Poslanecká sněmovna včera schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Ačkoli návrh podpořila většina opozice, stěžovala si především na to, že nedostala žádný plán dalšího postupu vlády v boji s koronavirem. Nakonec ale vystoupil šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) a odpověděl předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové alespoň na několik stěžejních dotazů nejenom ohledně budoucího vývoje testování a ochrany občanů, ale i návratu nemocnic do běžného režimu.
Byl zde jasný příslib, že budeme v této době na zhruba deseti tisících testování denně, ale jsme méně než na polovině. (Mnoho odborníků zdůrazňovalo, že mezi hlavní priority patří v první řadě zvýšení počtu provedených testů – pozn. red.) Kdy tedy můžeme očekávat, že tento slib bude naplněn?
Až na to budou kapacity. Pokud je dneska situace, že je problém se zásobováním těch odběrových sad, protože testuje celá Evropa a česká výroba možná není, a jelikož v České republice není nikdo, kdo je schopen to vyrobit, a musíme to vozit ze zahraničí. Vyřešili jsme to, dovezli jsme několik desítek tisíc odběrových sad poté, co jsme vyčerpali zásoby u veterinářů a nevím u koho ještě v České republice, tak je to vyřešeno.
Teď, pokud se nepletu, je zase problém s dalšími chemikáliemi či substancemi, které jsou potřeba na provoz testovacích zařízeních, protože testuje celá Evropa. Takže až budeme mít dostatek těch materiálů. Samozřejmě můžete nám říct, že jsme to měli koupit v lednu, ale v lednu asi nikoho nenapadlo, že budeme potřebovat testovat 10 tisíc lidí denně. Tak až to bude nakoupeno, tak to bude fungovat.
Jak bude probíhat ochrana ohrožených skupin občanů? Co konkrétně plánujete provést?
Já tady do úmoru opakuji, kolik ochranných prostředků bylo doručeno do jednotlivých krajů na jednotlivá zdravotnická zařízení, ústavy sociální péče, tabulky jsou na stránkách ministerstva vnitra. Tak jak je budeme chránit? Prostě dáme jim respirátory a roušky. Já nevím, co dál potřebujete slyšet.
Pokud se ptáte na opatření, jak to bude v případě, že to jsou pacienti, kteří jsou pozitivní a nemají zdravotní komplikace, tudíž nebudou v nemocnicích, tak na to jsme po dohodě ve vládě přijali příslušný postup. Buď bude v tom domově seniorů vytvořena izolace a personál, který se bude starat o ty seniory, dostane kompletní ochrannou výbavu, a sice oblek, štít, respirátor, návleky, rukavice. Sady jsou vytvářeny na krajích a jsou k dispozici v případě potřeby.
A když nepůjde izolace vytvořit, tak bude pacient či klient přemístěn do specializovaného nemocničního nebo sociálního zařízení, které kraje na základě nařízení vlády, respektive metodického pokynu ministerstva vytvářejí. Každý kraj má kapacitu několika set lůžek.
Jak to bude s péčí o pacienty, kteří potřebují nikoliv péči v souvislosti s koronavirem, ale s jinými chorobami? Jak budeme najíždět na ten běžný režim v nemocnicích, ambulancích u lékařů tak, aby se péče o pacienty s jinými chorobami i prevence zase rozjely?
Já nevím, jestli se nám nestane to, že nám do týdne zaplní jednotky intenzivní péče pacienti s ARDS (syndrom akutní dechové tísně, akutní forma zánětu plic – pozn. red.), jako to bylo v Itálii nebo ve Francii. Proto se na to chystáme, protože nevíme, co přijde. Ale jsme připraveni i na tu variantu, že se tady objeví lidé s respiračními komplikacemi. Na to jsou chystány kapacity, a proto jsou odsouvány operace. Můžeme se teď dohodnout, že ty kapacity uvolníme, ale pokud to uděláme a za týden přijde problém, tak tady pravděpodobně budete stát a budete nás vinit z toho, že jsme tady někoho zabili. Já jenom říkám, že opravdu my můžeme pracovat s informacemi, které máme, můžeme odhadovat nějaký vývoj v České republice, ale nikdo z nás nemá křišťálovou kouli.