojišťovnického systému. Tento děj se odehrává poté, kdy „nejlepší polistopadová ministryně financí“ rozpustila státní rezervy přesahující 100 miliard korun, skokově zvyšuje mandatorní výdaje a navrhuje schodkové rozpočty v době příznivého ekonomického cyklu.
ČSSD ohrožuje svoje voliče
Zeman před podpisem daňového balíčku (nikoli poprvé) vychvaloval do nebes Schillerovou, se kterou souzní i v extrémním názoru na Senát („opoziční špína“), ale neopomněl přitom kopnout do sociální demokracie.
„Protože mám vždy kritické poznámky, chtěl bych konstatovat, že tento zákon má jednu chybu, a sice pozměňovací návrh poslance Veselého na zdanění loterií, což nechápu, protože tím v podstatě ohrožuje voliče sociální demokracie, ale je to jeho problém,“ sepsul prezident místopředsedu ČSSD.
Pravdou je, že avizovaný boj vlády se závislostí na hazardních hrách se nakonec smrskl na sázkaře Sportky. Původní snaha Schillerové zdanit hazard skončila fraškou. U všech druhů hazardu bude zachována původní výše daně. Jedinou výjimkou jsou nejméně rizikové loterie, u kterých se daň výrazně zvyšuje z 23 na 35 procent, stejnou jako naopak u nejrizikovějších výherních automatů.
Fakticky to znamená, že bude postižena především loterijní společnost Sazka, kterou vlastní třetí nejbohatší muž v zemi Karel Komárek. Poslanec Ondřej Veselý tento krok zdůvodnil zájmem „seknout dolarového miliardáře“, ačkoli ČSSD jinému dolarovému miliardáři kryje záda v jeho sporu s Evropskou komisí.
Selektivní kritika
Zemanův pohled je ovšem falešný a selektivní. Daňový balíček v této podobě odhlasovalo všech 108 poslanců vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM a premiér Babiš proti padesátiprocentnímu zvýšení loterijní daně neprotestoval. Podle kuloárových informací bylo postranním úmyslem vyslání signálu Komárkovi, který „příliš vyčnívá“.
Stejně tak je farizejská prezidentova poznámka, že zdanění Sazky ohrožuje voliče sociální demokracie. Mnohem víc je zasáhne, stejně jako nízkopříjmové voliče ANO, dílo ministryně Schillerové – citelné zvýšení spotřební daně u cigaret a alkoholu. Povede k rozvoji šedé ekonomiky a přeshraničního obchodu.
Zeman nepotěšil ČSSD ani kritikou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Chtěl ji prý také pozvat kvůli zvýšení rodičovského příspěvku, ale „zamrzelo ho, že původně podpořila senátní verzi, neboť cokoli vychází ze Senátu, je od ďábla“. Senát by podle něj jen rozbil rozpočtovou stabilitu a narušil koaliční vztahy.
Senátoři však chtěli „pouze“ v souladu s opozicí napravit zjevnou nerovnost, kdy na zvýšený rodičovský příspěvek nemají nárok rodiče všech dětí do čtyř let věku, ale jen ti, kdo ho budou v době nabytí účinnosti zákona ještě pobírat. To může být v rozporu s ústavním právem.
Účetní triky? Jak kdy
Zeman projevuje nevalnou ekonomickou erudici, pokud myslí vážně svoje slova, že by zhruba dvě miliardy korun navíc mohly rozbít rozpočtovou stabilitu. Schillerová před prázdninami odmítala návrhy ČSSD zvýšit rozpočtové výdaje o 20 miliard korun jako absolutně nereálné, aby je během letního vyjednávání s ministry „zázračně“ našla použitím účetních triků.
Maláčová byla nakonec ke změně „partyzánského“ postoje Hamáčkem donucena, což jsou právě ty momenty, které ČSSD poškozují. Celá tato předvánoční hradní etuda je dalším názorným důkazem, jak hluboce se šéf sociální demokracie mýlí, když se snaží vytěžit ze Zemanovy údajné podpory.
Nebo snad už zapomněl, co prezident předváděl kolem absurdně aranžované výměny ministra kultury Antonína Staňka? Kolikrát se Hamáček ztrapnil ultimáty, aby se nakonec musel potupně sklonit před tandemem Babiš-Zeman i za cenu ohýbání Ústavy?
Hamáčkovi servilní nadbíhání prezidentovi nepomůže. Sociální demokracie už dávno Zemana nezajímá a Babiš mezitím pracuje na tom, aby jí odčerpal další voliče. To se projevuje volebními propadáky, přičemž další čeká ČSSD příští rok v krajských volbách. Díky svým lokajským postojům si za to může sama.