
Finští hasiči (ilustrační foto) FOTO: Pelastustoimi / se souhlasem
FOTO: Pelastustoimi / se souhlasem

Poučeni ruskými útoky na Ukrajinu začínají se finští hasiči oblékat podobně jako vojáci. Jako první jsou neprůstřelnými vestami a helmami vybaveni v Helsinkách, které by v případě vojenského útoku byly první na ráně, neboť v hlavním městě Finska sídlí vláda a nachází se zde většina kritické infrastruktury.
Pracovníci tamní záchranné služby navštívili Ukrajinu, aby se seznámili s hrozbami, které s sebou přináší novodobá válka, a nyní se na ni připravují nejen pomocí nového vybavení, ale i taktiky.
„Na Ukrajině je bohužel běžné, že nejprve dojde k výbuchu a poté, když jsou na místě úřady (ve smyslu záchranné složky – pozn. red.), dojde k druhému výbuchu, který je vyřadí,“ vysvětlil televizi Yle Petri Strandberg, velitel službu konajících hasičů Helsinské záchranné služby.
Hrozbou by podle něj mohla být nepřátelská palba v podobě druhé rakety, která by dopadla na trosky po té první. Mohlo by jít také o ozbrojené drony. „Doufáme, že tady ve Finsku to nebude nutné. Víme však, na co se máme připravit. Pro naše záchranné služby je to nová operace, musíme se připravit na různé druhy násilí,“ uvedl Strandberg.
Na jedné straně lze provést taktickou přípravu rozptýlením záchranářů do větší oblasti v místě nehody. Druhou možností je opatřit záchranářům vybavení, které je ochrání před střepinami, jež jsou považovány za největší riziko. Hasičská stanice v Helsinkách se specializovala právě na tento typ ohrožení.
Bez maskování
Její zaměstnanci začali používat stejný druh vybavení jako finské ozbrojené síly. Jen barvy jsou jiné. Přilba je černá a vesta béžová. „Barevné rozdíly jsou důležité. Záchranná služba nikdy není součástí válečné mašinérie a hasiči nesmějí být zaměňováni za ozbrojené síly,“ řekl Marko Rostedt, velitel záchranářů hasičského sboru v Helsinkách.
„Naše vybavení by nemělo mít maskovací barvy. Jsme humanitární organizace, která hasí požáry a zachraňuje lidi,“ dodal.
Stejné vybavení dostanou postupně všechny záchranné složky ve Finsku. „Poučení z Ukrajiny ukazuje, že války se už nevedou jen na frontě. Války se vedou po celé zemi, například pomocí dronů a raket,“ uvedl Rostedt.
Komfortnější úkryty
Ze zprávy Institutu záchranných složek „Poučení z Ukrajiny: dopad války na Ukrajině na občanskou společnost a ochranu obyvatelstva během války“ však zdaleka nevyplývá jen to, že by se finské záchranné složky měly lépe vybavit a vyvinout novou taktiku pro činnost ve válečných podmínkách.
Dalším poznatkem je nutnost učinit veřejné úkryty pohodlnější a funkčnější, aby v nich lidé mohli hledat útočiště opakovaně. Měly by být například vybaveny Wi-Fi a elektrickými zásuvkami pro mobilní telefony.
Stát by měl rovněž zajistit vývoj mobilních aplikací, které by lidem poskytovaly aktuální informace. Na Ukrajině existuje aplikace, která varuje před nálety, nebo která ukazuje cestu k nejbližšímu krytu. Existují také elektronické registry pro dobrovolníky a vnitřní uprchlíky.