Ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi tečou nervy. Zpochybnil nepříznivé výsledky státní kontroly čínských roušek a respirátorů posílaných poštou seniorům. Vyhrožuje podáním trestního oznámení kvůli obecnému ohrožení, což představuje bezprecedentní nátlak na kontrolní orgány.
Koronavirová krize odkrývá nejen připravenost vlád čelit mimořádným situacím, ale nechává také nahlédnout do způsobu uvažování odpovědných činitelů. Mnozí přitom nastaví svou pravou tvář. Premiér Andrej Babiš prokázal neschopnost řídit stát a přijmout osobní odpovědnost za vlastní chybná rozhodnutí. Za jeho tragický omyl, že boj proti COVID-19 lze řídit laickým marketingem, dnes neseme následky všichni.
Snížená role krizového štábu
Ministr vnitra Hamáček se na jaře v roli šéfa krizového štábu zapsal rozhodnějším vystupováním. Usnadnil mu to samotný premiér, který působil zoufale nekompetentně a zmatečně, což si sám uvědomil a na čas se stáhl z mediálního prostoru.
Do stejné řeky ale dvakrát nevstoupíš. Nyní byl po dynamickém zářijovém nárůstu případů nákazy čínským virem znovu ustaven Ústřední krizový štáb. Vláda ovšem triumfálně slibovala, že žádná krize už nebude, protože jsme prý boj s covidem vyhráli. Hamáček se opět postavil do jeho čela, ale v jiném aranžmá.
Způsobila to čerstvá změna statutu působnosti krizového štábu, kterou dříve naznačil premiér. „Ústřední krizový štáb není orgán, který má nahrazovat ministerstvo zdravotnictví,“ oznámil. Fungování krizového štábu by se podle něj mělo výrazně zúžit na koordinaci komunikace vlády a krajů.
Tak se také stalo a Hamáček neprotestoval. Přijal poníženou úlohu „styčného důstojníka“ a uvolnil mediální prostor Zemanovu chráněnci Romanu Prymulovi.
Kontrola zásilek seniorům
Přesto se nyní šéfovi ČSSD podařilo pozoruhodně zviditelnit. Pohrozil trestním oznámením Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který prováděl kontrolu roušek a respirátorů rozesílaných Českou poštou třem milionům seniorů.
Vláda pod tlakem zhoršující se situace improvizovaně rozhodla o zásilce pěti roušek a jednoho respirátoru nižší třídy, což nemůže vyvážit její zanedbání přípravy na druhou vlnu epidemie. Mnozí adresáti dali najevo, že o tento nedůstojný „dáreček“ v hodnotě 93 korun nestojí i proto, že ho vnímají jako laciný předvolební marketing.
Jednorázové roušky a respirátory byly vyskladněny z přebytků čínských dodávek Hamáčkova přítele a hradního lobbisty Jaroslava Tvrdíka. Babiš, Hamáček a Schillerová vítali jeho krabice na pražském letišti a pekingský režim si od této miliardové transakce sliboval vylepšení reputace po krachu gigantického plánu čínských investic.
Tvrdíkův byznys
Nyní se ukazuje, že Tvrdíkovy dodávky nejsou bez problémů. Upozornil na ně specializovaný server Zdravotnický deník, který informoval o probíhající kontrole Státního ústavu pro kontrolu léčiv na pracovištích České pošty.
Kontrola našla v postupu pošty řadu pochybení v rozporu se zákonem. Výrobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami výrobci je tak označují. Nelze je tudíž distribuovat v obálkách při porušení originálního obalu a bez informací výrobce, včetně data expirace (trvanlivosti).
Respirátor zase neměl ze zákona povinný český návod a nenese správné označení shody s evropskými normami CE. Čínské označení CE s mírně odlišným designem je považováno za falešné. Pro podobnost s oficiálním evropským označením CE a absenci jakékoliv certifikace je tato čínská značka považována za agresivní marketingový útok na spotřebitele.
Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzval Českou poštu, aby urychleně přijala nápravná opatření a odvrátila možná zdravotní rizika. V podstatě se jedná o apel do budoucna, jelikož distribuce obálek seniorům již byla dokončena.
Bezprecedentní útok
Tyto závěry vyvolaly ostrou reakci ministra vnitra Hamáčka, do jehož gesce Česká počta spadá. Postup státních kontrolorů označil za „šíření poplašné zprávy“. Podle něj by mohl vést „k naplnění trestného činu obecného ohrožení“ a jeho právníci už připravují trestní oznámení.
„Trváme na tom, že máme veškeré dokumenty v pořádku, že SÚKL není kompetentní ke kontrole distribuce ochranných prostředků,“ reagoval Hamáček a argumentoval stejně jako Česká pošta, že roušky a respirátory nejsou zdravotnický materiál a příslušné zákonné předpisy se na ně nevztahují.
Ministrova slova odmítla ředitelka státního ústavu Irena Storová, podle níž je SÚKL jedinou institucí, která může určit, co je a není zdravotnický prostředek. Nikoli ministerstvo vnitra.
„Myslím, že je to naprosto bezprecedentní. Určitě nepřipustím, aby docházelo k vyhrožování našim zaměstnancům nebo snad vměšování do odborných činností SÚKL, které provádíme v souladu se zákonem,“ reagovala Storová. „Útok ministra Hamáčka mi nedává jinou možnost, než abych informovala nového pana ministra i pana premiéra a vysvětlila jim, že naše konání je v souladu se zákonem.“
Jako čínský apartáčík
Hamáček zjevně přestřelil. Jednak nejsme v nouzovém stavu katastrofálního nedostatku respirátorů a roušek jako na jaře, kdy si je drtivá většina lidí pořídila nebo ušila sama. Totéž platí i dnes, kdy lidé nečekali na vládní zásilku použitelnou na několik dní.
Vláda měla od května dost času, aby vysoutěžila nové zásoby respirátorů a roušek. Jenže těm kvalitním z nanovláken, opakovaně chránícím uživatele i před viry, administrativně zabránila v účasti v tendrech. Přitom domácí firmy by byly dnes schopny dodat tyto kvalitní pomůcky v plném rozsahu. To by bylo jistě obhajitelnější a prospěšnější zvláště pro nejohroženější skupiny, včetně seniorů.
V praxi běžně platí, že dovozci roušek a respirátorů jsou podrobováni zevrubné kontrole českých úřadů, zda neporušují zákon.
„Stát po nás vyžaduje, abychom naplňovali zákonné podmínky. Chodí na nás Česká obchodní inspekce, naše zásilky zastavují celníci a posílají je na revizi na SÚKL,“ popsal deníku FORUM 24 bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, rovněž dovážející výrobky z Číny.
Znamená to snad, že se ministr Hamáček dožaduje privilegovaného přístupu? Místo hledání cesty, aby se podobná blamáž neopakovala, skandálně vyhrožuje státní kontrole trestním stíháním. Je přitom sporné, kdo tady vlastně představuje riziko obecného ohrožení.
Šéf ČSSD v rudém tričku importuje z Dálného východu nejen zboží podstatně nižší kvality, než mají domácí výrobci, ale i manýry čínského komunistického aparátčíka.