Hamás a Izrael se dohodly na příměří a propuštění rukojmích, uvedla agentura Reuters s odvoláním na interní zdroj.
Dohoda pro začátek stanoví šestitýdenní příměří mezi stranami. Během tohoto období se izraelské síly postupně stáhnou z Gazy a Hamás propustí rukojmí výměnou za palestinské vězně zadržované Izraelem. Na svobodu by se jich mohlo dostat zhruba 1000.
V první fázi Hamás propustí 33 izraelských rukojmích, včetně všech žen, dětí a mužů starších 50 let. Mezi propuštěnými nemají být věznění izraelští vojáci. Každý týden budou propuštěni tři lidé a na konci období zbývající. Jakmile budou propuštěni všichni žijící rukojmí, budou vydány i ostatky mrtvých.
Podle zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa došlo k dohodě o propuštění rukojmích na Blízkém východě. Budou propuštěni v nejbližší době, uvedl podle agentury Reuters.
Zbývá dohodnout detaily
Úřad izraelského premiéra po oznámení uzavření dohody v médiích sdělil, že zbývá dohodnout ještě některé záležitosti. „Doufáme, že detaily budou dojednány během noci,“ uvedl úřad. Podle serveru The Times of Israel, který cituje nejmenovaný zdroj, se věc týká například přesné podoby seznamů palestinských vězňů, které by Izrael propustil výměnou za osvobození rukojmích držených Hamásem.
Podle agentury AFP se v Egyptě také vedou jednání o otevření přechodu Rafáh, který je klíčový pro přepravu humanitární pomoci do Pásma Gazy.
Izraelská vláda o dohodě podle zdroje Reuters bude hlasovat ve čtvrtek. Až vstoupí v platnost, budou přerušeny boje, které začaly v říjnu 2023 a přerušilo je jen týdenní příměří v listopadu téhož roku.
Dohodu zprostředkoval Katar
Příměří v Pásmu Gazy začne platit 19. ledna. Na tiskové konferenci to ve středu večer uvedl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Katar jednání mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás zprostředkovával společně s USA a Egyptem.
Teroristické hnutí Hamás dohodu o příměří přivítalo. Jeho představitel podle agentury AFP prohlásil, že to ukazuje pevnost Palestinců v pásmu Gazy a selhání snah izraelských okupačních sil.
Konflikt v Gaze začal po teroristickém útoku Hamásu a dalších ozbrojenců na Izrael v říjnu 2023, kdy zemřelo na 1200 lidí a 251 osob bylo uneseno do Gazy. Podle médií Hamás a jeho spojenci stále drží 94 rukojmích, zhruba třetina z nich je však podle zpravodajských poznatků zřejmě po smrti.
V tomto úzkém pobřežním pásmu, které bylo po tvrdé reakci izraelských sil z velké části zničeno, od začátku války zemřelo přes 46.000 lidí. Drtivá většina ze zdejších 2,3 milionu Palestinců musela opustit své domovy a přežívá v těžkých podmínkách.
Text bude aktualizován.