Předseda České strany sociálně demokratické Jan Hamáček v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News prohlásil, že by si vsadil na to, že po sněmovních volbách vznikne koalice hnutí ANO a ODS. Ministr vnitra a vicepremiér v Babišově vládě by si měl takové sázky a řeči o nich ušetřit. Co ale Hamáček svými slovy sleduje a jaké jsou základní faktory, které složení příští vlády ovlivní?
Šéf sociálních demokratů v Partii uvedl: „Koketérie ANO s ODS je úplně evidentní.“ Vzápětí dodal: „To sbližování, ta povolební spolupráce jde tímto směrem. Vsadil bych si na to.“ Podle Jana Hamáčka o tom svědčí schůzky i výroky politiků obou stran. Hamáček rovněž poukázal na to, že kandidující koalice se po volbách rozpadnou.
Nejdůležitější ze všeho je správně identifikovat klíčovou proměnu, která zásadním způsobem zúží možnosti, jakými směry se povolební sestavování vlády, která v dolní komoře parlamentu získá důvěru, bude ubírat. Tím hlavním faktorem je, zda koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů budou disponovat společně více než 101 mandáty v poslanecké sněmovně. To je nakonec ještě důležitější než to, kdo volby vyhraje. Protože ať se jejich vítězem stane kdokoli, prezident Miloš Zeman chce premiérem stejně jmenovat Andreje Babiše.
Otázka, zda dvojice koalic ve sněmovně na většinu dosáhne, či ne, je stále otevřená a pětice subjektů sdružená do obou koalic by se měla usilovně soustředit právě na to, aby se jí to podařilo, protože jinak se šance na konec vládnutí Andreje Babiše a odchod jeho hnutí do opozice povážlivě sníží.
Pokud Hamáček hovoří o evidentní koketérii hnutí ANO s občanskými demokraty a jejich povolební spolupráci, nedělá vlastně nic jiného, než že přispívá k tomu, aby dvojice koalic oněch 101 mandátů ve sněmovně nezískala. Jan Hamáček tímto způsobem zpochybňuje důvěryhodnost koalice SPOLU a tvrzení jejích představitelů, v první řadě předsedy ODS Petra Fialy, že s hnutím ANO v žádném případě vládnout nebudou.
Sebenaplňující se proroctví
Je dobré si všimnout toho, že ačkoli se sociální demokraté i jejich šéf Hamáček tváří, že hlavní hrozbou je ODS a to, že by po osmi letech byla opět součástí vlády, nestraší vládou koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů, nýbrž tím, že by pokračovala vláda, ve které je právě ČSSD, což je tedy poněkud paradoxní, jen sociální demokraty by v ní vystřídali demokraté občanští.
Je dost zjevné, proč to Hamáček a spol. dělají – jde jim o to, vykreslit ODS jako stranu, která se chystá zradit své voliče, protože Fiala tvrdí, že s hnutím ANO vládnout nebude, ale nakonec s ním strana vládnout bude. A Hamáček by si na to dokonce i vsadil, jak moc je o tom přesvědčen.
Stejně tak ale Jan Hamáček napadá rovněž důvěryhodnost koalice Pirátů a hnutí STAN, když poukazuje na to, že se po volbách rozpadne i tohle koaliční uskupení. Hamáček tak ve skutečnosti pracuje na sebenaplňujícím se proroctví. A za určitých okolností se bohužel může stát i to, že dosáhne svého a následně bude moci tvrdit: já jsem vám to říkal.
To, o co předsedovi ČSSD Hamáčkovi jde, je ale samozřejmě to, aby tímto scénářem co nejvíce lidí vystrašil, a tak motivoval dát hlas sociální demokracii. Jeho vedlejším efektem ovšem může být to, že přispěje k tomu, že se tento scénář stane realitou, i když se tváří, že mu chce zabránit.
Zlé dilema
V případě, že by koalice měly 101 mandátů, zbývalo by už jediné: trpělivě si vysedět to, než dostanou možnost vytvořit vládu, která ve sněmovně získá většinu (cesta k tomu vede přes to, že předsedou poslanecké sněmovny se stane zástupce jedné z koalic). A čelit případným snahám hnutí ANO nalézt uvnitř koalic nějaké přeběhlíky či spojence, kteří by byli ochotní s Babišovým uskupením jednat o podpoře jeho vlády.
Pokud koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů většinu v dolní komoře mít nebudou, vše se výrazně zkomplikuje. Předně bude záležet na tom, kdo všechno se do sněmovny nakonec dostane. Bude to Přísaha Roberta Šlachty? Budou to komunisté? Povede se to i sociálním demokratům?
Co když se ale stane například to, že hnutí ANO bude mít ve sněmovně většinu se Šlachtovou Přísahou a s Okamurovou SPD, přesto se však bude chtít domluvit s koalicí SPOLU a Babiš jí nabídne i to, že v takové vládě sám nebude?
Koalice SPOLU tak může stát před těžkým rozhodnutím, zda nechat Babiše premiérem s ministrem vnitra Šlachtou a třeba s ministrem zahraničí Okamurou, anebo porušit předvolební slib, ovšem dostat z vlády Babiše a nechat v opozici Šlachtu s Okamurou. To rozhodování by nebylo vůbec jednoduché, koalice SPOLU by se na něm dost možná rozpadla a ODS by to zásadním způsobem mohlo poškodit. Jan Hamáček by však mohl jásat a tvrdit, že měl pravdu a že kdyby si na to vsadil, vyhrál by.
Jenže klíčové je nedopustit, aby se to stalo. Obě koalice musí udělat maximum proto, aby společně měly většinu. Jan Hamáček svými tvrzeními napomáhá opaku. A stejně tak pokud například Alexandr Vondra tvrdí, že ODS s hnutím ANO může vládnout, když v takové vládě nebude Babiš, dělá ve skutečnosti to samé, co Hamáček, a tímto sebenaplňujícím se proroctvím zvyšuje pravděpodobnost toho zlého dilematu, které jsme nastínili výše.