Ministr vnitra Jan Hamáček se pustil na tenký led. Obvinil senátory, že vyhrožovali předsedovi horní komory Parlamentu Miloši Vystrčilovi a jeho předchůdci Jaroslavu Kuberovi odvoláním, pokud nepoletí na Tchaj-wan. Sám přitom přiznal, že pro toto tvrzení nemá žádné důkazy. Šéf ČSSD jen potvrdil, že otevřeně kope za čínské zájmy.
Na přelomu srpna a září plánuje předseda Senátu Miloš Vystrčil cestu na Tchaj-wan. Nakonec společně s ním poletí zástupci více než padesáti firem a výzkumných institucí, přičemž zájem převýšil kapacitu vládního letounu. To nenaplňuje skeptické předpovědi mimo jiné i Hamáčka, že se do této aktivity nikdo nepohrne.
Čínský režim vydírá
Motivací návštěvy vyspělé ostrovní země s demokratickou vládou není jen prohloubení hospodářských vztahů, ale i nedostatečná reakce prezidenta Miloše Zemana na nehorázné vydírání čínského velvyslance Čang Ťien-mina. Ten v součinnosti s hradní kanceláří hrozil tvrdými sankcemi, pokud Kubera svůj plán nezruší.
Cestu na Tchaj-wan kromě Zemana nedoporučili i premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Přidal se k nim Jan Hamáček, který varoval před reakcí čínské strany, že pozastaví dodávky ochranných pomůcek. Tím jen potvrzuje, že pekingský komunistický režim je skutečně schopen se mstít, pokud se někdo nezachová podle jeho linie.
Tchaj-wan je větší investor
Nicméně vláda neblokuje využití vládního letadla pro senátní misi a ministr Petříček si nemyslí, že by cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan měla přímý dopad na obchod s Čínou. K tomu je nutné připomenout, že obchodní bilance s Čínou je sice objemná, ale pro Českou republiku krajně nevýhodná.
Import čínského zboží dosahuje desetinásobku českého exportu do Číny, a obchodní deficit přesahuje 500 miliard korun. To je mnohem větší nepoměr než u průměru zemí EU (dovoz z Číny je vyšší o 45 procent).
Tchaj-wan zároveň bez povinné lokajské poddajnosti a mediálního humbuku investoval v České republice v posledních letech 18 miliard korun a vytvořil 24 tisíc pracovních míst, zatímco nesrovnatelně lidnatější Čína investovala přes bombastické plány pouhých 10 miliard a vytvořila zhruba čtyři tisíce nových míst.
Jiného názoru je Petříčkův stranický šéf Hamáček. „Nejsem takový optimista, vztahy s Čínou to ovlivní. Nikomu to nepomůže, ale on (předseda Senátu Miloš Vystrčil – pozn. red.) je přesvědčený, že tam jet musí. Ta cesta bude mít svoje konsekvence,“ řekl Hospodářským novinám, a tím jen zopakoval argumenty čínské strany.
Hamáčkův postoj se dal očekávat, protože patří k hlavním stoupencům česko-čínské spolupráce. To se projevilo už jeho podpisem pod ostudné prohlášení čtyř nejvyšších představitelů České republiky iniciované Hradem v říjnu 2016, servilně nadbíhající Číně. Nyní však zašel ještě mnohem dál.
Žádná Čína a Hrad, ale senátoři
Server Deník N přinesl Hamáčkovo vyjádření, že zesnulý šéf Senátu Jaroslav Kubera nečelil kvůli cestě na Tchaj-wan tlaku Číny a Hradu, ale od senátorů, že bude odvolán, pokud ji neabsolvuje. Totéž podle něj hrozilo Vystrčilovi. Vidí tak situaci zcela opačně, i když je znám vyděračský dopis čínského velvyslance a nátlak Hradu byl evidentní.
„Stejně jako Kubera se i Vystrčil dostal pod tlak senátorů, kteří se rozhodli, že toto bude hlavní téma, které budou razit. Jsem přesvědčen – a nemám pro to žádné důkazy –, že stejně jako Jardovi Kuberovi, tak i panu Vystrčilovi někdo přišel říct: ‚Když na ten Tchaj-wan nepojedeš, my tě odvoláme,‘“ spekuluje Hamáček.
„Mimochodem, to je podle mě důvod, proč byl Jarda Kubera pod takovým tlakem. Žádná čínská ambasáda, žádný Hrad. To podle mě přispělo k tomu, v jakém psychickém stavu byl,“ dodává. Za hlavní viníky údajného nátlaku považuje bývalé prezidentské protikandidáty Miloše Zemana.
Je to naprostá hloupost
„Je to naprostá hloupost,“ reagoval Vystrčil. „Měl mi zavolat, aby se zeptal, jestli to tak je, nebo ne, aspoň by nemusel takhle nepravdivě spekulovat do novin. Nikdo mi to tu nikdy neřekl, nikdo to ani nezmiňoval. Nechápu, co to pan Hamáček zkouší a co to hraje za hru,“ uzavřel.
Hamáčkovy představy vyloučili i nejen označení senátoři v čele s předsedou senátního zahraničního výboru Pavlem Fischerem, ale i Hamáčkův stranický kolega a místopředseda Senátu Milan Štěch.
„Větší část senátorů podle mého názoru chce, aby předseda Senátu na Tchaj-wan jel. Slůvko tlak bych nepoužil, ale určitě řada senátorů jako pan Fischer výrazně podporují, aby se cesta uskutečnila,“ říká Štěch, paradoxně jeden ze signatářů inkriminovaného „prohlášení čtyř“.
Dodává, že sám původně Kuberovu cestu na Tchaj-wan s ohledem na českou zahraniční politiku nepodporoval, po tlaku čínského velvyslance na české politiky ale Vystrčilovo rozhodnutí chápe. Hamáčkovy výroky o tlaku na oba předsedy horní komory jsou podle něj jen domněnky. „Nemám informace tohoto typu, že by jim někdo vyhrožoval.“
Hamáček nepřekvapuje
Hamáčkovo vyjádření je na první pohled přitažené za vlasy, a kdyby se nejednalo o prvního místopředsedu vlády a ministra vnitra, ale o nesmyslný výkřik radikálního Zemanova stoupence typu Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích, nestálo by za řeč.
Proč se šéf ČSSD takto znemožňuje? Ve skutečnosti nemůže být takové uvažování v jeho případě velkým překvapením, což dostatečně projevil během koronakrize. V kooperaci s hradním okruhem patřil k hlavním hybatelům draze zaplacených čínských dodávek zdravotnického materiálu, které společně s premiérem Babišem a čínským velvyslancem, o jehož výměně nechtěl ani slyšet, obřadně vítal na pražském letišti.
Hamáček fakticky vyblokoval domácí dodavatele, kteří vládě od dubna nabízeli spolupráci. Nakonec řada z nich vyvážela kvalitní respirátory a další ochranné pomůcky do zahraničí. Hamáčkovo ministerstvo vnitra nakonec vyplatilo českým firmám pouhé jedno procento z celkového objemu uzavřených obchodů v hodnotě 4,5 miliardy korun. Čínské dodávky prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad, ale kvůli jejich neprůhlednosti měla zasáhnout policie.
Konspirační teorie?
Ministr vnitra jde v obhajobě čínských zájmů tak daleko, že přejímá Zemanovu „čučkařskou“ rétoriku a zpochybňuje všeobecně přijímané závěry pěti spojeneckých zpravodajských služeb USA, Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Tyto tajné služby zpracovaly zprávu „pěti očí“, podle níž se koronavirus rozšířil vinou čínských úřadů, které zpočátku umlčovaly lékaře a vědce.
„Dokud pro to nemám důkazy, jsou to konspirační teorie. Ptal jsem se třeba, jak to bylo s tou zprávou ,pěti očí‘, a ukazuje se, že na moc reálném základu postavená nebyla,“ řekl Hamáček Hospodářským novinám. Věří tedy spíše čínské verzi, která odmítá jakýkoli podíl na selhání při rozšíření wuchanského viru za hranice, a naopak chce současné globální krize zneužít k posílení svého vlivu?
Hamáček zcela podlehl hradnímu vlivu, ale tentokrát to opravdu přehnal. Za šíření nepodložených fám by měl nést důsledky a minimálně by se měl omluvit. Jinak by bylo plně namístě ve vizuálu jeho krajské volební kampaně doplnit na jeho rudý svetr pět žlutých pěticípých hvězd.