
Kandidátka demokratů na amerického prezidenta Kamala Harrisová na předvolebním mítinku s Timem Walzem. FOTO: Úřad viceprezidenta Spojených států amerických / se souhlasem
FOTO: Úřad viceprezidenta Spojených států amerických / se souhlasem

KOMENTÁŘ / Byl to zvláštní nominační sjezd. Kvůli registračním termínům došlo k virtuálnímu hlasování už před ním, takže šlo daleko více o symbolické předání štafety. Stávající prezident pronesl silný projev, který by ale nejraději pronášet nemusel. Demokratičtí řečníci se až nezvykle přímo strefovali do Donalda Trumpa i J. D. Vance. Kamala Harrisová trochu staví kampaň, jako by posledních tři a půl roku nebyla ve funkci viceprezidentky. Před arénou, v níž se sjezd odehrával, se protestovalo proti Izraeli, ale navzdory očekáváním šlo o protesty poměrně klidné a kultivované. Konec sjezdu Demokratické strany odstartoval horkou část kampaně. Demokraté do ní vstupují s optimismem, který podporují i průzkumy veřejného mínění.
Odcházející prezident Joe Biden vystoupil symbolicky už první den sjezdu. Byť by si asi sám přál, aby mohl řečnit v poslední den, kdy tradičně kandidát přijímá nominaci strany, zvládl svou roli výborně. Byl sice velice emotivní a došlo i na slzy, ale člověk by z jeho slov nepoznal, že se ještě měsíc před tím držel své kandidatury zuby nehty a odstoupil až po soustředěném tlaku svých spolustraníků i sponzorů.
Obamovi hvězdami druhého dne
Druhý den vystoupili krom jiných i manželé Obamovi. Ti jsou u voličů strany velice populární. Mnozí dokonce vyjadřovali přání, aby v těchto volbách za prezidenta Bidena zaskočila právě Michelle Obamová. Ta ale vstup do aktivní politiky dlouhodobě odmítá a jednoznačně podpořila Harrisovou. Její vtip o „černých pracovních místech“ na Trumpův účet vyvolal salvy smíchu.
Dramaturgie sjezdu byla zjevně postavená tak, aby využila hvězdného statusu manželů Obamových, aniž by ovšem brali pozornost kandidujícímu duu Harrisová-Walz. Kandidát na viceprezidenta vystoupil den po nich a současná viceprezidentka, ucházející se o úřad nejvyšší, pak v den poslední.
Ekonomika, imigrace, potraty
V projevech obou bychom detaily politického programu hledali marně. To ale už dlouhou dobu není primárním účelem nominačních sjezdů, pokud tomu tak vůbec kdy bylo. Laura Ingrahamová z Fox News sice může žehrat, že celá akce připomínala spíš koncert, ale faktem je, že republikánský sjezd byl v tomto ohledu podobný. Program jsme se v obou případech dozvěděli jen v hrubých obrysech.
Harrisová se zjevně snažila uchopit témata imigrace a inflace, která by proti ní rádi využili republikáni, aby tak získala větší kontrolu nad tím, jak se o nich bude mluvit. Nejzjevnější to bylo v otázce imigrace, kterou se snažila proměnit ze slabiny v silnou stránku. Slíbila, že by v případě svého zvolení podpořila již dojednanou bipartijní reformu, kterou republikáni sami shodili ze stolu poté, kdy se proti ní vyslovil Donald Trump.
Samostatnou kapitolou pak bylo téma potratů, které hodlají demokraté zjevně využít. Republikáni se v tomto ohledu dostali do pasti vlastního úspěchu. Od zrušení ústavního práva na potrat Nejvyššímu soudem s konzervativní Trumpem nominovanou většinou se jim v mnoha volbách dařilo hůře, než se čekalo, a v mnoha státech to lze přičíst právě otázce potratů. Prezidentské volby mají sice jinou dynamiku, ale pár klíčových procent by mohly potraty demokratům přihrát.
Jasně pro NATO, Ukrajinu i Izrael
Potěšující z pohledu evropských zemí je, že se Harrisová zavázala plně podporovat Ukrajinu a stát za spojeneckými závazky v rámci NATO. Lze očekávat pokračování Bidenovy politiky, což je pro Evropu dobře. Bylo by ale záhodno, aby případné vítězství Harrisové Evropa nevzala jako možnost vrátit se k bezpečnostní letargii z doby před rokem 2022. Z dlouhodobého pohledu je větší samostatnost evropských zemí v tomto ohledu nutností.
Citlivým tématem pro demokraty je pak podpora Izraele. Určitá část voličů, především těch mladších, je k Izraeli kritická a někteří jsou bohužel až apologety teroristického Hamásu. Harrisová z této strany čelí volání, aby zastavila prodej zbraní Izraeli. To naštěstí jasně odmítla. Její výzvy po uzavření příměří za podmínky navrácení rukojmích můžeme považovat za naivní, ale nejedná se o extrémní pozici ani v samotném Izraeli.
Harrisová začíná být mírnou favoritkou
Bude zajímavé sledovat průzkumy v příštím týdnu, které by už měly reflektovat uskutečněný sjezd. Ten obvykle přináší minimálně krátkodobé vylepšení pozice pro danou stranu. Harrisová se navíc už tak veze na vlně nově objeveného optimismu po odstoupení Bidena. Dle průměru průzkumů na fivethirtyeight.com vede nad Trumpem o 3,6 procentního bodu a dle průměru realclearpolitics.com o body 2.
Druhý jmenovaný server navíc zařadil mezi státy, v nichž je situace poměrně vyrovnaná, i Severní Karolínu. Harrisové se tak rozšiřují možnosti, jak se do Bílého domu probojovat, kdežto Trump naopak bude muset bránit svůj náskok v dalším státě navíc. Pokud proběhnuvší sjezd trend neobrátí, nebo ho dokonce ještě posílí, bude Harrisová před zářijovou debatou favoritkou.