Do obrany Andreje Babiše se zapojil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ačkoli tvrdí, že audit Evropské komise nečetl, má jasno v tom, že premiér není ve střetu zájmů a uváděné cifry nesedí. Podobných případů jsou u nás prý stovky, ale na žádný si nemohl vzpomenout.
Bývalý předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček, který už v této roli pomáhal ministrům ANO s propagací EET, je dnes klíčovým mluvčím premiéra Andreje Babiše. V marketingovém týmu ANO si povšimli, že je schopný a loajální rétor, využitelný při krizové komunikaci. Umí přesvědčivě mlžit, zlehčovat situaci a odvádět pozornost jiným směrem. Dokáže dlouho hovořit odborným jazykem, aniž odpoví na položené otázky.
Řada závažných pochybení komise
Z těchto důvodů byl premiérův oblíbenec nejčastějším komunikátorem za hnutí ANO v závažné kauze evropského auditu už v červnu, kdy z Bruselu dorazila k připomínkám českých úřadů předběžná zpráva.
Tehdy Havlíček kritizoval, že se z „odborné“ debaty kolem auditu, která má probíhat důvěrně, stalo „obrovské politikum“. Vzápětí však ujistil, že jeho úředníci údajně objevili „řadu poměrně závažných pochybení ze strany Evropské komise“. To se podle něj stává, nejde o nic mimořádného.
Ministr pokračuje v podobně sebevědomém duchu i dnes. Znovu se dopouští manipulací v rámci vytyčené strategie zatloukat, vysedět problémy a odsouvat jejich nevyhnutelné řešení do budoucna. Jenže tentokrát už naráží kosa na kámen, jelikož v příštím roce se bude muset premiér rozhodnout, zda se svých firem zbaví, nebo odejde z vlády. Jinak jeho holding přijde o miliardové dotace, což by nemusel přežít.
Audit jsem nečetl
Havlíčkova obhajoba má trhliny a místy nabývá tragikomických rysů názorně zobrazujících specifickou situaci, v níž se dnes nachází Česká republika. Na jedné straně přiznává, „audit jsem nečetl, jako třetí osoba ani nemohu číst“, ale opět nemá pochybnosti, že je špatně interpretován a vytváří dojem, že je všechno jinak. Nejedná se prý o nic závažného, přišli jsme už o víc. S Evropskou komisí se bude nadále vyjednávat a vše je nadále otevřené.
„Podobně se postupuje ve stovkách, tisících případů, když stát cítí, že vše bylo v pořádku, a hájí zájmy českých firem. Přece nemůžeme chtít po českých úřadech, aby nehájily zájmy českých firem,“ tvrdí Havlíček v rozhovoru pro Seznam.
Na podobný případ ze stovek či tisíců jiných si však nedokázal vzpomenout. „Ale já nenosím ty firmy v hlavě, u kterých to bylo. Ale jsou tady potom naši úředníci, kteří to běžně na Evropské úrovni řeší, a teď se z toho dělá pouze velký případ, protože se jedná o známou osobnost,“ reagoval na dotaz, aby více konkretizoval.
Podobný případ neexistuje
Tato šablona neplatí a žádný podobný případ z minulosti neexistuje. Nikdy v minulosti nebyly na evropské úrovni řešeny dotace obřího koncernu člena vlády, natož jejího předsedy. Tím, že Havlíček tuto kauzu řadí mezi jiné projekty z minulosti i současnosti, hrubě zkresluje vážnost situace.
Také si nelze příliš představit, že by podobnou kauzu člena některé z minulých vlád nevyužil aparát ANO k ostrému útoku na opozici, aby právě na ní demonstroval „prohnilost“ tradičních stran.
Premiér Babiš by v takovém případě jistě vystoupil na mimořádné tiskové konferenci s ustaraným výrazem ve tváři, že učiní vše pro to, aby o tyto peníze stát nepřišel, ale výsledek je vzhledem k procedurám v EU nejistý.
Ty cifry nesedí
Havlíček sice audit nečetl, ale už má jasno v tom, že částky uváděné v médiích nesedí. Sice může mít formálně pravdu, protože o výši korekcí se ještě bude jednat, ale aparátu ANO jde v této chvíli o něco jiného. Bagatelizovat celou kauzu, že se bude vracet podstatně míň, a to ještě bůhví kdy, jelikož se Česká republika může soudit u Soudního dvora EU.
Jenže to je v této situaci vedlejší a i v tomto případě Havlíček zatajuje některé důležité skutečnosti. Výsledná částka, o kterou bude z evropských fondů krácena Česká republika, může být naopak ještě vyšší než zmiňované maximum 451 milionů korun, jelikož dosud nejsou známy výsledky druhého auditu, týkajícího se zemědělství.
Pokud Havlíček a zástupci Agrofertu argumentují tím, že dosud nebylo proplaceno vše, krácení se pochopitelně týká i neproplacených částek. Nedojde potom k absurdní situaci, že bude Babišův holding zbývající dotace žádané „v dobré víře“ vymáhat po státu na dokončení plánovaných investic, jelikož – na rozdíl od schvalovacích orgánů – zákon neporušil?
Manipulace s fakty
Ministr průmyslu a obchodu jde tak daleko, že zpochybňuje i klíčové zjištění auditu, že je premiér Babiš ve střetu zájmů. „V tom s vámi úplně nesouhlasím, protože tady jsou dva různé úhly pohledu, a to je úhel pohledu českého práva a českých zákonů a úhel pohledu evropského práva a evropských zákonů,“ reagoval na připomínku, že tyto závěry auditu jsou jasné a nerozporné.
Tady se už Karel Havlíček dopouští stejné lži jako premiér Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Auditoři Evropské komise vycházejí z evropského práva, které je nadřazeno nad českým právem, jelikož hájí zájmy evropských daňových poplatníků.
Pokud tedy zjistili, že jsou při proplácení dotací Agrofertu porušeny evropské i české zákony, má jejich závěr charakter pravomocného rozhodnutí soudu. Je vymahatelný okamžitě po ukončení administrativního řízení, tedy někdy v průběhu příštího roku. Všechny další soudy na evropské úrovni jsou předem odsouzeny k nezdaru a jen poškodí Českou republiku.
Státu hrozí škody v řádu minimálně stovek milionů korun, zatímco Babišovi advokáti v čele s ministry Havlíčkem a Dostálovou manipulují fakty a tváří se přitom, jako by se nechumelilo. Ať se potom nediví, že jsou lidé v ulicích a žádají demisi premiéra.