Vládní spolupráce s hnutím ANO je pro ČSSD nelehká a od doby, kdy je premiérem Andrej Babiš (ANO), to platí dvojnásob. Ve své hodnotící zprávě předsedy to na dnešním on-line sjezdu sociálních demokratů řekl vicepremiér Jan Hamáček. Bez ČSSD, Ústředního krizového štábu řízeného ministerstvem vnitra a expertů na ministerstvu práce by podle Hamáčka bylo v Česku kvůli epidemii covidu-19 daleko hůř.
Hamáček delegátům sjezdu řekl, že spolupráce s ANO je diplomaticky řečeno nelehká. „To platilo pro vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD), a s Andrejem Babišem jako premiérem to platí dvojnásob,“ uvedl Hamáček. Přesto se však sociální demokracii podařilo prosadit řadu klíčových priorit, konstatoval.
Podařilo se podle něj například zlomit odpor ANO a ministryně Aleny Schillerové (za ANO) proti zvýšení rodičovského příspěvku. Zmínil také zrušení tzv. karenční doby, setrvale nízkou nezaměstnanost v ČR, růst průměrné mzdy či důchodů. „Prosadili jsme zálohované výživné, vždy jsme v top desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ shrnul Hamáček.
Pokud vláda působí někdy v boji s covidem-19 chaoticky, je to kvůli ne vždy zcela šťastnému vystupování hnutí ANO, míní. „Troufám si říci, že bez sociální demokracie, vnitrem řízeného Ústředního krizového štábu a experty řízeného ministerstva práce a sociálních věcí by bylo v ČR daleko hůř,“ uvedl. Poslední rok byl kvůli koronaviru drsný a otestoval schopnosti i charakter, dodal.
Hamáček řekl, že přebral stranu, jejíž preference spadly ze 20 procent na sedm. „Hádky přes média bavily novináře, ale nás potápěly hlouběji,“ uvedl. Podařilo se podle něj zabránit tomu, aby se jednotlivá stranická křídla vzájemně potápěla v přímém přenosu. „Zbavujeme se nálepky rozhádané partaje,“ dodal.
Připustil však, že dostat stranu na slibovaných deset procent hlasů ve volbách je složitější, než sám čekal. „Věděl jsem, že to nebude sprint, čekal jsem běh na dlouhou trať. Reálně je to ale desetiboj, který stále probíhá,“ konstatoval.
Senátor Petr Vícha vystoupil s ostrou kritikou vedení strany i spolupráce s ANO. ČSSD podle něj vstupem kabinetu „spáchala sebevraždu“ skokem z 15. patra. Nyní se nachází zhruba ve třetím a není cesty zpět. „Kdo má rád Babiše, tak volí ANO. Kdo ho nesnáší, nemá důvod volit nás, když ho držíme u moci,“ konstatoval Vícha.
Vstup do vlády kritizoval i bývalý senátor Jiří Dienstbier. „Jeho výsledkem je, že nejsme v Evropském parlamentu, že jsme přišli o senátorský klub, přišli o účast ve třetině krajských zastupitelstev a můžeme se doopravdy dostat i mimo Sněmovnu,“ shrnul.
Šéf pražské ČSSD Petr Pavlík uvedl, že strana pod nynějším vedením prohrála katastrofálně všechny volby a Hamáček se po posledních bál čtyři měsíce svolat předsednictvo. Kritiku za vnitrostranickou práci při tvorbě programu si vyslechla i místopředsedkyně a ministryně práce Jana Maláčová.
Někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl, že voliči vnímají sociální opatření vlády jako výsledek Babišovy práce. „Nám zbylo pár ministerských křesel a křesel náměstků, prodali jsme se za pár drobných,“ řekl. Na covid-19 je podle něj krátký i Babišův marketing, který odhalil jeho absolutní neschopnost. Aktuální vláda je z hlediska správy země suverénně nejhorší v samostatné ČR, dodal. „Můžeme říkat, že za to může Babiš, ale my jsme v tom s ním, neseme spoluzodpovědnost,“ řekl.
Ostatní straníky odsoudil poslanec Jiří Běhounek. „Vy si pořád lžete do kapsy a útočíte na ty, kteří pracovali s největším nasazením,“ uvedl. Delegáti se podle něj chovají jako ve Sněmovně a kvůli živému přenosu „vystupují s věcmi mimo mísu“. „Všichni ztratili paměť a jsou pokrytci. Pokud to takto zůstane, nemáme šanci ani v podzimních volbách,“ prohlásil.