Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček vyzdvihl nedávný volební model agentury Median, podle kterého by ČSSD získala 9,5 procenta hlasů. Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil: „Tuším, že u této agentury je to náš nejlepší výsledek od voleb v roce 2017.“ Je samozřejmě více než předčasné z jednoho průzkumu cokoli vyvozovat, vicepremiér Hamáček to přesto dělá a tváří se, jako by strana to nejhorší už měla za sebou a zásluhou svého vstupu do vlády Andreje Babiše zažívala růst svých preferencí. Skutečnost je ale jiná. Navíc důležitější než aktuální průzkumy bude to, jak Česká strana sociálně demokratická dopadne v krajských volbách, kde to zatím pro ni moc dobře nevypadá.
Předně uveďme na pravou míru poznámku šéfa sociálně-demokratické partaje o tom, že oněch 9,5 procenta je nejlepší výsledek ČSSD ve volebních modelech agentury Median od minulých sněmovních voleb. Stačí shrnout několik čísel z průzkumů této agentury z roku 2018: v květnu zde sociální demokraté získali 8 procent, v červnu 9 procent, v červenci, v srpnu po 8,5 procenta a v říjnu 9,5 procenta.
Už jen z toho plyne, že preference z aktuálního šetření nejsou nejlepším výsledkem sociální demokracie u této agentury od voleb v roce 2017. V kontextu uvedených čísel je stávajících 9,5 procenta pro ČSSD naprosto srovnatelných a nejedná se o žádný významnější výkyv.
Je sice pravda, že v posledním roce měli sociální demokraté ve volebním modelu Medianu o něco nižší čísla (v září 2019 to bylo 7 procent, v říjnu a v listopadu 7,5 procenta, letos v únoru 7 procent a v březnu opět 7,5 procenta), ale ještě v lednu 2019 to bylo 9 procent a v dubnu téhož roku rovněž 9 procent.
Takže žádná výraznější změna se nekoná, sociální demokracie se jen vrátila k číslům, které měla v loňském, případně předloňském roce. Kromě toho Median uvádí, že statistická odchylka u malých stran činí 0,5 procentního bodu a u největších 3,5 procentního bodu, z čehož vyplývá, že nárůst o dvě procenta může být z velké části pouhou statistickou chybou a neměli bychom ho přeceňovat.
Šéf sociálních demokratů ve zmíněném rozhovoru pro Aktuálně.cz hned přispěchal s tím, že pokud by se potvrzovalo to, že podpora ČSSD u veřejnosti po čase opět pomalinku roste, dávalo by to za pravdu jeho dřívějším slovům o tom, jak bylo správné jít do Babišovy vlády a prosazovat tam priority sociální demokracie.
Vysněné náznaky rostoucích preferencí
Tvrdit, že podpora sociální demokracie u veřejnosti stoupá, je jednak dost přehnané – zatím se o takovém trendu úplně jednoznačně hovořit nedá, a pak odpověď na otázku, jestli bylo pro ČSSD dobré jít do vlády, dají bez všech pochybností až sněmovní volby příští rok, byť leccos víme už teď a letošní krajské volby hodně napoví.
Vicepremiér Hamáček se však chytá každého náznaku toho, že se už blýská na lepší časy a preference sociálně-demokratické strany rostou. „Vezměte si, že jsme jen dvě procenta za ODS, která je osm let v opozici. Což také o něčem vypovídá,“ odkazuje se Hamáček rovněž v uvedeném rozhovoru znovu na volební model agentury Median.
Je třeba uznat, že v průzkumech Medianu většinou bývá rozestup mezi ČSSD a občanskými demokraty o něco vyšší, ovšem například v říjnu 2019, kdy sociální demokraté měli 9,5 procenta a ODS 12 procent, byl jen o procento větší než v aktuálním šetření, které zmiňuje ministr vnitra Hamáček.
Nejlepší předvolební průzkum
Předseda sociální demokracie vyzdvihuje především to, že sociálně-demokratická partaj se uklidnila, což je podle Hamáčka velká devíza, protože lidé nevolí rozhádané strany. Uvnitř ČSSD sice vyhlasly vnitřní spory, ale odvrácenou stránkou toho je, že se partaj zčásti vyprázdnila a mnoho lidí z ní odešlo.
Právě to ji zřejmě oslabí v celé řadě krajů – například v Plzeňském, Jihočeském a hlavně v Ústeckém, kde se po odmítnutí původní kandidátky vedením strany bude o hlasy voličů ucházet jednak nová kandidátní listina, se kterou přišlo vedení České strany sociálně demokratické, a pak ta původní složená ze sociálních demokratů, kterým tak zaniklo členství v partaji.
Jan Hamáček si sice pochvaluje, jak srozumitelně v současné době sociální demokracie působí a jak je spokojený s prací bývalého hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška coby volebního manažera a s tím, jak vypadá předvolební kampaň. Na druhou stranu je však stav, ve kterém ČSSD vstupuje do krajských voleb, blízký rozvratu. Právě v Ústeckém kraji, kde se partaj rozložila jen několik málo měsíců před volbami, je to nejlépe vidět na tom, že sociální demokraté v severních Čechách se nebyli schopni dohodnout s Hamáčkovým stranickým vedením.
Navíc byl na čtvrté místo nově vytvořené kandidátní listiny sociální demokracie umístěn Petr Benda, který v minulosti kandidoval za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Korunu všemu pak nasadilo to, když Radiožurnál objevil, že bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji a spolupracovník Jiřího Paroubka Benda dal v rámci letošních předvolebních darů sociálně-demokratické straně rekordní částku – milion korun.
Krajské volby tak budou nejlepším předvolebním průzkumem, který ukáže, jak na tom ve skutečnosti sociální demokracie je a jestli opravdu její preference rostou či nikoli. V lednu pak bude následovat volební sjezd ČSSD, který rozhodne o tom, zda Jan Hamáček bude pokračovat v čele partaje. Klíčové nebude, kolik postů hejtmanů sociální demokraté získají (po minulých krajských volbách jich měli rovných pět), ale v kolika krajských zastupitelstev se udrží. Už to samo o sobě je dostatečně vypovídající.