Vicepremiér Jan Hamáček je přesvědčen, že si občané zatím rozvolnění nezasloužili, a pokud k němu má dojít od 12. dubna, je to pouze jejich odpovědnost. Alespoň tak to vyznívá z rozhovoru, který ministr vnitra poskytl serveru Novinky.cz. V něm se také zmínil o policejních kontrolách lidí v karanténě, které si údajně vymyslel ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Předseda sociální demokratů předpokládá, že pokud nebudou občané nezodpovědní, tak se do 14 dnů můžeme dočkat částečného rozvolňování a hlavně, vláda už nebude žádat o další nouzový stav. To sice zní zajímavě, ale je nutné podotknout, že Hamáček několikrát v rozhovoru zmiňuje, že se jedná o jeho názor. Není to tedy stanovisko vlády, ani to neříká Andrej Babiš. Nelze tudíž vnímat slova ministra vnitra jako bernou minci a už vůbec se jimi nedá řídit.
Jan Hamáček zdůraznil, že největší problém nám hrozí proto, že lidé nenosí respirátory. To, že po roce už občany nebaví stále poslouchat plané sliby vlády, která neustále tvrdí, jak už se brzy začneme vracet do normálu, nebere vicepremiér jako argument. Prostě to tak musí být. Ve Španělsku to tak mají, takže to uděláme stejně.
Inspiraci v cizině vidí ministr vnitra i v modelu rozvolňování. Tentokrát se ovšem nechává inspirovat v Portugalsku, čímž opět dokazuje, že vláda vůbec neví, co dělat, a sbírá různé podněty po celém světě. Že nejde spojovat opatření z jedné země s rozvolněním z druhé, si neuvědomuje.
Jasno má ovšem v tom, kdo může za kontroly lidí v karanténě, které mají nově provádět i policisté. Ačkoliv je Hamáček šéf vnitra, navíc vicepremiér, údajně si tento kritizovaný krok vymyslel Jan Blatný a on pouze uposlechl.
„To je, bohužel, problém ministerstva zdravotnictví, protože to byl jejich nápad. Byl to nápad ministra Blatného, který se obrátil na ministerstvo vnitra, respektive na policii s tím, že chce součinnost,“ tvrdí.
Ministr zdravotnictví se očividně už definitivně stal hromosvodem pro všechna problematická rozhodnutí vlády. Od premiéra dostává vytýkací dopisy, Hamáček na něj zase svádí policejní restrikce. Logiku to sice nedává, obzvlášť, když si člověk uvědomí, jak funguje vládní hierarchie, ale na výmysly ministrů a jejich předsedů jsme si už zvykli.
Předseda ČSSD také řekl, že šlo policejním kontrolám lidí v karanténě předejít. „Šlo o problém ministerstva zdravotnictví. Kdyby tam byl ministr za sociální demokracii, tak se tohle nestalo,“ říká Hamáček. Tím opět přiživil spekulace o tom, že by jeho partaj měla s hnutím ANO vyhandlovat zahraničí za zdravotnictví.
To by se líbilo i prezidentovi Miloši Zemanovi, který by se tak zbavil svého neoblíbence Tomáše Petříčka. Pokud by ovšem mělo ke změně ve „vlastnictví“ rezortů dojít, rozhodně se nestane před volbami nového vedení ČSSD. Je totiž možné, že by Babiš vyhodil z vlády nového šéfa sociálních demokratů. Do toho se mu evidentně nechce, takže rozhodně bude vyčkávat, kdo stane v čele socialistů.
Ve výsledku tedy Hamáček neřekl nic nového, de facto připravil občany na další nouzový stav, protože ukazatele toho, zda byli lidé zodpovědní, bude hodnotit opět vláda. A té se současná omezení moc líbí. Je však otázka času, kdy už dojde trpělivost lidem, kteří je na rozdíl od papalášů musí dodržovat.