Co spojuje arabské islamistické kruhy, krajní pravici, krajní levici, náboženské fundamentalisty a řadu vysokoškolských studentů a profesorů?
Antisemitismus v západním světě nezmizel, jen byl, byť jen dost těžko, skrývaný. Útok Hamásu na Izrael a následná odveta v Gaze najednou znamenaly cosi jako prolomení hráze.
Málokdo řekne, že je antisemita. Přinejmenším ne západní člověk, který je dbalý své pověsti. Odpor k Židům sám pro sebe pojmenovává jako protest proti „sionismu“ a péči o svobodu a blaho palestinského lidu. Radikální islámské komunity, které uspořádaly masové protiizraelské demonstrace v západních metropolích, si ale na takové rozlišování už moc nehrají. Heslo „od řeky k moři“ znamená, že se na území mezi Jordánem a Středozemním mořem musí něco udělat s desetimilionovou populací žijící v Izraeli. Nejspíš tedy zabít a vyhnat.
Západní intelektuální vrstvy ale dál trvají na tom, že jsou „jen“ proti neokolonialismu a sionismu. Když americký profesor s potměšilým výrazem, aniž by se styděl, před objektivem strhává letáčky s fotografiemi Hamásem unesených rukojmí, sotva je to ale boj proti kolonialismu. A když norská studentka třímá plakátek, na kterém je Davidova hvězda v odpadkovém koši a slogan vyzývá k „úklidu“, a po dotazu, co se podle ní stalo 7. října, následuje dlouhé a rozpačité ticho, nesvědčí to o hlubokém pochopení čehokoli.
Protižidovské výhrůžky
Od New Yorku po Londýn, Paříž a odlehlé ruské republiky se židovské komunity potýkají s nenávistí a fanatismem, které se často rozhoří vždy, když vypukne konflikt na Blízkém východě.
Redakce Hlasu Ameriky posbírala názory několika odborníků.
„Je jen smutnou skutečností, že kdykoli dojde ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinci, Židé ve všech částech světa trpí nějakou mírou násilí motivovaného nenávistí,“ říká Heidi Beirich, spoluzakladatelka organizace Global Project Against Hate and Extremism.
Brian Levin, významný výzkumník extremismu a emeritní profesor na Kalifornské státní univerzitě v San Bernardinu, konstatuje, že masakr ze 7. října byl „nejhorším jednodenním vyvražďováním Židů od dob holokaustu“.
Brutální útok Hamásu sice v prvním okamžiku vyvolal sympatie k Izraeli (k obětem patřili ostatně i občané řady dalších zemí), ale zároveň vyvolal vlnu internetových výhrůžek Židům, zastrašování židovských…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.