Exministra financí Miroslava Kalouska nadzvedl ze židle návrh hnutí ANO, které kvůli vysokým cenám nemovitostí oprášilo návrh na vícegenerační hypotéky. Ty by podle bývalé šéfky státní kasy a současné předsedkyně Babišových poslanců Aleny Schillerové (ANO) mohly mít splatnost až 50 let. Kalousek to označil za nebezpečné a nemravné.
„‚Hasit požár benzínem‘ je bohužel osvědčené know-how hnutí ANO. Jeho jediná strategie na všechny problémy je jednoduchá: zasypeme to penězi na dluh. A zadlužíme další a další generace, hlavně když teď se můžeme mít líp. Nebezpečné a nemravné,“ vzkázal na twitteru bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Reagoval tak na slova Aleny Schillerové, která na sociálních sítích zveřejnila návrh své stranické kolegyně a někdejší ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO). „Řekněte mi, mladí, jak se vám dnes bydlí? Byty stojí milionové částky a na hypotéky kvůli vysokým úrokům nedosáhnete,“ ptala se bývalá šéfka státní kasy.
„Stínová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová přišla s návrhem mezigeneračních hypoték. Hypotéka by se místo třiceti let splácela padesát let a splátka by mohla být až o čtyřicet procent nižší,“ popsala návrh své kolegyně bez podrobností Schillerová. Lidé, kteří by tuto hypotéku využili, by podle ní mohli po rodičích či prarodičích jednou získat byt s částečně splacenou hypotékou.
O vícegeneračních hypotékách se mluvilo už v minulosti, návrh hnutí ANO však kritizují experti. „Klasický příklad hašení požáru benzínem,“ řekl webu Novinky.cz například hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
„Jestli Česko s něčím skutečně nemá problém, pak je to nedostatečná poptávka po nemovitostech. Naopak podíl vlastnického bydlení je u nás na evropské poměry extrémně vysoký a právě enormní chuť Čechů pořizovat vlastní nemovitosti je hlavním důvodem dramatického růstu jejich ceny v uplynulé dekádě,“ vysvětlil Hradil.
Podle něj by zavedení vícegeneračních hypoték vedlo k dalšímu růstu cen nemovitostí, protože na trhu by se objevilo více peněz. „Ze situace by pak nejvíce těžily banky, které by v důsledku delší splatnosti úvěru těžily z vyšších úrokových nákladů,“ dodal ekonom.