Rusko svým vetem zablokovalo rezoluci OSN o příměří v Súdánu, kterou navrhla Velká Británie. Šéf britského ministerstva zahraničí to poté okomentoval lakonickým „Hanba Putinovi“ a připomněl, kde všude Rusko rozpoutalo či udržuje ozbrojené konfikty.
„Hanba Putinovi za rozpoutání agresivní války na Ukrajině. Hanba Putinovi za to, že využil své žoldáky k šíření konfliktů a násilí po africkém kontinentu. Hanba Putinovi za to, že předstírá, že je partnerem na globálním jihu a odsuzuje černé Afričany k dalšímu vraždění, dalšímu znásilňování, dalšímu hladovění v brutální válce,“ řekl David Lammy, britský ministr zahraničí, v reakci na ruské veto.
Navrhovaná rezoluce požadovala okamžité příměří v občanské válce v Súdánu a dodání humanitární pomoci milionům lidí v nouzi. Ruské veto tak odsoudilo miliony lidí k dalšímu hladovění, neboť se k nim žádná humanitární pomoc nedostane.
Kromě Velké Británie se na rezoluci podílela i Sierra Leone. Hlasování Rady bezpečnosti předsedala právě předkládající Británie a pro schválení rezoluce hlasovali všichni členové rady s výjimkou Ruska, které ji svým vetem „shodilo ze stolu“.
Britský ministr zahraničí David Lammy označil rozhodnutí Ruska za „ostudu“ a prohlásil, že nepřítelem světa je pouze jedna země. Během svého projevu se navíc ruského zástupce zeptal, kolik dalších civilistů musí být zabito a znásilněno, než Rusko zasáhne.
„Rusko musí svůj postup nyní vysvětlit všem členům OSN,“ prohlásil Lammy.
Občanská válka v Súdánu vypukla v dubnu 2023, když napětí mezi armádou, která převzala moc po převratu v roce 2021, a Silami rychlé reakce, polovojenskou složkou armády, přerostlo v ozbrojený konflikt. Zpočátku se bojovala jen v súdánském hlavním městě Chartúmu, ale poté se boje rozšířily i do dalších oblastí země.
Podle údajů OSN od dubna 2024 bylo více než 8,5 milionu Súdánců nuceno opustit své domovy. V bojích již zemřelo více než devět tisíc Súdánců, ale miliony jsou na pokraji hladu. OSN označila situaci v Súdánu za „nejhorší potravinovou krizi na světě“.