
Prezident Spojených států Donald Trump představil tabulku se zaváděnými cly. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia


Americký prezident Donald Trump při svém středečním projevu mával tabulkou, která má ukazovat, o kolik vyšší cla uplatňují ostatní země světa vůči Spojeným státům. Například v případě Evropské unie to má být 39 procent. Ekonomové však nechápou, kde Bílý dům k takovým číslům přišel. Podle nich totiž neodpovídají skutečným clům jednotlivých zemí.
„Určitě to neodpovídá těm samotným clům, to je evidentní. Třeba konkrétně u Evropské unie tam bylo uvedené 39 procent, což je zhruba desetkrát víc, než Evropská unie vůči americkému zboží uplatňuje, pokud jde o cla jako taková,“ řekl deníku FORUM 24 ekonom Vít Hradil.
LIBERATION DAY RECIPROCAL TARIFFS 🇺🇸 pic.twitter.com/ODckbUWKvO
— The White House (@WhiteHouse) April 2, 2025
Má však teorii, jak představitelé Spojených států k tak vysokým clům ostatních zemí vůči Spojeným státům přišli. Podle něj Trump do čísel zahrnuje kromě samotných cel i necelní bariéry obchodu. „Sem může patřit prakticky cokoliv, co Donald Trump, respektive jeho administrativa, vyhodnotí jako překážku jejich obchodu. Z toho, co opakovaně říkal v minulosti, se zdá, že by tam mohlo patřit DPH, kterou drtivá většina světa uplatňuje a USA ji neznají,“ přiblížil Hradil s tím, že zároveň mohou Spojené státy započítávat také regulace, ať už hygienická opatření, ochranu spotřebitele nebo trh práce.
Podle ekonoma však bylo například DPH jako překážka v obchodu milionkrát vyvráceno, protože jej na Spojené státy neuplatňujeme jinak než na své vlastní zboží. „To samé platí o regulacích. Neregulujeme specificky americké zboží, ale máme regulace na všechno zboží a musí jim vyhovovat naši výrobci i ti američtí,“ vysvětlil Hradil.
Zda ale skutečně Trumpova administrativa došla k číslům tímto způsobem, netuší. „Z toho, co zatím víme, je to spíš zatím hausnumero, které nevyjadřuje to, co Trump naznačuje, tedy skutečné překážky dovozu,“ dodal.
Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň pak vysoká cla zemí světa v tabulce označil za „vycucaná“. „Z jaké části těla, nevíme. Doufejme, že jen z prstu. Ani zahraniční média nevědí, odkud ta čísla jsou. Ale vždy je dělí dvěma a zaokrouhlí nahoru,“ napsal na sociální síti. Skutečná cla EU na USA jsou nyní 3,9 procenta. Trump má v tabulce u EU 39 procent. Jenom posunul desetinnou čárku, vydělil dvěma, zaokrouhlil nahoru a vzniklo 20 procent na EU. „Tak jednoduché to je,“ dodal Bartoň.
Trump představil rozsáhlý balíček recipročních cel ve středu. Minimální základní clo pro všechny obchodní partnery bude činit deset procent, pro několik desítek zemí s největší obchodní nerovnováhou budou platit cla individuální. Od soboty 5. dubna tak budou výrobky vstupující do Spojených států podléhat dodatečnému desetiprocentnímu clu, od 9. dubna začnou platit vyšší cla vyměřená individuálně každé ze zhruba 60 zemí, oznámil Bílý dům. Zvýšení cel na zboží dovážené do Spojených států tak bude platit i pro Českou republiku.
Pro Evropskou unii bude platit 20procentní clo. Například pro Vietnam to bude 46 procent, pro Švýcarsko 31 procent, pro Japonsko 24 procent, pro Jižní Koreu 25 procent, pro Indii 26 procent, pro Tchaj-wan 32 procent, pro Kambodžu 49 procent a pro Thajsko 36 procent.