„Naši ministři obstáli v těžké krizi. A doufám, že jako ministr vnitra a předseda Ústředního volebního štábu také nedělám ostudu,“ chválil se na sjezdu ČSSD Jan Hamáček. Ve skutečnosti nese spoluodpovědnost za tragické výsledky vlády, což dokládají i pochybné nákupy resortu vnitra.
Jan Hamáček obhájil post šéfa sociální demokracie, která tak pokračuje ve strmém pádu do politického propadliště. Spokojený může být premiér Andrej Babiš, protože neuspěli kandidáti vymezující se proti vládě s ANO, jakkoli v jejich případě až příliš pozdě. Svého dosáhl i prezident Miloš Zeman. Ve vedení se objevil jeho kůň, bývalý hejtman Jiří Běhounek, a už se šíří spekulace, že bude obětován ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Souhra s Tvrdíkem
Hamáček, který utrpěl sérii volebních debaklů, se však ve svém sjezdovém projevu přechválil. Z loňského volebního hesla ČSSD v krajských volbách „V krizi vás ochráníme“ se stala karikatura. Pokud zalitoval, že „je škoda, že nám Babiš odmítl svěřit ministerstvo zdravotnictví, my bychom boj s epidemií vedli profesionálně“, staví jen vzdušné zámky.
Dokazuje to nedávná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, který podrobil zdrcující kritice nákup ochranných pomůcek v režii ministerstva vnitra a zdravotnictví. Oba resorty nesdílely informace o cenách a uzavíraly smlouvy s dodavateli, aniž si je prověřily. „Výsledkem jsou podmínky nevýhodné pro stát,“ uvádí NKÚ.
Vnitro selhalo i při ověřování kvality dováženého zboží v drtivé většině případů čínské výroby. „Při dodání ochranných pomůcek pro ministerstvo vnitra ve většině případů certifikát kvality předložen nebyl,“ zjistil úřad. Z prověřovaného vzorku 28,3 milionu respirátorů za 1,8 miliardy korun resort vůbec netestoval asi čtvrtinu a kontrolním testům zcela vyhovělo jen 29 procent.
Nehajitelné plýtvání a zanedbání kvality dovážených respirátorů a roušek pod kontrolou česko-čínského lobbisty Jaroslava Tvrdíka nemůže omluvit ani nouzový stav. Na druhou stranu odtud pramení prezidentova přízeň Hamáčkovi. Šéf ČSSD se projevil jako zdatný obchodní zástupce čínských zájmů a Zemana poslouchá na slovo.
Nejméně kvalitní testy do škol
Další problém pokračuje kolem antigenních testů dodávaných do škol pro obnovení školní výuky, která začne 12. dubna po ukončení nouzového stavu. Podmínkou pro postupný návrat žáků je povinné testování dvakrát týdně, přičemž první dodávku 3,6 milionu testů čínského výrobce Lepu Medical zajistilo ministerstvo vnitra.
Podle zjištění portálu Seznam Zprávy vyzkoušela laboratoř Bioinova citlivost devíti antigenních testů, které je možné sehnat na českém trhu. V jejich kvalitě jsou velké rozdíly, přičemž závěry tohoto porovnání jsou skandální. Nejnižší citlivost mají testy Lepu Medical a Singclean, které se stát rozhodl použít ve školách.
I při vysoké koncentraci viru covid-19 ve vzorku dávaly tyto výrobky málo prokazatelné výsledky. U nižších koncentrací byly negativní. Naopak i dvacetkrát nižší virovou nálož zvládly detekovat testy od společností Humasis, ACON Biotech a Abbott. Test Flowflex od společnosti ACON Biotech ukázal nejvyšší citlivost i ve studii Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. V ní obstály i testy Humasis a Abbott.
„Obraceli se na nás jednotlivci i firmy, které testy bychom doporučili. Naše studie by měla sloužit k vyvolání diskuze o tom, které testy jsou použitelnější a které méně,“ objasnil vznik studie autor a ředitel Bioinovy Peter Bauer. Tato laboratoř prověřovala britskou mutaci covidu-19, která je momentálně v Česku nejrozšířenější.
Stát kvalitu neprověřuje
Státní úřady kvalitu antigenních testů neprověřují. To se nestalo ani před vyhlášením tendru na antigenní testy pro školáky, přičemž času bylo dost. Výsledkem této (záměrné?) liknavosti je dodávka celkem pěti milionů testů pro první vlnu obnovení školní docházky, které v nezávislé studii Bioinovy propadly.
„I na přehledu, který si dělá Německo a kde publikuje schválené testy, tyhle neprošly, takže je evidentní, že tyto testy jsou nekvalitní,“ reagoval pro TV Nova evoluční biolog Jaroslav Flegr. O jejich kvalitě už dříve pochyboval i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Podobnou zkušenost mají v Rakousku, kde jsou testy Lepu Medical rovněž používány ve školství. Záhy se zjistilo, že přírůstky nákazy mezi školáky a jejich rodiči jsou řádově větší, než kolik zvládnou odhalit testy, což podle bývalého národního koordinátora testování Mariána Hajdúcha prokazuje jejich nízkou efektivitu.
Podle barcelonské univerzitní studie je účinnost výrobků Lepu Medical jen 45 procent. Experti doporučují spíše mnohem spolehlivější PCR testy ze slin, jež by stačilo provádět jednou týdně, a nabízejí je i české firmy.
Hamáček se dnes brání. „Ministerstvo vnitra nakoupilo testy, které byly doporučeny ministerstvem zdravotnictví. My jsme o typech testů nerozhodovali,“ prohlašuje alibisticky, přičemž tyto nákupy dnes hájí i nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Hamáček prý nákupy umí
Realita je ovšem složitější, o čínském výrobci bylo rozhodnuto předem. Hamáček veřejně prohlašoval, že preferuje nákup antigenních testů Lepu Medical už dlouho před rozhodnutím jím zaštítěné výběrové komise.
„Já jsem si to vzal na triko, byl to logický krok pro Ústřední krizový štáb. My jsme se tomu jako vnitro nebránili, protože nakupovat umíme,“ vysvětloval šéf ČSSD, jenž dodnes hájí výsledky sporného tendru, který chtěl premiér Babiš zrušit.
Hamáčkova komise nakonec vybrala neprůhlednou společnost Tardigrad International Consulting s vkladem 1000 korun s neznámými vlastníky, která nesplnila zadávací podmínky soutěže. Firma neplnila ani zákonnou povinnost zveřejňovat účetní závěrky, takže nebylo možné ověřit její finanční způsobilost, jak požadovaly zpravodajské služby.
Čtvrtmiliardový byznys dostala schránková společnost, kterou založily dominikánské občanky podezřelé z praní špinavých peněz. Sídlí ve skotském Edinburghu na adrese, kde je registrováno 797 firem. Od svého vzniku je ve ztrátě 12 milionů korun.
Podezřelou zakázku dnes vyšetřuje policie, antimonopolní úřad, Finanční analytický úřad a ministerstvo financí. Hamáček, který se na sjezdu vychvaloval svými domnělými úspěchy, v tom žádný problém nevidí. Zaplavil Česko nekvalitním čínským zbožím a odpovědnost nepřejímá ani za testování školáků, kde stát vybral nejhorší firmy na trhu.