Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se na sociální síti pustila do Dětského fondu OSN (UNICEF). Za hanebný označila přístup organizace k uneseným izraelským dětem do Pásma Gazy. Němcová se podle svých slov na české sekci UNICEF dozvěděla, že podpořit izraelské děti mohou až ve chvíli, kdy bude naprosto jasné, co se stalo.
„Na české sekci UNICEF jsem se ptala, proč nepodpořili unesené izraelské děti. Prý nemohou dávat nic sami, musí se celosvětově sjednotit, až bude naprosto jasné, co se stalo. Oni naprosto přesně nevědí, že byly uneseny izraelské děti? Nesmějí se jich samostatně zastat? Hanebné,“ odsoudila na sociální síti X chování Dětského fondu Organizace spojených národů senátorka Miroslava Němcová.
„Nevím, proč Česká sekce nemůže sama odsoudit teroristickou organizaci Hamás, která unesla izraelské děti,“ dodala ještě později politička za občanské demokraty.
Palestinská teroristická organizace Hamás drží podle informací izraelské armády v zajetí v Pásmu Gazy 242 lidí, včetně dětí. Americká televizní stanice NBC News krátce po útocích ze 7. října navíc zveřejnila dokumenty, které ukazují, že teroristé z Hamásu vytvořili podrobné plány útoků na základní školy a mládežnické centrum v izraelském kibucu Sa’ad v Negevské poušti.
Dokumenty mají být rozkazy pro dvě elitní jednotky Hamásu. Ty dokazují, že cílem bylo zabít co nejvíce lidí včetně dětí, zajmout rukojmí a rychle je přesunout do Pásma Gazy. „Obsahují podrobné mapy, které ukazují, že Hamás měl v úmyslu zabít nebo vzít jako rukojmí civilisty a školní děti,“ informovala americká stanice.
Šéfka Dětského fondu OSN Catherine Russellová minulý týden po návštěvě Pásma Gazy vyzvala k okamžitému humanitárnímu příměří. Podle ní se obě strany konfliktu dopouštějí vážného porušování práv dětí, včetně zabíjení, mrzačení, únosů, útoků na školy a nemocnice a odpírání přístupu k humanitární pomoci. „To vše UNICEF odsuzuje,“ vzkázala v prohlášení.
„Mnoho dětí se pohřešuje, jsou zřejmě pod troskami zřícených domů, což je tragický výsledek používání bomb v obydlených oblastech,“ pokračovala šéfka organizace s tím, že davy lidí, včetně pracovníků UNICEF, žijí v přeplněných táborech s velmi malým množstvím vody a potravin. Kvůli špatných hygienickým podmínkám se tam tak podle ní mohou rychle rozšířit infekční nemoci.
Russellová následně v prohlášení zmiňovala počty zabitých dětí od počátku izraelského bombardování Pásma Gazy. Odkázala se přitom na údaje palestinské strany, které nelze nezávisle ověřit.