KOMENTÁŘ / Když Joe Biden před zhruba týdnem odstoupil ze souboje o Bílý dům, chyběla v jeho prohlášení podpora kandidatury jeho viceprezidentky Kamaly Harrisové. Tu dodal až s mírným zpožděním. Harrisová ale podporu ve straně získala velice rychle, a i když se zpočátku ozývalo volání po otevřeném sjezdu, o nominaci by ji teď připravil už asi jen zázrak. V posledních dnech jí podporu vyjádřili i manželé Obamovi, což je významný počin, přestože ani bývalý prezident, ani bývalá první dáma žádné vysoké stranické funkce nemají. Otazník už více méně visí jen nad jménem kandidáta či kandidátky na funkci viceprezidenta.
Pro republikány je naopak tento poměrně rychlý vývoj nečekaným problémem. Donald Trump očekával minimálně dočasné zvýšení podpory v důsledku nezdařeného pokusu o atentát a zároveň i právě proběhlého nominačního sjezdu. Ten kandidátům obvykle nějaké to procento přidá, pokud strana působí jednotně, což letos o republikánech platilo. Bývalý prezident očekával, že se z mírného favorita stane favoritem jasným, ale místo toho se teď potýká se soupeřkou, jejíž ztráta na něj je oproti Bidenovi daleko menší.
Kdo je tady starý
Krom toho, že ho výměna v čele demokratů nejspíš stála očekávaný sjezdový bonus několika procent podpory, teď také přišel o jeden z nejvýraznějších argumentů proti svému soupeři. Situace se naopak dokonale obrátila. I u Trumpa panují u voličů obavy z jeho vysokého věku, byť byly menší než u Joea Bidena. Teď je ale on tím staříkem, který bude muset tyto pochyby vyvracet.
Na první pohled by se mohlo zdát, že mu v tomhle ohledu může pomoci jeho kandidát na viceprezidenta. J. D. Vanceovi je pouhých třicet devět let. Jenže je také jedním z nejméně populárních kandidátů na tuto funkci v poválečných dějinách USA. Navíc je méně populární v té části země, kde působí. Celonárodně je těch, kteří ho nemají rádi, o pět procentních bodů víc než těch, kteří ho rádi mají. Nicméně v Illinois, Indianě, Michiganu, Ohiu a Wisconsinu je ten rozdíl celých 16 bodů.
Viceprezidentská výhoda v klíčových státech
Naopak Harrisové se nabízí několik solidních kandidátů a jedna kandidátka na viceprezidentský úřad, kteří by jí mohli pomoci právě v těchto státech a také třeba v dalších z těch klíčových, jako je Pensylvánie a Arizona. Jsou jimi guvernéři Kentucky Andy Beshear, Pensylvánie Josh Shapiro, guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová a senátor za Arizonu Mark Kelly.
Každý má svoje slabiny, ale v podstatě každý z nich dokázal vyhrát volby ve státech, kde to pro demokraty bývá náročné. Každý z nich by Harrisovou vhodně doplnil. Naproti tomu, jak už jsme psali, Vance může jen těžko pomoci Trumpovi s těmi voličskými skupinami, u nichž si bývalý prezident zrovna dobře nestojí, ale přesto je potřebuje.
Dobré zprávy s velikým „ale“
Všechno tohle jsou pro demokraty dobré zprávy. Strana se, zdá se, sjednocuje za Harrisovou, zatímco Biden ji čím dál tím více rozpolcoval. I když je zatím kvalitních průzkumů málo k úplnému posouzení dopadu výměny kandidáta na prezidenta, z několika dostupných se dá soudit, že si Harrisová vede lépe než současný prezident. Ten například v průzkumy Siena College pro NY Times s Trumpem prohrával o šest procentních bodů, kdežto Harrisová prohrává jen o jeden bod.
Tím ale dobré zprávy končí. Průzkumy v obou minulých volbách Donalda Trumpa podcenily. Pokud by se to letos opakovalo, pak by vyhrál s náskokem tří až pěti procentních bodů. Harrisová je také tou osobou, které Biden „svěřil“ jižní hranici. Jistě, ani prezident sám nemá bez Kongresu tolik možností s krizí imigračního systému něco udělat. Viceprezidentka o to méně. Voliči ale takové detaily řešit nebudou.
Harrisová je s největší pravděpodobností lepší volbou, než byl Joe Biden. Minimálně se demokratům podařilo nabourat mediální cyklus, který měl teď svědčit spíš republikánům po jejich sjezdu. Tím by jejich šance v listopadu ještě klesla. Dynamika volebního souboje je teď jiná. Demokraté mohou místo obrany útočit. Nicméně Trump je pořád mírným favoritem.