Cesta vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy se nakonec neuskuteční. Podle zdroje MF DNES to Hamáčkovi zatrhl sám premiér Andrej Babiš (ANO).
„Pokud se tak nestane (pokud Hamáček na Babišovo doporučení cestu sám nezruší, pozn. red.), nejspíš se asi nebude mít jak do Moskvy dostat. Armáda sice vyhověla žádosti ministerstva vnitra na využití speciálu, ale konečné slovo k tomu bude mít premiér,“ upřesnil zdroj MF DNES.
Hamáček měl do Moskvy odjet jako současný pověřený šéf diplomacie v pondělí. Předmětem jeho vyjednávání měl být nákup vakcíny Sputnik V. V Rusku plánoval jednat se zdejším ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. To alespoň tvrdil Andrej Danko, slovenský politik, který zajistil ruskou vakcínu pro svou zemi a Hamáčka měl na jeho cestě do Ruska doprovodit.
Hamáčkova cesta vzbudila emoce napříč českým politickým spektrem. Kromě nesouhlasu premiéra proti ní ve sněmovně vystoupila i opozice, která ji zpochybnila i v souvislosti s plánovanou dostavbou jaderné elektrárny Dukovany.
Ohradil se například předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek: „S ohledem na mimořádnou složitost situace ve vztazích mezi Prahou a Moskvou a s ohledem na celkovou zahraničně-politickou situaci, v níž Ukrajina výslovně požádala o podporu ve sporech s Ruskou federací a této podpory se jí dostalo od nejvyšších představitelů EU a NATO, dostává cesta představitele vlády České republiky mimořádně závažný význam,“ řekl v pátek ve sněmovně.
Kromě jiných opozičních politiků vystoupila také poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Ta své vystoupení opřela především o tvrzení, že Sputnik je geopolitickým nástrojem Ruska. „Je tedy na místě se ptát ministra Hamáčka, co jej k tomuto kroku přimělo. Zda jde o snahu odlákat pozornost od vlastních vnitrostranických problémů, nebo o nadbíhání prezidentu Zemanovi z jakéhokoliv důvodu,“ sdělila Černochová.